A laphámrák szisztémás gyógyszeres kezelése
Mindenképpen indokolt a laphámrák daganat (spinalioma) helyi kezelése, de abban az esetben, ha sem sebészi, sem sugárterápia nem lehetséges az elváltozás kiterjedése vagy elhelyezése miatt, akkor gyógyszeres terápiát kell alkalmazni.
A helyi kezeléssel gyógyíthatók csoportjában a nők 3 éves túlélése 68 százalékos volt, a férfiaké pedig 65 százalékos. Angliai adatok alapján a férfiaknál 2,4 %-ban, a nőknél 1,1 %-ban fejlődik ki azonban áttét a bőr laphám sejtes karcinoma estén. Ezen betegcsoport átlag túlélése a teljes népességhez képest alacsonyabb. Az áttétes betegek közül a nők 29 százaléka élt 3 évnél tovább, a férfiak csoportjában ez 46 százaléknak bizonyult.
Gyógyszeres terápia előrehaladott és áttétes laphámrák esetén
Az alkalmazandó készítmények esetén mindenképpen figyelembe kell venni a beteg életkorát és kísérő betegségeit is.
A klasszikus kemoterápiás szerek közül a ciszplatint vagy kisebb arányban a carboplatint alkalmazzák 5-fluorouracillal kombinálva. Ezzel a kezeléssel 17-85 %-ban lehet javulást elérni, de a hatás nem tart hosszú ideig.
Epidermális növekedési faktor receptor gátló (EGFR-gátlók) adásával ezzel szemben 50-70 százalékos daganatcsökkenés érhető el. Az EGFR-gátló szerek közül a cetuximabbal történt a legtöbb kezelés.
Újabb kutatások az immun ellenőrző pont gátlók (PD-1) alkalmazásával érték el a legjobb kezelési eredményeket. Ezek közül a cemiplimabot Európában 2019-ben törzskönyvezték az előrehaladott vagy áttétes bőr laphámrák kezelésére. A betegek körülbelül 50 százaléka reagált erre a terápiára.
Az alkalmazási előíratban leírtak alapján a helyileg előrehaladott esetekben 43,6 %-ban érhető el remisszió, míg áttétes esetekben 49 %. A kezelés 6. hónapja után a helyileg előrehaladott, előzetesen reagált csoportban 71,5 %-ban volt tartható a javulás, áttétes esetekben 60 %. 1 év után a helyileg előrehaladott csoport tagjai közül 93,2 %-uk élt, az áttétes csoporttagjai közül pedig kb. 80 %-uk.
Azon betegek esetén, ahol az immun ellenőrző pont gátlók nem alkalmazhatók, vagy ezek már hatástalannak bizonyultak, akkor EGFR-gátlók adása megkísérelhető.
Tovább
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Baki Márta, onkológus