A melanoma tünetei és felismerése
A melanoma a festéktartalmú sejtek rosszindulatú burjánzása. A bőrből kiinduló rosszindulatú daganat a daganatos elváltozások 2 százalékát teszi ki, a leggyakoribb daganatok listáján a nyolcadik helyen áll. A melanoma rendkívül rosszindulatú daganattípus.
A melanoma téma cikkei |
5/1 A melanoma tünetei |
A melanoma malignum korán ad áttétet a nyirokcsomókba, belső szervekbe, májba, agyba, tüdőbe, csontokba, de ez akár az elsődleges daganat eltávolítása után is bekövetkezhet.
Késői felismerés esetén a betegek fele szervi áttétben meghal, korai felismerésekor azonban ez az arány 10 százalék körüli értékre csökkenthető.
Magyarországon évente 2500 új melanomás esetet ismernek fel. A betegek száma az utóbbi évtizedekben ijesztően növekszik, amit a környezeti hatásokkal, elsősorban a túlzott napozással magyarázunk.
A melanoma felismerése és az önvizsgálat
Nagyon fontos a közönséges anyajegy, az atípusos anyajegy és a melanoma elkülönítése. Ehhez különböző szempontok segítséget nyújthatnak, de biztos diagnózis csak bőrgyógyászati vizsgálat után, egy speciális nagyítóval (dermatoszkóp) végzett megtekintés és szövettani vizsgálat (biopszia) alapján mondható ki.
Az önvizsgálat lehetőleg - pl. családtag segítségével - terjedjen ki minden testrészre, ugyanis melanoma előfordulhat nehezen megfigyelhető területeken, a hátunkon, nyakunkon, fejbőrünkön is, sőt épp ezeken a területeken e legveszélyesebbek az elváltozások.
Nőknél jellemzőbb a karokon és a lábakon, férfiaknál a háton és a mellkason kialakuló melanoma.
Alak, határvonal - A közönséges anyajegy határa éles, az atípusos anyajegy és melanoma esetében az elváltozás határa szabálytalan, elmosódó. Az elváltozás színe alapján nem feltétlenül különböztethető meg a laikus számára a közönséges anyajegytől.
Életkor - A közönséges anyajegy gyermekkorban és fiatal felnőttkorban jelenik meg, az atípusos forma és a melanoma előfordulási gyakorisága az életkor előrehaladtával nő.
Anyajegyek száma - Egy beteg esetében a felismerés pillanatában leginkább egy melanomás terület fedezhető fel, közönséges anyajegyből egy személyen általában 10-20 darab, míg atípusos anyajegyek esetében nem ritkán száznál is több elváltozás található.
Testrész - A közönséges anyajegy és a melanoma gyakoribb azokon a bőrfelületeken, amelyeket több napsütés ér, az atípusos anyajegy esetében ez nem figyelhető meg, sőt, a ruhával fedett testfelszíneken több van belőlük.
Az a napfényhatás, amely elég intenzív ahhoz, hogy napégést hozzon létre, károsítani tudja a sejtek DNS-tartalmát. A bőrsejtek genetikai állományának károsodása időnként bőrrákhoz, az esetek egy részéhez melanomához vezethet. A bőrrák ezen típusa ezért elsősorban a leggyakrabban UV-sugárzásnak kitett területeken, így például a fejbőr, az arc, az ajkak, a fülek, a nyak, a mellkas, a karok, a kezek, és nőknél a lábon alakulhat ki.
Több formában jelenhet meg a melanoma
Bizonyos típusú bőrdaganatok kicsik, és úgy tűnnek, mint egy seb, amely vérzik, ezt követően var képződik rajta, ami begyógyul, majd újra vérezni kezd. A melanoma esetében többnyire egy, már meglévő anyajegy változik meg, vagy pedig egy új, gyanús külsejű anyajegy alakulhat ki és indul növekedésnek.
Meglepő módon a melanoma az esetek több mint 50 százalékában korábban egészséges bőrfelületen alakul ki. A bőrön újonnan megjelenő sötét foltok ezért mindig gyanút kell, hogy keltsenek, és bőrgyógyászati vizsgálatot igényelnek, a már meglévő anyajegyekben, májfoltokban, szemölcsökben és különféle bőrelváltozásokban észlelt változásokhoz hasonlóan.
A melanoma az esetek 20-50 százalékában meglévő bőrelváltozásból alakul ki. Az anyajegyek bizonyos típusai nagyobb kockázatot jelentenek, mert nagyobb eséllyel fajulhatnak el. Kezelés nélkül a melanomát megelőző stádiumokból (in situ melanoma) idővel kialakul a melanoma.
A melanoma egyik típusa a tartós napfényexpozíciónak kitett területen jelentkezhet sötét, lapos foltként, ami idővel még sötétebbé válik, megnő. Ezt lentigo malignának nevezik.
Nagyon kis százalékban festéket nem tartalmazó melanocyták burjánzása okozza a melanomát, ekkor a daganat nem sötét, hanem csaknem bőrszínű, ezért nagyon nehezen ismerhető fel, csak bőrgyógyász tudja azonosítani az elváltozást.
Melanoma a szemen is kialakulhat időnként.
Nem minden rosszindulatú bőrdaganat melanoma, a leggyakrabban felfedezett bőrrák a basalioma.
Kép: Melanoma
Bőrgyógyászati szűrés
Rendszeres önvizsgálat mellett is évente egy alkalommal ajánlott a bőrgyógyász felkeresése szűrési céllal. A melanoma ugyanis gyorsan növekvő daganat, így különösen fontos a korai felismerés.
A szűrés ideális időpontja a téli, kora tavaszi időszak, mivel az esetleg szükségs beavatkozást kedvezőbb a meleg és napsütéses napok beállta előtt elvégezni.
Feltétlen keresse fel orvosát, ha új anyajegyet észlel vagy bőrén valamilyen zavaró változást tapasztal, például megváltozik az anyajegy felszíne vagy olyan sebe van, amelyik két héten belül nem gyógyul be!
Tovább
- A bőrdaganatok egyéb típusai
- A melanoma kialakulásának rizikófaktorai
- Hogyan alakul ki és hogyan előzhető meg a melanoma?
- Bőrrák: elengedhetetlen az önvizsgálat! - Mutatjuk, hogyan végezze
Forrás: WEBBeteg összeállítás
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika