A jóindulatú bőrdaganatok

Dr. Bodnár Edina
szerző: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A bőr jóindulatú daganatai közé az anyajegyeket, jóindulatú hámeredetű és kötőszöveti eredetű, vér- és nyirokerekből, zsírszövetből kiinduló kóros szövetszaporulatokat soroljuk. A bőrön nagy számban fordulnak elő jóindulatú elváltozások, amelyek azonban idővel panaszt okozhatnak vagy rosszindulatúvá válhatnak.

A jóindulatú bőrdaganatok általános jellemzői

A jóindulatú bőrdaganatok általában nem vagy lassan növekednek, megjelenésükben a környező szövetekről elkülönülnek (körülírtan jelennek meg), és csak kozmetikai problémát okoznak, komolyabb panaszok nélkül. Ebbe a csoportba tartoznak a közönséges anyajegyek is.

Amennyiben új elváltozás jelenik meg a bőrünkön, növekedésnek indul, esetleg kisebesedik, mielőbb orvoshoz kell fordulni. Valószínűleg a bőrgyógyász valamilyen jóindulatú elváltozást fog diagnosztizálni, de mivel ezek a laikus számára gyakran nehezen különböztethetőek meg a rosszindulatú bőrdaganatoktól, nem érdemes öndiagnózissal kísérletezni.

Fontos, hogy odafigyeljük a meglévő jóindulatú elváltozásokra és azok esetleges növekedésére, változásaira. A jóindulatú daganatok ugyanis időnként rosszindulatúvá válhatnak, kutatások szerint a jóindulatú bőrdaganatokkal rendelkező embereknél nagyobb eséllyel jelenhetnek meg rosszindulatú tumorok is. Átalakulásukhoz több tényező - mint a krónikus napfényártalom, mechanikai irritáció, sugárzás, vegyi anyagok - járulhatnak hozzá.

Anyajegyek (naevus)

Mindazon elváltozásokat anyajegyeknek nevezzük, melyek éles határúak, és melyeknek színe vagy felszíne eltér a környezetétől. Az anyajegyek színe általában barna, de lehet bőrszínű, a bőrszíntől világosabb és vörös is, felszíne pedig lehet sima vagy érdes, szemölcsös, belesimulhat a bőr felszínébe, de ki is emelkedhet.

Az anyajegyek már születéskor jelen lehetnek a bőrünkön (congenitalis naevus), de az élet folyamán később is kialakulhatnak (szerzett naevus).

Anyajegyek kialakulhatnak hámsejtekből, ún. melanocytákból (festéksejtekből), faggyú- és verejtékmirigyekből, kötőszövetből és erekből. Sőt nemcsak a bőrön fordulhatnak elő, hanem a nyálkahártyákon, így a szájüregben, szemben, gyomor-bél nyálkahártyán, húgyhólyagban is kialakulhatnak.

Minden anyajegynél nagyon fontos a fény- és mechanikai védelem, az irritáció, krónikus gyulladás kerülése. Fel kell hívni a figyelmet arra, ha az anyajegy változik, akkor minél előbb orvoshoz kell fordulni. A változás alatt értjük az anyajegy méretének, szélének, színének megváltozását, esetleges kiemelkedését, váladékozását, vérzését.

Melanoma-önvizsgálat
Nem lehet elégszer hangsúlyozni a tényt, hogy egy-egy daganatos elváltozás korai észlelése és a korai szakaszban adott orvosi kezelés jelentősen megnöveli a túlélési esélyeket. Ezért fontos, hogy bizonyos önvizsgálatokat havi rendszerességgel mindenki végezzen el. Nagyon fontos a közönséges anyajegy, az atípusos anyajegy és a melanoma elkülönítése. A melanoma-önvizsgálat szempontjai részletesen

Hámszemölcs

Időskori hámszemölcs hátonJóindulatú hámeredetű daganatok közül nagyon gyakori az öregkori hámszemölcs, az ún. verruca seborrhoica, amely nem tévesztendő össze a vírusos szemölccsel. Ezek a jóindulatú elváltozások 50 éves kor után jelennek meg és kezdenek terjedni, elsősorban a törzsön, nyakon, kezeken, alkarok feszítő felszínén.

Méretük néhány milliméterestől az akár 5 centiméteresig terjedhet. Egyesével, de gyakrabban nagyobb számban fordulnak elő.

Laposan előemelkedő, éles szélű növedékek, színük a sárgásbarnától a sötétbarna, fekete színig terjed. Gyakran viszket.

Jelentőségük a melanomától való elkülönítésben van, ezért érdemes megmutatni őket bőrgyógyásznak, de soha nem válnak rosszindulatúvá, orvosi szempontból kezelést nem igényelnek.

Keratoacanthoma

A keratoacanthoma a bőr szarurétegéből kiinduló, félgömb alakú, kupolaszerű, igen gyorsan növekvő daganat, elsősorban a napfénynek kitett bőrfelületeken jelenhet meg. Bár jóindulatú és legtöbbször idővel spontán módon visszafejlődik, gyors növekedése, megjelenése alapján könnyen összetéveszthető a rosszindulatú laphámrákkal. Mivel időnként valóban hajlamos a rosszindulatú átalakulásra, ezért sebészeti eltávolítása javasolt.

Jóindulatú kötőszöveti daganatok

Jóindulatú kötőszöveti daganatok közül három emelhető ki, a fibroma, a histiocytoma és a keloid.

FibrómaA fibróma (dermatofibroma) lágy, gyakran kocsányos, több millimétertől, több centiméteres, kiemelkedő, általában puha tapintatú, időnként kemény csomóként jelentkezik. Általában bőrszínű, de lehet világosbarna is. A fibróma általában elhízott egyéneken vagy klimax korban lévő nőkön fordul elő, leggyakrabban a hónaljak terültén, a nyakon, az emlők alatt, ritkán a combhajlatban is. Kezelése sebészi.

A histiocytoma általában 3-10 milliméter átmérőjű, kerek, szürkésbarna, tömött tapintatú, a bőrből enyhén kiemelkedő csomó. Általában mikrotrauma, szőrtüszőgyulladás, rovarcsípés után alakul ki. Időnként viszkethet, panaszt okozhat, ekkor sebészileg eltávolítható.

A keloid olyan kóros hegképződés, amikor a kiváltó sérülés után viszonylag gyorsan lapos, kemény, tumoros beszűrődés keletkezik, mely általában a szélek felé növekszik. Égés, forrázás, savmarás, oltás, rosszul kezelt pattanások és műtéti beavatkozások után szokott kialakulni az arra hajlamos egyéneken. A gyerekek és fiatal felnőttek fogékonyabbak rá, illetve gyakrabban fordul elő nőkön. A keloidos heg előfordulása gyakoribb a különböző predilekciós helyeken, mint pl. arc, fülek, nyak, törzs felső része, szegycsont feletti terület, végtagok felső része. Kezelése szteroidos injekció, fagyasztás, illetve sebészi kimetszés és röntgenbesugárzás.

Jóindulatú, nem daganatos elváltozások

Nem minden bőrelváltozás daganat, azaz kóros szövetszaporulatból eredő elváltozás. Léteznek más, nem daganatos eredetű jóindulatú bőrelváltozások is. A bőrciszták különböző nagyságú, tokkal körülvett üregek a bőrszövetben, leggyakoribb formája az atheroma, ami a szőrtüszőnél kialakuló faggyúciszta. Léteznek további faggyúmirigy-eredetű csomók, illetve különböző pigmentációs elváltozások a bőr felső vagy mélyebb rétegében.

Haemangioma - Ér eredetű daganat

HemangiomaÉreredetű jóindulatú daganatok a haemangiomák. Általában 40 éves kor után jelennek meg, egyszeres vagy többszörös 2-6 milliméteres vörös színű, laposan kiemelkedő elváltozások. Legtöbbször az arcon, nyakon, törzs felső részén jelentkeznek. Kezelésük elektrokoaguláció vagy lézeres eltávolítás.

Lipóma - Zsírszövet eredetű daganat

Végül, de nem utolsó sorban meg kell említeni a zsíreredetű jóindulatú daganatokat, a lipómákat. Különböző nagyságú, tömött tapintatú mobilis csomók a bőrben. Gyakran nagyszámban, szimmetrikusan jelennek meg elsősorban a háton, mellkason, karokon, combokon. Panaszt általában nem okoznak, de előfordulhat, főleg menopauzában lévő nőkön, hogy fájdalmassá válnak a csomók. Ilyenkor általában depresszió, levertség, kínzó viszketés is kíséri a tüneteket. A lipomák panasz esetén sebészileg eltávolíthatók.

Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyászForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Kádár Eszter
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
Oxygen Medical - Dr. Vincze Ildikó, bőrgyógyász-kozmetológus
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
Oxygen Medical - Dr. Vincze Ildikó, bőrgyógyász-kozmetológus
WEBBeteg - Cs. K., fordító

Segítség