Grover-kór - Tünetek és kezelés
A Grover-kór, más néven tranzitorikus acantholyticus dermatosis, egy ritka, ismeretlen etiológiájú bőrbetegség. Kialakulásában nem ismert genetikai meghatározottság, sem infekciós eredet. A betegség a férfiakat háromszor gyakrabban érinti. A tünetek általában 40 év feletti száraz bőrű egyéneken jelentkeznek a téli hónapokban, és hetek-hónapok alatt spontán visszafejlődnek.
A Grover-kór tünetei
A törzs felső részén, háton, ritkábban a végtagokon is kifejezetten viszkető, apró, lapos, bőrszínű, halványbarna papulák (a bőrből kiemelkedő tömött kis csomó), néha nedvező papulovesiculák (papulán lévő pici hólyag), majd pörkök alakulnak ki. Ellentétben a Darier- vagy Hailey-Hailey-kórral a tünetekre nem jellemző a felülfertőződés és az allergiás szenzibilizáció sem.
A betegség dignózisa
Csupán a klinikai kép alapján nem lehet a betegséget pontosan diagnosztizálni, megerősítéséhez szövettani vizsgálatra van szükség. A Grover-kórnak szövettanilag négy típusa van. Ezek a Darier-, Hailey-Hailey-, pemphigus és a spongiotikus típus. A betegséget klinikailag el kell különíteni a Darier- és a Hailey-Hailey-kórtól, pemphigus vulgaristól és pemphigus foliaceustól, ekcémától, rühességtől.
A Grover-kór kezelése
A betegség kezelésében lokális és szisztémás szteroidok alkalmazhatók.
A Grover-kór prognózisa
A betegség hetek, hónapok alatt magától gyógyul.
A betegség megelőzési lehetőségei
A betegséget fényérzékenység jellemzi, ezért a napfény-expozíció kerülése ajánlott.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász, onkológus