Mesterséges intelligencia az anyajegyszűrésben

Dr. Kádár Eszter
szerző: Dr. Kádár Eszter - WEBBeteg
megjelent:

Az anyajegyszűrési eljárások hagyományosan sok időt és emberi erőforrásokat igényeltek, de az új technológiák, különösen a mesterséges intelligencia (MI) megjelenése forradalmasította ezt a területet.

Az anyajegyszűrés rendkívül fontos azért, mert segít az orvosoknak időben felfedezni a melanoma vagy más bőrrák típusok kialakulását. A melanoma, ha korán felismerik, legtöbb esetben sikeresen kezelhető. Az anyajegyek változásai, például a méret, a forma, a szín vagy a szélük körüli változások, fontos jelek lehetnek a bőrrák kialakulására. Az anyajegyszűrés tehát lehetővé teszi az időben történő beavatkozást és a kezelés megkezdését, ami jelentősen javíthatja az esélyeket a gyógyulásra.

Hogyan segít a mesterséges intelligencia az anyajegyszűrésben?

Napjainkban elérhetőek olyan innovatív megoldások, amelyek felhasználják a digitális technológiát és a mesterséges intelligenciát az anyajegyek értékeléséhez. Az eljárás a következő lépésekből áll:

1. Fotók készítése: Az első lépésben a beteg teljes testét lefotózzák, feltérképezik. Léteznek olyan online távszolgáltatások, ahol a beteg saját magáról készített nagy felbontású képet küldhet be elemzésre. A bőrgyógyászati rendelőkben készített fotók (leggyakrabban Fotofinder néven találhatóak meg ezek a szolgáltatások) előnye, hogy a felmérés kiterjed minden rejtett, vagy a beteg számára jelentéktelennek tűnő elváltozásra, a fotózás pedig egy előre meghatározott pózsorral készül, a változások összehasonlíthatósága miatt. Ezek a nagy felbontású képek lehetővé teszik az orvosok számára, hogy részletesen megvizsgálják az anyajegyeket és előre bejelöljék a vizsgálni kívánt elváltozásokat.

2. Dermatoszkópos fotók készítése: A Fotofinder eszköz esetén beépített digitális dermatoszkóppal végigfotózzák az előre kijelölt anyajegyeket, elváltozásokat. Erre az otthoni anyajegyfotózás esetén nincs mód.

3. Mesterséges intelligencia értékelés: A gépi tanulás és a mesterséges intelligencia segítségével a berendezés képes automatikusan azonosítani az anyajegyeket, valamint az esetleges kóros változásokat. Az MI algoritmusok figyelembe veszik a méretet, a formát, a színt és más jellemzőket az értékelés során. Mivel a gép tárolja a páciensek adatait és fotóit, lehetőséget ad az utánkövetésre. Ha a lefotózott személy újra megjelenik az anyajegyszűrésen, akkor a gép képes összehasonlítani az előző fotóval az újat és felhívni az orvos figyelmét a változásokra.

4. Orvosi vélemény és döntés: A gépi értékelés után az orvos részletesen megvizsgálja az anyajegyeket és az MI által nyújtott információkat. Az orvos végül döntést hoz arról, hogy szükség van-e további vizsgálatra vagy kezelésre. Mivel a mesterséges intelligencia relatív új technológia a végszó nem a gépeké, ezt egy képzett orvos felülvizsgálja és adott esetben felülbírálja.

Fotofinder dermatoszkópos fotó elemzés anyajegyről

Milyen gyakran érdemes ellenőriztetni az anyajegyeinket?

Az anyajegyszűrés gyakorisága egyénenként változhat, de általában évente vagy kétévente ajánlott elvégezni. Azoknak, akiknek magasabb a melanoma kialakulásának kockázata, például akiknek sok nagyméretű vagy atipikus anyajegyük van, vagy akiknek családjában előfordult melanoma, gyakrabban kell ellenőriztetniük az anyajegyeiket, ami akár fél éves, vagy három hónapos ellenőrzéseket is jelenthet.

Összegzés

Az anyajegyszűrés létfontosságú a bőrrák korai felismerésében és kezelésében. Az innovatív gépek által nyújtott technológia és a mesterséges intelligencia lehetővé teszi az orvosok számára, hogy hatékonyabban és pontosabban értékeljék az anyajegyeket, ezáltal segítve az időben történő beavatkozást és a betegség kezelését.

Fontos azonban megjegyezni, hogy az anyajegyszűrés nem csak a betegség kezelése, hanem megelőzése szempontjából is kulcsfontosságú, és mindenkit arra ösztönözünk, hogy rendszeresen ellenőriztesse bőrének állapotát az egészség megőrzése érdekében.

Tovább Hogyan ismerhetőek fel a veszélyes anyajegyek?

Dr. Kádár EszterForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Kádár Eszter, rezidens
Fotó: Szerző magánarchivum

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Anyajegyszűrő Központ - Dr. Borbola Kinga, bőrgyógyász-kozmetológus
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
Oxygen Medical - Dr. Vincze Ildikó, bőrgyógyász-kozmetológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Cs. K., fordító
Anyajegyszűrő Központ - Dr. Vincze Ildikó, bőrgyógyász-kozmetológus

Segítség