A pattanásos, zsíros, aknés bőr kezelése

Dr. Bodnár Edina
szerző: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Kádár Eszter frissítve:

Az akne, pattanás kialakulásában több tényező együttesen vesz részt, ennek megfelelően a kezelés során is több támadásponton normalizálhatóak a bőr pórusai. A kezelést személyre szabottan, az elváltozás típusától és súlyosságától függően határozza meg a bőrgyógyász.

A téma cikkei

2/1 Akne - Miért alakul ki? Kik hajlamosak rá?
2/2 A pattanásos, zsíros, aknés bőr kezelése

Bár az akne csak ritkán számít súlyos megbetegedésnek, érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, ha huzamosabb ideig pattanásos a bőr, vagy gyulladásos ciszták alakultak ki. Az orvosi kezelés által megelőzhető az aknék maradandó hegesedése.

Tudni kell, hogy a legtöbb akne ellenes készítmény használatával előfordulhat, hogy csak négy-nyolc hét után jelentkezik a hatás, sőt a bőr bizonyos vényköteles szerekkel még átmenetileg csúnyább is lehet a javulás előtt. Nem érdemes túl korán készítményt váltani, hiszen egy-két hét alatt nem derül ki, hogyan reagál a bőr a megkezdett terápiára.

Enyhén pattanásos bőr kezelése

Az akne kezelésére alkalmazott arclemosó tonikok szárítják a bőrt, elpusztítják a baktériumokat, illetve hozzájárulhatnak az elhalt hámsejtek szabályos hámlásához. Enyhe aknés panaszok esetében ezek igen eredményesnek bizonyulhatnak. Érdemes patikában kapható, vény nélkül is megvásárolható készítményt választani.

Leggyakoribb összetevőik közül:

  • a benzoil-peroxid antibakteriális hatású;
  • az enyhébb hatású retinoidok a bőrhámlást serkentik, megelőzve a tüszők elzáródását;
  • a szalicilsav csökkenti a gyulladást és hámlasztja a bőrt.

Fontos a rendszeres, napi kétszer történő arctisztítás, a bőrtípusnak megfelelő termékekkel, valamint az alapvető higiéniai szabályok: gyakran, akár naponta, cserélt törölköző, párnahuzat, rendszeres kézmosás és hajmosás. A pattanásos bőrrel élőknek figyelniük kell a táplálkozásukra, a napon tartózkodásra, gyógyszerszedésre is.

Ha ezen pattanás elleni arclemosók előírásszerű alkalmazása után sem tapasztalható érdemi javulás, érdemes bőrgyógyászt felkeresni a hatásosabb kezelés, orvos által felírható készítmény kiválasztása érdekében. Gyakori hatóanyagaik a különböző erősebb retinoidok, mint a tretinoin vagy adapalen. Ezek segítik a sejtek megújulását, gátolják a szőrtüsző kivezető nyílásának elzáródását.

Középsúlyos és súlyos akne kezelése

A bakteriálisan fertőzött, cisztaképződéssel járó gyulladásos akne kezelését több támadásponton kell indítani, az betegség súlyosságának megfelelően:

  • normalizálni kell a follikuláris elszarusodást, a pólusok elzáródását,
  • csökkenteni a faggyúmirigy aktivitást,
  • gátolni a baktériumok szaporodását,
  • illetve csökkenteni a bőr gyulladását.

Sajnos olyan lokális készítmény, mely mind a négy ponton képes beavatkozni nincs, ezért súlyos, hegesedéssel járó, nagy lelki terhet jelentő bőrtünetek esetén szisztémás kezeléssel kell kiegészíteni a helyi kezelést. A terápia ebben az esetben is türelmet igényel, néhány hónap alatt várható javulás.

Aknés bőr

Aknés bőr

Helyi hatású retinoidok - Helyileg, külsőleg alkalmazandó erős retinoid hatóanyag az isotretinoin. Hatékonyan gátolja meg a mitesszerek kialakulását, mérsékelt gyulladáscsökkentő és baktériumellenes hatással is rendelkezik. Terhességben nem alkalmazhatók, irritálnak és fényérzékenységet okoznak.

Helyi hatású antibiotikumok - Az azelainsav hatóanyagú krémek erős antibakteriális és gyulladásgátló hatásúak, de nem képesek csökkenteni a faggyútermelődést. Nagy előnyük, hogy ezen hatóanyagnak ellenjavallata nincs, és korlátlanul kombinálható más készítményekkel. A benzoil-peroxidnak vagy más antibiotikumoknak (klindamicin, eritromicin, limeciklin) szintén antibakteriális és mérséklet gyulladáscsökkentő hatásuk van, mellékhatásként bőrirritáció, allergiás reakció vagy egyéb panasz fordulhat elő.

Szisztémás antibiotikumok - A belsőleg alkalmazandó szisztémás antibiotikumoknak is csupán baktérium ellenes hatásuk van, továbbá mellékhatásaik miatt gyomor-bélrendszeri panaszok, gombás fertőzés, fényérzékenység alakulhat ki. Az antibiotikumok - akár krém, akár tabletta vagy kapszula - rövid ideig alkalmazhatók, mert elősegítik a baktériumok antibiotikum rezisztenciájának kialakulását.

Szisztémás retinoidok - Ez az akne legsúlyosabb formáinak a kezelésére szolgál. A szisztémás, belsőleg alkalmazandó retinoidok (isotretinoin) az egyetlen készítménycsoport, amely az akne patomechanizmusának összes pontjára képes hatni, ezért ezek a leghatásosabb készítmények. Az isotretinoin egy nagyon erős gyógyszer, melyet elsősorban az egyéb kezelésre nem reagáló, illetve a hegesedéssel járó akne gyógyítására tartanak fenn. Nagyon hatékony, de szedése alatt folyamatos bőrgyógyászati gondozás és laborvizsgálat szükséges a lehetséges mellékhatások miatt: magzatkárosító, fényérzékenyítő hatás, emeli a vérben a lipidek (vérzsírok) szintjét, csonteltéréseket, izom-, ízületi és hátfájdalmat, fejfájást, bőr- és nyálkahártya-szárazságot, orrvérzést, éjszakai látáscsökkenést, depressziót, hangulatingadozást okozhat.

Hormonális kezelés - Nők esetében a hormonális fogamzásgátló készítmények közül aknéban azokat a készítményeket helyezzük előtérbe, melyeknek úgynevezett antiandrogén hatása is van.

Szteroid gyulladáscsökkentők - Súlyos gyulladásos esetekben kortikoszteroid injekció alkalmazható.

Betegtájékoztatók - Gyógyszerkereső

A hegek kezelése

Fontos az akne után kialakult hegek kezelése is, amelyre többféle eljárás ismeretes. A hegek kezelése sajnos időigényes és nem hoz tökéletes eredményt, ezért javasolt a hegesedés megelőzése az aknék időben megkezdett kezelésével.

A hámlasztó eljárások segítségével a felületes hegek távolíthatók el.

  • Kémiai hámlasztás: hámlasztó hatású maró hatású anyagok (pl. szalicilsav, triklór-ecetsav) használatával.
  • Kriohámlasztás: a károsodott bőr fagyasztással történő eltávolítása.
  • Lézerkezelés és intenzív pulzáló fény (IPL) terápia: - rövid, intenzív fényimpulzusok segítségével távolítják el a bőr külső rétegét.

A dermabrázió, melyet általában súlyosabb hegek eltávolítására tartanak fenn, egy gyorsan forgó kefével távolítja el a bőr felső rétegeit. Az akne miatt kialakult súlyos hegek eltávolítását meg lehet próbálni kozmetikai műtét segítségével, sebészi úton is.

Lásd még 12 tipp pattanások ellen

Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyászForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
Aktualizálta: Dr. Kádár Eszter

Cikkajánló

Akne - Miért alakul ki? Kik hajlamosak rá?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Akne
A 12-24 éves korosztály döntő többségének bőrén alakulnak ki pattanások, amit szakkifejezéssel aknénak nevezünk. Bár az aknét gyakran a kamaszkornak tulajdonítják, bármely életkorban előfordulhat, így nemritkán a 20-30 éves felnőttekben is kialakulhat, sőt 40-50 éves korban is fennállhat.

Segítség