Mikor forduljon orvoshoz az aknéval?

szerző: Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

Ha az akne vagy az akne talaján kialakuló hegesedés befolyásolja társas kapcsolatait vagy önértékelését, kérdezze meg bőrgyógyászát a lehetséges kezelésről, illetve arról, hogyan lehet a hegeket eltüntetni.

A téma cikkei

3/1 Mi az akne?
3/2 A pattanásos, zsíros, aknés bőr kezelése
3/3 Mikor forduljon orvoshoz az aknéval?

Bár az akne csak ritkán számít súlyos megbetegedésnek, érdemes bőrgyógyászhoz fordulnia, ha bőre huzamosabb ideig pattanásos, vagy gyulladásos ciszták alakultak ki. Az orvosi kezelés által megelőzhető a bőr elhegesedése és egyéb károsodása is.

Az akne kezelés lényege a faggyútermelés csökkentése, a hámsejtek megújulásának gyorsítása és a bakteriális fertőzés kezelése, külön-külön vagy együtt. A legtöbb vényköteles akne ellenes készítmény használatával előfordulhat, hogy négy-nyolc hét után jelentkezik a hatás, sőt a bőr még átmenetileg csúnyább is lehet a javulás előtt.

A szájon át szedendő vényköteles gyógyszereket nem szabad terhesség alatt szedni, kiváltképp a terhesség első harmadában kell kerülni alkalmazásukat.

Helyi kezelés

Az akne kezelésére szolgáló tonikok egyrészt száríthatják a bőrt, másrészt elpusztíthatják a baktériumokat, harmadrészt hozzájárulhatnak az elhalt hámsejtek szabályos hámlásához.

A vény nélkül kapható arclemosók általában enyhék, benzoil-peroxidot, ként, szalicilsavat vagy tejsavat tartalmaznak. Ezek a készítmények igen hasznosak lehetnek az igen enyhe aknés megbetegedés kezelésében.

Ha ezek alkalmazását követően nem észlelhető a javulás, érdemes orvoshoz, bőrgyógyászhoz fordulnia egy hatásosabb bőrápoló kezelés felíratása végett. Ilyenek lehetnek az A-vitamin-származékok (tretinoin vagy adapalen). Ezek a sejtek megújulását segítik elő, ezáltal megakadályozzák a szőrtüsző kivezető nyílásának elzáródását.

Számos antibiotikumtartalmú lemosó is forgalomban van. Ezek elpusztítják a fölös mennyiségben jelen levő baktériumokat. Gyakran az ilyen jellegű készítmények kombinációjával lehet csak hatékonyan kezelni az aknés bőrt.

A bőr anatómiája

A bőr anatómiája

Egyéb gyógyszeres kezelések

Antibiotikumok. A mérsékelten súlyos vagy súlyos akne kezelésére szükség lehet orális antibiotikumok szedésére is, így a tüneteket okozó bakteriális fertőzés és a gyulladás visszaszorítható. Előfordulhat, hogy hónapokon keresztül szednie kell ezeket az antibiotikumokat, és mellette még a helyi kezelésre is szükség lehet.

Isotretinoin. A mély ciszták kezelésére nem elegendő az antibiotikumok alkalmazása. Az isotretinoin egy nagyon erős gyógyszer, melyet elsősorban az egyéb kezelésre nem reagáló, illetve a hegesedéssel gyógyuló akne gyógyítására tartanak fenn. Ez az akne legsúlyosabb formáinak a kezelésére szolgál. Nagyon hatékony, de szedése alatt folyamatos bőrgyógyászati gondozás szükséges a lehetséges mellékhatások miatt.

Az isotretinoin súlyos fejlődési rendellenességet okozhat, ezért terhesség alatt nem szabad szedni. Alkalmazása kerülendő abban az esetben is, ha néhány héten belül szeretne teherbe esni, ezért a készítmény szedése alatt, illetve után néhány hétig fogamzásgátlás alkalmazása indokolt. Mindezek mellett az isotretinoin növelheti a triglicerid- és a koleszterinszintet, és növelheti a májenzimek szintjét is. A legtöbb esetben azonban ezek az eltérések a készítmény elhagyása után megszűnnek.

Fogamzásgátló tabletta. Nők esetén a fogamzásgátló tabletta használatával javulhat az akne. Ezek a készítmények azonban egyéb mellékhatásokat okozhatnak, melyeket érdemes orvosával megbeszélnie.

Kozmetikai műtét

Az akne miatt kialakult hegek eltávolítását meg lehet próbálni kozmetikai műtét segítségével. Többféle eljárás is ismeretes, például a károsodott bőr kémiai úton vagy fagyasztással történő eltávolítása (dermabrázió), az intenzív fényterápia és a lézeres kezelés. A hámlasztó eljárások segítségével a felületes hegek távolíthatók el.

A dermabrázió, melyet általában súlyosabb hegek eltávolítására tartanak fenn, egy gyorsan forgó kefével távolítja el a bőr felső rétegeit. A lézeres kezelés során rövid, intenzív fényimpulzusok segítségével távolítják el a bőr külső rétegét. Amennyiben az Ön bőre hajlamos a hegesedésre, ezek az eljárások ronthatnak arcbőrén.

Kapcsolódó A pattanásos, zsíros, acnés bőr kezelése | A legjobb tippek és trükkök a szép bőr érdekében

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőnk:
Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Cikkajánló

Segítség