Szeborreás dermatitisz

Dr. Müller Mariann
szerző: Dr. Müller Mariann - WEBBeteg
megjelent:

A szeborreás dermatitisz egy nagyon gyakori, elhúzódó lefolyású bőrgyulladás, amit a bőr fokozott faggyútermelése jellemez. Általában enyhe formában zajlik, időnkénti fellobbanások jellemzik. Csecsemőknél, tinédzsereknél és felnőtteknél fordul elő.

A szeborreás dermatitisz kialakulásának okai

A szeborreás dermatitisz (SZD) oka nem ismert. Minden bizonnyal a faggyúmirigyek részt vesznek a betegség kialakulásában, mivel a fokozott faggyútermeléssel és nagyobb faggyúmirigyekkel bíró bőrterületek (arc, fejbőr, törzs felső része és a külső hallójárat) érintettek.

Ezenkívül a csecsemőkori forma az első életév elején gyakori, amikor az anyai és újszülöttkori androgén hormonok serkentik a csecsemő faggyúmirigyeinek növekedését.

A faggyúmirigyek kedvező környezetet teremtenek a Malassezia nemzetséghez tartozó gombák szaporodásához, azonban a különböző vizsgálatok nem igazolták egyértelműen a gombák kórokozó szerepét. Egyes vizsgálatok azt sugállják, hogy a szeborreás dermatitisz a bőr Malasseziára adott immunválaszából fakad. Maga a gomba szaporodása során is képes olyan irritáló anyagokat létrehozni, melyek gyulladást válthatnak ki.

A szeborreás dermatitiszben szenvedő egyének általában egészségesek. Előfordulása ugyanakkor magasabb HIV-fertőzöttek ill. Parkinson-kórban szenvedők körében.

A szeborreás dermatitisz megjelenése

Általában jól körülhatárolható, piros, hámló foltok jelennek meg a faggyúmirigyekben gazdag bőr területeken. Ilyen a fejbőr, a fülkagyló, a mosolyránc, a szemöldök közötti bőr és a törzs felső része, illetve csecsemőknél a pelenkával fedett bőr, a nyaki és hónalji redők is gyakran tünetesek. Viszketés kísérheti a bőrtüneteket.

A fejbőr szeborreás dermatitiszének legenyhébb és leggyakoribb formája a korpásodás, amikor a fejbőr finom, fehér hámlást mutat gyulladás nélkül. A korpásodás tünetmentes lehet, vagy enyhe viszketéssel járhat. A fejbőr érintettség súlyosabb formái gyulladt, beszűrt piros plakkok formájában jelentkeznek, melyeket sárgás pikkelyek borítanak. A fül mögötti bőrterület is nagyon gyakran érintett, mely sok esetben nedvedzéssel, pörkösödéssel jár.

Szeborreás dermatitis fejbőr - Felnőtt
Szeborreás dermatitiszben jentkező korpásodás és gyulladás fentőtt fejbőrén

Szeborreás dermatitis fejbőr - Csecsemő
Szeborreás dermatitisz csecsemő fejbőrén

Az arcon jellemzően a hajvonal, a szemöldökök bőre illetve a két szemöldök közötti bőrterület, valamint a mosolyránc körüli bőr érintett. A bajusz és a szakáll területe gyakran tünetes az arcszőrzettel rendelkező betegeknél, a borotválkozás sok esetben segíti a kezelést. A szemhéjak szabad szélének kipirosodásával és a szempillák közötti sárga felrakódással járó szemhéjgyulladás a szeborreás dermatitisz egyetlen tünete lehet.

A törzsön jellemzően a szegycsont feletti illetve a lapockák közötti bőr tünetes, de a hónaljak, a mell alatti rész, a köldök, a nemi régió is érintett lehet. HIV-fertőzött betegeknél a SZD általában kiterjedtebb és súlyosabb formában jelentkezik, valamint szokatlan helyeken is előfordulhat.

A betegség lefolyása

A szeborreás dermatitisz egy krónikus, fellobbanásokkal jellemezhető kórkép, amely akár évtizedekig is eltarthat. A stressz hatására, valamint a hideg és száraz téli hónapokban általában súlyosbodnak a tünetek. A nyári hónapokban a bőr javulást mutat, valószínűleg a napsugárzás miatt.

Fontos tisztázni, hogy a kezelések célja a betegség visszaszorítása, de szeborreás dermatitiszt a terápia nem gyógyítja.

Diagnózis és differenciáldiagnózis

A diagnózist általában a klinikai megjelenés, a tünetek alapján állítják fel. Bizonytalan esetekben bőrbiopsziát és szövettani vizsgálatot lehet végezni.

A szeborreás dermatitiszt a pikkelysömör, a rosacea, a rózsahámlás, a bőr gombás fertőzései, a másodlagos szifilisz, a szisztémás lupus erythematosus (SLE) és a pemphigus foliaceus utánozhatja. Ezektől fontos a betegség elkülönítése.

A szeborreás dermatitisz kezelése

A helyi gombaellenes szerek (pl. ketokonazol, egyéb azolok, ciklopirox-olamin, cink-pirition, szelén-szulfid) jól beváltak a szeborreás dermatitisz kezelésében gombaellenes és gyulladáscsökkentő tulajdonságaik miatt.

Helyi gyulladáscsökkentő szereket is (pl. helyi kortikoszteroidok, helyi kalcineurin-gátlók) gyakran alkalmaznak önmagukban vagy a helyi gombaellenes szerekkel kombináltan. Kombinált kezelés általában kifejezett gyulladás esetén indokolt.

Gyakran a kezelést meg kell ismételni vagy hosszú távú alkalmazásra van szükség. A szteroid készítmények mellékhatásaik miatt fenntartó kezelésre vagy hosszan tartó kezelésre azonban nem alkalmasak, fellángolások esetén, időszakos alkalmazásra használatosak.

A fejbőr érintettsége esetén, amennyiben vastag pikkelyek is kialakulnak, érdemes hámlasztó, pl. szalicilsavat tartalmazó samponnal kiegészíteni a terápiát.

A betegek gyakran panaszkodnak, hogy a jól bevált készítmény már nem hatékony. Tekintettel arra, hogy a Malassezia egyes törzsei egy idő után rezisztenssé válnak az azol gombaellenes szerekkel szemben, néhány hetente vagy havonta váltogatni javasolt a különböző nem azol típusú hatóanyagokat tartalmazó samponokat.

Azoknál a betegeknél, akiknél az arc szeborreás dermatitisze és rosacea egyidejűleg fennáll, mindkét állapot megfelelő kezelése nehézkes lehet, mivel a szteroidok a rozáceát rontják. Ezzel szemben a rozácea esetén használt helyileg alkalmazott 1%-os metronidazol vagy az azelainsav tartalmú készítmények javíthatják az enyhe szeborreás dermatitiszt.

A Parkinson-kórban szenvedők esetében a bőrtünet L-DOPA terápiával javulni szokott.

Dr. Müller Mariann, bőrgyógyász szakorvosjelöltForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Müller Mariann, bőrgyógyász szakorvosjelölt
Felhasznált irodalom: Seborrheic Dermatitis (National Eczema Association), Seborrheic dermatitis in adolescents and adults (UpToDate)
Fotók: Dreamstime

Cikkajánló

Postcholecystectomiás szindróma
Postcholecystectomiás szindróma

Mitől alakulhat ki?

Az érzékeny fognyak
Az érzékeny fognyak

A fognyak védtelenné válásának okai és kezelése.

Dermatica - Dr. Rózsa Annamária, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Müller Mariann
WEBBeteg - Dr. Kiss Borbála, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Magyar Zsuzsanna, újságíró-szerkesztő

Segítség