A furunkulus megelőzése és kezelése

Dr. Bodnár Edina
szerző: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A furunkulus (furunculus) és a karbunkulus (carbunculus) a szőrtüszőkre lokalizálódó mély, esetenként kifejezett fájdalommal kísért gennyet ürítő bőrelváltozás.

Míg a szőrtüszőgyulladás a szőrtüszőre lokalizálódó gennyes elváltozás, addig a furunkulus a szőrtüszőre lokalizált, de a mélyebb szöveteket is érintő gyulladásos bőrbetegség. Ha több egymás melletti furunculus képződik, azt carbunculusnak nevezzük. A szőrtüszők gyulladása mellett előfordulhat a nyirokutak gyulladása is. A gennyes gyulladást gennykeltő baktériumok, legtöbbször ún. staphylococcusok, illetve streptococcusok okozzák.

Furunkulus

Furunkulus; Kép forrása: Wikipedia

Jó, ha tudja!

Nagyon fontos, hogy az arcon, elsősorban az orr körüli, a szemzugban, illetve a tarkótájékon lévő csomókat ne nyomkodjuk, mert baktériumok juthatnak el a vér útján távolabbi helyekre, ami a fertőzés szóródását jelenti. A kórokozók megtelepedhetnek bárhol a szervezetben, de a kórokozók könnyen eljuthatnak például az agyba, ahol agytrombózist is okozhatnak.

A furunkulus és a karbunkulus tünetei

A fájdalmas, gyulladt csomók leggyakrabban a tarkótájon, a végbéltájékon, az arcon alakulnak ki, de egyéb szőrrel borított testfelszínen, így a herezacskón is jelentkezhetnek. A gyulladást hőemelkedés vagy láz kísérheti.

Fájdalmas, gyulladt bőrelváltozás, mely leggyakrabban a tarkót, a végbéltáji régiót, az arcot érinti. A gyulladást láz kísérheti.

Részletek: https://www.webbeteg.hu/cikkek/borbetegsegek/6404/a-szortuszogyulladas

Fájdalmas, gyulladt bőrelváltozás, mely leggyakrabban a tarkót, a végbéltáji régiót, az arcot érinti. A gyulladást láz kísérheti.

Részletek: https://www.webbeteg.hu/cikkek/borbetegsegek/6404/a-szortuszogyulladas

A csomók átmérője 3-5 centiméter is lehet. Először a szőrtüszőnyílás körül bőrpír, duzzanat jelenik meg, majd kb. két nap múlva a csomó közepén fehéres-sárgás gennycsap alakul ki, mely genny kíséretében kiürül.

A genny az elhalt szőrtüszőt, illetve baktériumokat és fehérvérsejteket tartalmaz.

Sajnos mivel a gyulladásos folyamat a bőr mélyére terjed, a szőrtüsző elpusztul, helyén heg alakul ki.

A furunkulus és a karbunkulus gyakrabban alakul ki cukorbetegekben és immunszupprimált egyénekben. Amennyiben gyakran kiújul a gyulladás a hajlamosító tényezők kivizsgálása szükséges. Mélyebb gyulladásos folyamatok esetén érdemes a vércukrot kontrolláltatni, még akkor is, ha eddig nem volt ismert a cukorbetegség.

Furunculosis

Furunculosisnak nevezzük, ha a furunkulusok folyamatosan és nagyszámban jelennek meg. A betegséget hőemelkedés, esetenként láz is kísérheti, illetve megduzzadhatnak a regionális nyirokcsomók.

Megelőzés és kezelés

Bizonyos körülmények között - pl. ha az immunrendszerünk legyengül - a baktériumok könnyebben elszaporodnak és a szőrtüszőket megfertőzve furunkulust okoznak. A legapróbb sérülések pl., amelyek borotválkozáskor keletkeznek, elősegíti a baktériumok behatolását a bőrbe. Fontos kockázati tényező továbbá a nem megfelelő személyi higiéne, a piszkos környezet, illetve elősegíti a baktériumok bejutását a bőrbe a vakarózás során a köröm okozta sérülés.

Bizonyos betegségek is hajlamosító tényezők, könnyebben kialakul a furunkulus pl. a cukorbetegségben, krónikus bőrbetegségekben, idült veseelégtelenségben , AIDS-ben szenvedőknél. Egyes gyógyszerek (pl. fogamzásgátlók, kemoterápiás készítmények) szintén gyengítik immunrendszert, így ezek szedése mellett is könnyebben kialakulhat a gennyes bőrgyulladás.

Többféle módszer is rendelkezésre áll a furunkulusok kezelésére, ezt a kezelőorvos választja meg a gyulladás súlyossága alapján. A legfontosabb, hogy semmiképp se nyomja ki magának a furunkulust! A bőrgyógyász a pontos diagnózis felállításakor dönt arról, hogy szükséges-e műtéti beavatkozás vagy elegendő a gyógykrém esetleg antibiotikum alkalmazása.

Ha még nem érett a furunkulus, akkor a kezelése fertőtlenítéssel és antibakteriális hatású kenőccsel történik, melyet célszerűbb párakötésben (steril gézre tegyünk kenőcsöt, fölé vizes vattát, arra celofánt, végül kössük át gézzel, ezt cseréljük naponta) alkalmazni az elváltozások beolvadásáig, felpuhulásáig.

Annak érdekében, hogy a gyulladás ne terjedjen át más bőrfelületre, ülőfürdő helyett a zuhanyzás javasolt. Természetesen ilyenkor tilos a közösségi medencék, fürdők használata!

Súlyossabb esetben szükségessé válhat a sebészi bevatkozás. A műtét során a furunkulust felvágják, hogy a felgyülemlett genny távozni tudjon. A nagyobb méretű furunkulusoknál a gennyet egy drenázs (sebbe vezetett cső) segítségével vezetik el.

A furunkulus kísérő tünete lehet a hőemelkedés vagy a láz. Ebben az esetben a helyi kezelést ki kell egészíteni szisztémás antibiotikummal, melyet az elváltozásból vett sebváladék tenyésztés és antibiotikum érzékenység alapján célszerű megválasztani.

Kamilla a furunkulus kezelésére

A legtöbb háztartásban megtalálható a kamilla, amely általánosan elterjedt gyógynövény a furunkulus kezelésében. Gyulladáscsökkentő hatása van, megakadályozza a fertőzés továbbterjedését, illetve gyorsítja a genny kiürülését.

Készítsen a kamillavirágzatból erős főzetet, majd párakötést alkalmazva kezelje a gyulladást. A borogatást húszpercenként cserélni kell, és nem szabad újra felhasználni. Naponta többször is alkalmazhatja a párakötést.

Bővebben Furunkulus lehet ilyen?

Bővebben A szőrtüszőgyulladás okai és kezelése

Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyászForrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőnk: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Müller Mariann
WEBBeteg - Dr. Kádár Eszter
Oxygen Medical - Dr. Vincze Ildikó, bőrgyógyász-kozmetológus
WEBBeteg - Dr. Fövényi József, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Ács Júlia, Dr. Árki Ildikó

Segítség