Bőrdiftéria
A bőrdiftéria, más néven cutaneous diphtheria, a Corynebacterium diphtheriae baktérium által okozott bőrfertőzés. Bár a diftéria főként légúti fertőzésként ismert, bőrt érintő változata esetén is komoly tünetek alakulhatnak ki, és szisztémás toxikus reakciók is felléphetnek.
Hogyan alakul ki a bőrdiftéria?
A bőrdiftéria fertőzött sebeken, sérüléseken keresztül alakul ki, amikor a baktérium bejut a bőrbe és szaporodásnak indul. A rossz higiénés körülmények, a bőrsérülések és a gyenge immunvédekezés mind hozzájárulnak a fertőzés kialakulásához.
A betegség különösen olyan közösségekben terjed könnyen, ahol nincs megfelelő hozzáférés az oltásokhoz, és ahol a lakosság általános egészségi állapota gyenge. Főként trópusi és szubtrópusi országokban fordul elő, de immunhiányos vagy diftéria elleni védőoltásban nem részesült személyekben megjelenhet más régiókban is.
A bőrdiftéria tünetei
A bőrdiftéria általában fájdalmas, vöröses, szürkés lepedékkel borított sebek formájában jelenik meg, amelyek nem gyógyulnak meg könnyen. A fertőzés gyakran fekélyeket okoz, amelyek a felszínen kemény, sárgás váladékkal borítottak. A fertőzött terület körüli bőr bepirosodhat és megduzzadhat.
Súlyos esetekben a baktérium toxinja szisztémás reakciókat idézhet elő, például lázat, fáradtságot és egyéb általános rossz közérzetet.
Hogyan diagnosztizálják?
A bőrdiftéria diagnosztizálása klinikai vizsgálat és laboratóriumi tesztek segítségével történik. A bőrsérülésekből vett minták tenyésztésére van szükség, hogy azonosítani lehessen a Corynebacterium diphtheriae baktérium jelenlétét. Mivel a bőrdiftéria megjelenésében hasonlíthat más bőrfertőzésekhez, a laboratóriumi megerősítés elengedhetetlen a pontos diagnózis felállításához.
A bőrdiftéria kezelése
A bőrdiftéria kezelésében az antibiotikumok – általában penicillin vagy eritromicin – az elsődleges terápiás eszközök, amelyekkel a baktérium fertőzését hatékonyan lehet kezelni. Súlyosabb esetekben, amikor szisztémás toxikus reakciók lépnek fel, kombinált kezelésre és agresszívabb terápiára is szükség lehet.
A sebek helyi kezelése is fontos, amely magában foglalja a bőrfertőzések elleni antiszeptikumok alkalmazását és a seb tisztán tartását a gyorsabb gyógyulás érdekében.
Megelőzés és vakcináció
A diftéria elleni védőoltás a legfontosabb megelőzési eszköz mind a légúti diftéria (torokgyík), mind a bőrdiftéria ellen. Az oltás Magyarországon a kötelező gyermekkori oltások része.
Az oltási programoknak köszönhetően a diftéria ritka a fejlett országokban, de azokban a közösségekben, ahol nincs megfelelő védőoltási lefedettség, a fertőzés továbbra is jelentős kockázatot jelent. Az alapvető higiéniai szabályok betartása és a bőrsérülések megfelelő ellátása szintén segít a fertőzés elkerülésében.
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Kádár Eszter, rezidens