Mi a keratoacanthoma?
A keratoacanthoma egy szőrtüszőkből kiinduló, gyorsan növő, jellemzően jóindulatú bőrdaganat. Bár a klinikai képe alapján gyakran hasonlít a bőrrák bizonyos típusaira, általában nem tekintik rosszindulatú elváltozásnak. A bőrráktól elkülöníteni csak bőrgyógyászati szakorvosi vizsgálattal lehetséges.
A keratoacanthoma tipikusan idősebb felnőtteknél alakul ki, leggyakrabban napfénynek kitett területeken, például az arcon, a kezeken és az alkarokon.
A keratoacanthoma kialakulása
A keratoacanthoma pontos oka nem ismert, de több tényező is hozzájárulhat a kialakulásához. A legfontosabb rizikófaktorok közé tartozik a napfény okozta UV-sugárzás, az életkor, valamint az immunrendszer legyengült állapota. Genetikai hajlam és környezeti hatások is szerepet játszhatnak a megjelenésében.
A keratoacanthoma megjelenése
A keratoacanthoma egy jellemzően gyorsan növő, kupolaszerű daganatként jelentkezik, középen kráterszerű bemélyedéssel és kérges, szaruszerű felszínnel. Az elváltozás általában néhány héten vagy hónapon belül alakul ki, majd akár spontán vissza is fejlődhet. A mérete változó, de általában 1-2 cm átmérőjű. Bár általában fájdalmatlan, néha érzékeny lehet.
Hogyan diagnosztizálják?
A keratoacanthoma differenciáldiagnózisa fontos lépés a kezelés megtervezésében, mivel több hasonló megjelenésű bőrelváltozás is létezik. Leginkább a laphámsejtes karcinóma (laphámrák) lehetősége merül fel, de más bőrdaganatok, például a bazálsejtes karcinóma (basalioma), vagy a közönséges szemölcs (verruca vulgaris) is hasonló megjelenésű lehet.
A diagnózis elsősorban bőrgyógyászati vizsgálaton alapul. A keratoacanthoma klinikai megjelenése miatt biopsziára lehet szükség annak érdekében, hogy kizárják a laphámsejtes karcinóma vagy más bőrrák lehetőségét. A bőrbiopszia során a szövetmintát laboratóriumi vizsgálatoknak vetik alá, ami segíthet az elváltozás pontos azonosításában.
A keratoacanthoma kezelése
A keratoacanthoma kezelésének megválasztása több tényezőtől függ, beleértve az elváltozás méretét, elhelyezkedését és a beteg általános egészségi állapotát.
Bár bizonyos esetekben spontán visszafejlődhet, gyakran ajánlják a sebészi eltávolítást, mivel így biztosan kizárható a rosszindulatú daganatok jelenléte. Alternatív kezelési lehetőségek közé tartozik a krioterápia (a szemölcseltávolításnál is alkalmazott fagyasztásos kezelés), a lézeres eltávolítás vagy a helyi kemoterápia.
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Kádár Eszter, rezidens
Kép: DermNet