Akne - Miért alakul ki? Kik hajlamosak rá?
A 12-24 éves korosztály döntő többségének bőrén alakulnak ki pattanások, amit szakkifejezéssel aknénak nevezünk. Bár az aknét gyakran a kamaszkornak tulajdonítják, bármely életkorban előfordulhat, így nemritkán a 20-30 éves felnőttekben is kialakulhat, sőt 40-50 éves korban is fennállhat.
A téma cikkei |
2/1 Akne - Miért alakul ki? Kik hajlamosak rá? 2/2 A pattanásos, zsíros, aknés bőr kezelése |
Mi az akne?
Az akne (acne vulgaris) gyakori krónikus bőrgyógyászati probléma. Jellegzetessége, hogy a bőrben eltömődnek a pórusok, majd gyulladt pattanások jelennek meg, súlyosabb esetben bőr alatti ciszták képződésével és maradandó hegek kialakulásával. Bár az akne ritkán számít súlyos megbetegedésnek, jelentős kellemetlenséget és érzelmi stresszt okozhat az aknés, pattanásos bőrrel élőknek.
A 12-24 éves korosztályban ötből négy embernél alakul ki legalább egyszer akne. Serdülőkorban gyakrabban érintettek a fiúk, míg felnőttkorban női dominanciát figyeltek meg. Felnőtt nőknél néha enyhe-közepesen súlyos akne alakulhat ki a terhesség során, a menstruációs ciklussal egyes fázisaiban. A megfelelő kezeléssel azonban az akne kordában tartható, illetve csökkenthető az akne miatt kialakuló hegesedés is.
Az akne megjelenési formái
Az akne különböző súlyosságú és formájú elváltozásokat jelenthet, melyeket azonban egy összefüggő folyamat köt össze. Akkor alakul ki, amikor a szőrtüszőket - a bőr pórusait - elhalt hámsejtek és faggyú tömíti el. Minden szőrtüszőbe belenyílik egy faggyúmirigy. A faggyúmirigy által termelt váladék (a faggyú) egészséges bőr esetén a szőrtüszőn keresztül kijut a bőr felszínére, és itt egy védőbevonatot képez mind a bőrön, mind a hajas fejbőrön. Ha a szervezet fokozott mennyiségű faggyút termel, ez az elhalt hámsejtekkel együtt felgyűlve felhalmozódhat a szőrtüszőben, ott megszilárdulhat, mintegy dugót képezve.
A dugó elzáródási akadályt képez, és a szőrtüsző falának kiboltosulását eredményezheti, így kialakul a zárt komedó. Más esetben a dugó közlekedik a bőrfelszínnel, majd elszíneződik, ezáltal létrehozva a nyílt komedót. A bőrfelszínből kiemelkedő fehér közepű piros foltok, a pattanások akkor alakulnak ki, ha az elzáródott szőrtüszők begyulladnak (gyulladásos pattanás) vagy felülfertőződnek (gennyes pattanás). Mélyen a szőrtüszőben kialakuló elzáródás és gyulladás vezet a bőr mélyén meghúzódó cisztás pattanások kialakulásához.
1. Mitesszer (komedó)
A komedó (comedo) vagy mitesszer az akne gyulladás nélküli formája. Megjelenéséhez a fokozott faggyútermelés és a szőrtüszők eltömődése vezet. A faggyútermelés fokozódását általában a hormonális változások, különösen a tesztoszteron szintjének növekedése serkenti, majd az elhalt hámsejtek és faggyú kombinációja eltömíti a tüszőket.
-
Nyílt komedó: Fekete színű, mivel a faggyú és az elhalt hámsejtek a levegővel érintkezve oxidálódnak. Mivel, a bőr felszíne felé nyíltak, így a tartalmuk könnyebben ki tud ürülni.
-
Zárt komedó: Fehér színű, mivel a faggyú vékony bőrréteg alatt van, védve az oxidálódástól. Az eltömődés miatt , a szokásosan termelt váladék felgyülemlik, a szőrtüsző kitágul.
2. Gyulladásos pattanás
A pattanások a bőr felszínéből kiemelkedő pirosas, fájdalmas és feszülő csomók, amelyek a szőrtüsző gyulladása vagy fertőzése miatt alakulnak ki. Akkor jön létre, ha a faggyúnak és az elhalt hámsejteknek a felszaporodása miatt akadályozva van a pórus öntisztítása. Érett korában fehér pötty jelenik meg a közepén, ahol nyomás hatására ki lehet üríteni a gennyet.
3. Pustula (gennyes pattanás)
Felülfertőződés esetén, ha felhalmozódik a genny, megjelenik a pustula, amely egy nagyobb és fájdalmasabb pattanás. A pattanások elfertőződése a Cutibacterium acnes (C. acnes) vagy korábbi nevén Propionibacterium acnes (P. acnes) nevű baktérium elszaporodásához köthető, a gyulladás a szervezet válasza a baktériumokra és a faggyú felhalmozódására.
4. Cisztás pattanás
A ciszták a bőr felszíne alatt található csomók, melyeket mélyen a szőrtüszőben felgyülemlő váladék tölt ki. Jellemzőjük, hogy a bőr mélyén alakulnak ki, nagyon feszülnek és erős fájdalmat okoznak, nehezebben lehet megszabadulni tőlük. A cisztás pattanások gyakran járnak hegképződéssel. Gyakran alakul ki ez a forma a nem jól eltávolított pattanásoknál, illetve a hormonális eredetű akne esetében. Legtöbb esetben az oki kezelés segíthet az eltüntetésükben.
Az arra hajlamos bőrnél az akne minden formája megjelenhet, akár egyszerre is. A bőr egyéb pórusai - az izzadtságmirigyek kivezetései - ugyanakkor általában nem vesznek részt az akne kialakulásában, mivel a faggyúmirigy csak a szőrtüszőkbe ürül.
A pattanások és más, hasonló megjelenésű bőrgyógyászati kórképek |
A gennyes pattanás megjelenésében hasonlíthat a szőrtüszőgyulladásra. A két kórkép kialakulásának oka és emiatt kezelése is eltérő. A szőrtüszőgyulladás hátterében nem a fokozott faggyútermelés áll, hanem egy enélkül kialakuló bakteriális fertőzés, kórokozója legtöbbször a Staphylococcus aureus, ami a szőrszálak tövében jut be a szőrtüszőkbe. Részletesen: A szőrtüszőgyulladás okai és kezelése A cisztás pattanással rokon az epidermális ciszta, ami szintén a bőr mélyén elhelyezkedő, faggyúval teli, ugyanakkor nem gyulladásos csomó. |
Az akne okai és a pattanásos bőrre hajlamosító tényezők
Alapjában véve három tényező vezethet az akne és gyulladásos formáinak kialakulásához: a faggyú túltermelése, az elhalt hámsejtek nem megfelelő hámlása, illetve a baktériumok elszaporodása.
A fokozott faggyútermelésben számos tényező szerepet játszhat, de az érintettek és az aknék megjelenési ideje alapján a hormonális eredet a vezető ok.
Hormonális eredet - A szervezet hormonális változásai akne, pattanás kialakulásához vezethetnek, illetve a ronthatják a betegséget. Ilyen jellegű változás megy végbe:
-
tizenéves fiúk és lányok szervezetében;
-
a menstruációt megelőző néhány napban a lányok és felnőtt nők esetében;
-
fogamzásgátló tabletta szedésének kezdetekor és főleg abbahagyásakor;
-
terhes nőkben;
-
stressz hatására bekövetkező hormoningadozás.
A hormonváltozásokhoz kötődő pattanások többnyire átmenetiek, ám bizonyos hormonális egyensúlyhiányok, nőgyógyászati problémák esetén tartósak is lehetnek. A tartós, felnőttkorban is fennálló akne okait érdemes kivizsgálni.
Genetikai tényezők - Ha másnak már volt aknéja a családban, az hajlamosító tényezőt jelent. A zsíros bőrtípusú embereknél az alkatilag túlzott faggyútermelés kedvez a pattanások kialakulásának.
Gyógyszerszedés - Gyakoribb az aknés bőr bizonyos gyógyszerek, például szteroidok (kortizon), bizonyos antibiotikumok, B-vitamin készítmények vagy lítium szedése esetén.
Bőrápolási hibák - A bőr zsíros, olajos hatóanyagokkal való ápolása, bizonyos kozmetikumok használata fokozza a pórusok eltömődését, ezáltal gátolja azon öntisztító folyamatait.
Bőrhigiénia - a bőr dörzsölődése, vagy tartós nyomása például telefon, mobil telefon, bukósisak, szoros inggallér vagy hátizsák által.
A hormonális változások vagy a családi hajlam nem elkerülhető tényező, ám megfelelő bőrápolással sokat tehet az akne ellen.
Az akne megjelenési helye
Az akne jellegzetesen az arcon (legtöbbször T-alakban: homlok, orr, áll, de olykor az arc más részein is), a nyakon, a mellkason, a háton és a vállakon alakul ki, mivel ezeken a területeken van a legtöbb faggyútermelő mirigy.
A pattanások helye utalhat az érintett faggyúmirigyek aktivitására vagy bizonyos életmódbeli tényezőkre. Például:
- Homlok: stressz, túlzott izzadás, a homlokra lévő haj hatására.
- Áll és állkapocs, nyak: hormonális változások.
- Hát és mellkas: Gyakran a túlzott izzadás vagy szoros ruházat miatt alakulnak ki.
A különböző helyeken megjelenő pattanások kezelése gyakran ugyanaz, viszont a kivizsgálás különböző lehet. Állon, nyakon megjelenő pattanások esetén érdemes hormonális problémákat keresni. Az orcákon megjelenő pattanások esetén érdemes oktatni a páciens arról, hogy mik okozhatják (piszkos kézzel arc érintése, kulcs, telefon vagy kilincs használata után).
Folytatás A pattanásos, zsíros, acnés bőr kezelése
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Aktualizálta: Dr. Kádár Eszter