Könnyen leég? - Bőrtípusok, bőrszín és a légés kockázata

szerző: Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

Mindannyian tudjuk, mi az a leégés: a bőr kipirosodik, fájdalmassá és forróvá válik. Az, hogy Ön milyen könnyen ég le napozás vagy szoláriumozás során, függ a bőr színétől és egy 1-től 6-ig terjedő skálán meghatározott típusától.

A leégés téma cikkei

4/1 A leégés - Később bosszulja meg magát
4/2 A leégés hosszú távú veszélyei
4/3 Bőrtípus, bőrszín és a leégés kockázata
4/4 Hogyan kezelhető a napégés?

A napégés általában a túlzásba vitt napozást követően néhány órával alakul ki és néhány naptól néhány hétig tart, amíg elhalványul. Az intenzív leégést okozó napfény expozíció fokozza bizonyos szövődmények és bőrbetegek kialakulásának kockázatát, a bőr többek között szárazzá, ráncossá válhat, májfoltok alakulhatnak ki, fokozottan elszarusodhat. A fájdalom és az érzékenység ellenére nem mindenki teszi meg a megfelelő lépéseket a következő alkalommal sem a leégés elkerülése végett, aminek esetleg bőrkárosodás lehet a következménye.

A napégés talaján kialakuló betegségek megelőzhetők, ha védi a bőrét, valahányszor a szabadban van. Ezt még a borús napokon is érdemes megtennie. Ha leégett, akkor számos házi praktika illetve kezelés csökkentheti a fájdalmat és gyorsíthatja a bőr regenerálódását.

Tudta?

A szemek, amik különösen érzékenyek a nap ultraibolya sugárzására, szintén le tudnak égni. A napégett szem fáj vagy ég.

A test bármely területe - ideértve a fülcimpákat, a fejbőrt és az ajkakat is - le tud égni. A napégés ismert tünetei (kipirosodott és meleg bőr, fájdalom vagy nyomásérzékenység, duzzadás vagy hólyagok) mellett fejfájás, láz és fáradtság is jelentkezhet, ha a napégés a test nagy területét érintette.

A leégés tünetei általában a napfénysugárzást követő néhány órában jelentkeznek, de előfordulhat, hogy egy-két napra van szükség, ahhoz, hogy teljes mértékben kifejlődjön a károsodás.

A fájdalom általában a napozást vagy szoláriumozást követően 6-48 órán belül tetőzik, majd néhány napon belül a szervezet el kezd gyógyulni az által, hogy a károsodott bőr felső rétege lehámlik. A hámlás után a bőr még mindig átmenetileg rendellenes színű vagy mintázatú lehet. Az égés súlyosságától függően néhány naptól néhány hétre van szükség a teljes regenerálódásig.

Miért ég le bőrünk?

A napégést a túlzott ultraibolya sugárzás eredményezi. A napfény ultraibolya sugárzása már túl rövid hullámhosszú ahhoz, hogy az emberi szem érzékelje, ám bőrünkön reakciókat vált ki. Az ultraibolya sugárzást három hullámhossz sávra bontják, az ultraibolya A, az ultraibolya B és az ultraibolya C sugárzásra. Csak az ultraibolya A és B sugarak érik el a földet. A szoláriumok szintén ultraibolya sugarat használnak a bőr barnításához, és éppen ezért ugyanúgy okozhatnak elégést.

A bőr ultraibolya fény hatására fokozza a melanin termelését. A melanin sötét festékanyag (pigment), ami meghatározza a bőr normális színét. A bőr mélyebb rétegei által termelt többlet melanin eredményezi a lebarnulást.

A melanin védi a bőrt a napkárosodással szemben, azaz a lebarnulás a szervezet válaszreakciója a túlzott napfényhatásra, amely segíti az ultraibolya sugarak és más fénykárosodások kivédését. Ez azonban csak egy bizonyos szintig véd. Az egyén melanintermelő képessége genetikailag meghatározott és sok ember egyszerűen nem tud elegendő melanint termelni ahhoz, hogy a bőrét eléggé megvédje. Idővel az ultraibolya fény leégéshez, fájdalomhoz, kipirosodáshoz és duzzanathoz vezet.

Fontos tudni

Sokan elfelejtik, hogy egy ködös, felhős napon is le lehet égni. Az ultraibolya sugárzás körülbelül 90 százaléka átjut a felhőkön. Az ultraibolya sugárzás visszatükröződik a hóról, a jégről, a homokról, a vízről, így ezek is ugyan olyan súlyosan le tudják égetni a bőrt, mint a napfény.

Bőrtípus és bőrszín

A világosabb bőrszínű emberek könnyebben leégnek, mint a sötét bőrűek. Ennek az az oka, hogy a sötét bőrű embereknek a bőre több melanint tartalmaz, ami megvéd ugyan a napégéstől, de nem véd meg az ultraibolya sugárzás által okozott bőrkárosodástól.

A bőrszínt a pigmenttermelő sejtek (melanocyták) száma és eloszlása határozza meg. A bőrgyógyászok a különböző fokú bőrszín tónusra bőrtípusként utalnak. A bőrtípusuk 1-től 6-ig terjedő skálán osztályozhatóak, amelyen az 1 az igen alacsony pigment tartalmú világos bőrt jelöli, míg a 6 a nagyon sötétet. Az, hogy milyen könnyen ég Ön le, függ a bőr típusától, és hogy milyen sötét a bőre.

A bőrtípusok osztályozása
Bőrtípus Bőrszín Napfény hatására adott válasz
1. típus Halvány, világos bőr Mindig leég, sosem barnul
2. típus Világos bőr Könnyen leég, minimálisan barnul
3. típus Világos bőr Minimálisan ég le, lassan barnul
4. típus Enyhén barna vagy kreol bőr Minimálisan ég le, könnyen barnul
5. típus Barna bőr Ritkán ég le, könnyen és mélyen barnul
6. típus Sötétbarna vagy fekete Ritkán ég le, mindig lebarnul és nagyon pigmentált

A bőrtípustól függetlenül a napenergia mélyen behatol a bőrbe és károsítja a bőrsejtek genetikai állományát-DNS-ét. Ez a károsodás idővel bőrrákhoz, akár melanomához vezethet. Még az 5-ös és 6-os bőrtípusú embereknél is kialakulhat bőrrák, különösen a tenyerek, az ujjak vagy más kevésbé pigmentált területen.

A bőrtípus mellett a lakhely is befolyásolja a napégés kockázatát. A napos, vagy magas tengerszint feletti helyen élő embereknél nagyobb a leégés kockázata. A napos, meleg égövön élő emberek több napfénynek vannak kitéve, mint a hidegebb éghajlaton élők. Emellett a tengerszint feletti magasság növekedésével a napfény is erősebb lesz, így nagyobb fokú UV sugárzásnak vannak az ott élők kitéve, ezáltal fokozódik a napégés és a bőrkárosodás kockázata.

Folytatás A leégés hosszú távú veszélyei

Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus

Cikkajánló

Melanoma
Melanoma

Milyen vizsgálatokkal diagnosztizálható?

Magyar férfiak
Magyar férfiak

Mit mondanak a statisztikák?

WEBBeteg összeállítás - Dr. Kónya Judit, családorvos; Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség