Mikor forduljunk orvoshoz bőrviszketés miatt? - Diagnózis és kezelés

Dr. Szabó Zsuzsanna
szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos - WEBBeteg
megjelent:

A bőrviszketés mögött a leggyakrabban a bőr szárazsága áll. Bizonyos esetekben azonban ezenkívül más okok is állhatnak a viszketés hátterében. Ezek felderítése orvosi kompetencia. Lássuk, mikor javasolt a panasszal orvost felkeresni, és mit lehet tenni!

Mikor forduljon orvoshoz viszketés miatt?

Forduljon bőrgyógyász szakorvoshoz:

  • Ha az egyéb tünetekkel nem járó viszketés 2 hétnél tovább tart, és öngyógyításra sem javul.
  • Ha súlyos és az életminőséget nagymértékben befolyásoló viszketésről van szó, illetve ha alvászavart okoz.
  • Ha hirtelen jelentkezik, és nem lehet könnyen megmagyarázni.
  • Ha belgyógyászati tünetekkel jár.
  • Ha bőrkiütéssel jár.
  • Ha egyszerre több családtagon jelentkezik.
  • Ha az egész testet érinti.
  • Ha egyéb tünetekkel jár, mint például fogyás, láz vagy éjszakai izzadás.
  • Ha olyan tünetekkel jár együtt, mint nagymértékű fáradtság, emésztési panaszok, vizelési panaszok, láz, bőrkiütés.
  • Ha az állapot több mint három hónapja fennáll, keressen fel egy bőrgyógyászt, aki megvizsgálja a bőrbetegséget. Előfordulhat, hogy ilyen esetben belgyógyászt is fel kell keresnie.

Az orvoshoz fordulás előtt érdemes tüneti naplót vezetni, amelyben rögzíti a lehetséges okokat, a használt vegyi anyagokat, kozmetikumokat, fogyasztott élelmiszereket,szedett gyógyszereket, étrend-kiegészítőket, valamint a bőrtünetek fellépésének idejét, azok súlyosságát, kísérőtüneteit.

Milyen vizsgálatok segítik a diagnózist?

Részletes fizikális vizsgálat és részletes anamnézisfelvétel az első lépés. Ebből sokszor már következtetni lehet a viszketés okára. Jellegzetes bőrtünetek nélkül gyakran belgyógyászati betegségekre gondolunk, illetve jellegzetes bőreltéréseket látva allergiás bőrbetegségek, gombás és egyéb fertőző betegségek fennállása is felmerül.

  • A viszketést okozhatja allergia, ennek kivizsgálására allergiavizsgálatot lehet végezni: epicutan teszt, Prick-teszt, specifikus IgE-teszt, hideg-, melegteszt, provokációs próbák stb.
  • Ha arra van gyanú, hogy belgyógyászati betegség okozza a viszketést, segítségünkre vannak a laboratóriumi vizsgálatok (májfunkció, vesefunkció, vérkép, pajzsmirigyfunkció ellenőrzése).
  • Amennyiben gombás fertőzésre van gyanú, a viszketés okaként bőrkaparékból mikroszkópos és tenyésztéses gombavizsgálat végezhető.

A viszketés kezelése

A kezelés a kiváltó oknak megfelelően történik.

Ha nincsenek bőrtünetek (kivéve a vakarásból adódó nyomokat), sem belgyógyászati betegségre utaló jelek, akkor a száraz bőr lehetősége merül fel. A száraz bőr által okozott viszketés rendszerint a környezeti tényezőkön múlik, amelyeket jelentős mértékben tudunk befolyásolni bőrápoló készítményekkel és mindennapos szokásaink pozitív irányú átalakításával.

A bőrt kiszárító, esetleg allergizáló szappanok és egyéb ilyen hatású tisztálkodószerek, hosszas fürdőzés, száraz levegő mind olyan tényezők, melyek kiiktatásával a problémát gyökeresen oldjuk meg. Azoknak, akik hajlamosak a bőrszárazság kialakulására, javasolt a fürdés helyett rövidebb idejű zuhanyzás, forró helyett langyos víz használata. Sokaknak enyhülnek a panaszai például a hidratálókrémekre, a rendszeres testápolásra például ureás kenőccsel, hideg borogatásra, a gyengéd, bőrkímélő mosakodószerekre (pl. Unguentum hydrophylicum nonionicum vagy Uriage Bébé 1st Cleansing Soothing Oil stb.) és a langyos fürdőkre. A lakás levegőjének párásítása is enyhülést hozhat.

A hosszú távú enyhülés elérése azonban megköveteli a bőrviszketés okának azonosítását és szakszerű kezelését. Leggyakrabban ilyenkor a gyógyszeres krémek, nedves kötszerek, és szájon át szedett vényköteles viszketés elleni gyógyszerek válhatnak be.

Ha a viszketés bőrkiütéssel társul, mielőbb javasolt orvoshoz fordulni, ebben az esetben öngyógyítással és házi praktikákkal nem érdemes próbálkozni.

A leggyakrabban allergiás eredet vagy irritáció lehetősége merül fel. Fontos, hogy először számba vegye a környezetében található irritáló, potenciálisan allergizáló anyagokat. Próbáljon meg visszaemlékezni, hogy mikor kezdődtek a tünetek, összefüggésbe hozhatók-e bármilyen új szer használatával, étel fogyasztásával. Előfordulhat, hogy az új termékek használata, vagy ételek fogyasztása akár 7-10 nap múlva váltja csak ki az allergiás tüneteket, nem mindig csak egy-két nappal a használat/fogyasztás után. Amennyiben valami „gyanús”, azt iktassa ki, ha így megszűnnek tünetei, akkor nagy valószínűséggel sikerült a kiváltó okot igazolni.

Emellett a legpedánsabb családokban is gyakran előfordul rühesség, mely jellegzetesen beszűrt bőrt, generalizáltan megjelenő ekcémát, illetve főleg éjszaka fokozódó elviselhetetlen viszketést okoz. Ilyenkor nemcsak a beteget, hanem környezetét is kezelni kell.

Hasonlóan megjelenhet az ágyi poloska is, használt, felújított bútor, használt matrac hajlamosíthat az előfordulásra.

Amennyiben ismert valamilyen krónikus betegség (máj-, vesebetegség, pajzsmirigybetegség stb.), azt az alapbetegségnek megfelelően javasolt kezelni, és az alapbetegség megfelelő kezelésével a viszektés is elmúlik.

Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos



Felhasznált irodalom:

Cikkajánló

Milyen okai lehetnek a viszketésnek?

Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
Viszketés
A bőrviszketés egy kellemetlen, irritáló érzés, ami állandó vakarózást provokál. A kifejezett és állandó viszketés pedig egy idegileg is nagyon kimerítő érzés. A bőrviszketést gyakran pusztán a száraz bőr okozza, és gyakori az idősebb korosztály tagjainál, mivel a bőr az életkorral kiszárad, de ezenkívül számos egyéb oka is lehet, melyről az alábbiakban olvashat a viszketés általános jellemzői mellett.
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Müller Mariann
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Nagy Attila, fordító

Segítség