A pattanásos, zsíros, aknés bőr kezelése
Az akne, amely a zsíros bőrön kialakuló pattanásokat jelenti, nagyon gyakori betegség. Kialakulásában több tényező együttesen vesz részt, ennek megfelelően a kezelés során is több támadásponton normalizálják a bőr pórusait.
A téma cikkei |
2/1 Mi az akne? 2/2 A pattanásos, zsíros, aknés bőr kezelése 3/3 Mikor forduljon orvoshoz az aknéval? |
Helyi kezelés
Az akne kezelésére alkalmas tonikok szárítják a bőrt, elpusztítják a baktériumokat, illetve hozzájárulhatnak az elhalt hámsejtek szabályos hámlásához.
A vény nélkül, patikákban elérhető arclemosók legtöbbször enyhék, benzoil-peroxidot, ként, szalicilsavat vagy tejsavat tartalmaznak. Enyhe aknés panaszok esetében ezek igen eredményesnek bizonyulhatnak.
Ha ezek alkalmazása után sem tapasztalható érdemi javulás, érdemes bőrgyógyászt felkeresni a hatásosabb kezelés érdekében. Ilyenek lehetnek az A-vitamin származékok (tretinoin vagy adapalen). Ezek asegítika sejtek megújulását, gátolják a szőrtüsző kivezető nyílásának elzáródását.
Aknés bőr
Tévhitek az aknéról |
Az általános hiedelmek ellenére a különböző élelmiszerek kis hatást gyakorolnak az akne megjelenésére. A bőrfelszínen levő kosz sem vezet akne kialakulásához, sőt, a bőr fokozott mosása, erős arctisztítókkal történő ápolása a bőr irritációját okozva tovább ronthatja az akne kialakulását. |
Az akne gyógyszeres kezelése
Az akne kezelését több támadásponton kell indítani:
- normalizálni kell a follikuláris elszarusodást, a pólusok elzáródását
- csökkenteni a faggyúmirigy aktivitást,
- gátolni a P. acnes baktérium szaporodását,
- illetve csökkenteni a bőr gyulladását.
Sajnos olyan lokális készítmény, mely mind a négy ponton képes beavatkozni nincs, ezért súlyos, hegesedéssel járó, nagy lelki terhet jelentő bőrtünetek esetén szisztémás kezeléssel kell kiegészíteni a helyi kezelést.
A helyileg ható úgynevezett retinoid készítmények (adapalene és isotretinoin hatóanyagok) hatékony szabályozzák a keratinizációt, így meggátolják a mitesszerek kialakulását, viszont a faggyútermelést nem befolyásolják, és csak mérsékelt gyulladáscsökkentő és baktérium ellenes hatással rendelkeznek. Hátrányuk, hogy terhességben nem alkalmazhatók, irritálnak és fényérzékenységet okoznak.
Tudta? |
Gyógyszerek is kiválthatnak aknét, ezek közül kiemelhetők az orális fogamzásgátlók, a tetraciklin, rifampicin, INH antibiotikumok, a cyclosporin, a B-vitaminok, görcsoldók és a szteroidok. |
Az azelainsav hatóanyagú krémek erős antibakteriális és gyulladásgátló hatásúak, de nem képesek csökkenteni a faggyútermelődést. Nagy előnyük, hogy ezen hatóanyagnak kontraindikációja nincs, és korlátlanul kombinálható más készítményekkel.
A benzoil-peroxidnak erős antibakteriális és mérséklet gyulladáscsökkentő hatása van. Hártánya ugyanakkor, hogy irritál, allergizál, fényérzékennyé teszi a bőrt, illetve kifehéríti a ruhát, hajat.
A lokális antibiotikumoknak kizárólag antibakteriális hatásuk van. Önmagukban rövid ideig alkalmazhatók, mert elősegítik a baktériumok antibiotikum rezisztenciájának kialakulását. A szisztémás antibiotikumoknak is csupán baktérium ellenes hatásuk van, továbbá mellékhatásaik miatt gyomor-bélrendszeri panaszok, gombás fertőzés, fényérzékenység alakulhat ki, továbbá májkárosító hatásuk is lehet.
Gyógyszerkereső |
A hormonális fogamzásgátló készítmények közül aknéban azokat a készítményeket helyezzük előtérbe, melyeknek úgynevezett antiandrogén hatása is van.
A szisztémás retinoidok az egyetlen készítmények, melyek az akne patomechanizmusának összes pontjára képesek hatni, ezért ezek a leghatásosabb készítmények. Számos mellékhatásuk van azonban, ami miatt körültekintően szabad csak alkalmazni őket: magzatkárosító, fényérzékenyítő hatás, emeli a vérben a lipidek (vérzsírok) szintjét, csonteltéréseket, izom-, ízületi és hátfájdalmat, fejfájást, bőr- és nyálkahártya-szárazságot, orrvérzést, éjszakai látáscsökkenést, depressziót, hangulatingadozást okozhat.
Fontos az akne után kialakult hegek kezelése is, melyet kémiai vagy cryo hámlasztással, bőrcsiszolással, szilikongélekkel és -tapaszokkal, illetve lézerkezelésekkel érhetünk el.
Kozmetikai műtét
Az akne miatt kialakult hegek eltávolítását meg lehet próbálni kozmetikai műtét segítségével. Többféle eljárás is ismeretes, például a károsodott bőr kémiai úton vagy fagyasztással történő eltávolítása (dermabrázió), az intenzív pulzáló fény (IPL) terápia és a lézeres kezelés. A hámlasztó eljárások segítségével a felületes hegek távolíthatók el.
A dermabrázió, melyet általában súlyosabb hegek eltávolítására tartanak fenn, egy gyorsan forgó kefével távolítja el a bőr felső rétegeit. A lézeres kezelés során rövid, intenzív fényimpulzusok segítségével távolítják el a bőr külső rétegét. Amennyiben az Ön bőre hajlamos a hegesedésre, ezek az eljárások ronthatnak arcbőrén.
Tovább Mikor forduljon orvoshoz az aknéval?
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász