Orbánc: Tünetek és kezelés

Dr. Gál Mónika
szerző: Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Sarkadi Adrien, infektológus frissítve:

Az orbánc a bőr normál baktériumflórájának tagjai által okozott bőrgyulladás. Tünetei nem specifikusak, könnyen összetéveszthetőek lehetnek más kórképek tüneteivel, mint a mélyvénák gyulladása, az allergiás ekcéma, esetleg a kezdődő üszkösödés. Fontos hangsúlyozni, hogy az orbáncot - bár baktériumok okozzák - nem tartjuk a környezetre veszélyes fertőző betegségnek.

Az orbánc (erysipelas) a bőr hevenyen fellépő gyulladása, amelyet leggyakrabban gennykeltő Streptococcus, ritkábban egyes Staphylococcus baktériumfajok okoznak. Az egészséges állapotban is a bőrön élő, azt megbetegíteni nem tudó kórokozó a bőr apró sérülésein keresztül juthat be a bőrbe, melyben gyulladást hoz létre, majd a bőr nyirokerein keresztül terjedhet tovább.

Az úgynevezett "behatolási kapu" lehet apróbb sérülésekből adódó seb (körömvágás, manikűrözés során keletkező szúrás, karcolás), lábujjközi gombás fertőzés nyomán létrejövő berepedés, égés vagy baleset okozta hámhiány, horzsolás, ritkán műtéti seb is. Az orbánc jellegzetesen a lábon és lábszáron alakul ki, azonban más testrészeken is előforduhat.

Jellemző panaszok orbánc esetén

Orbánc esetén jellemző a hirtelen kialakuló, körülírt bőrpír, amelynek területén a bőr meleg tapintatú, duzzadt, feszes, fényes, néha bevérzéses jellegű. Jellemző az alsó végtagon kialakuló nyiroködéma, feszes duzzanat.

Súlyosabb esetben kisebb-nagyobb hólyagok is képződhetnek, amelyek felszakadásakor hámhiány, akár nehezen hámosodó fekély maradhat vissza. A betegség lázzal járhat, ritkábban általános rosszulléttel, elesett állapottal társul. A bőrtünetek fájdalmasak és a környező nyirokcsomók megnagyobbodása, néha a nyirokerek gyulladása is kísérő lehet. A gyulladt nyirokér lefutásának megfelelően orbánc esetén vörös csík jelentkezik a bőrön.

A betegség legsúlyosabb formájára jellemző, hogy a gyulladás a bőr alatti lágyrészekre is ráterjedhet, a kötőszövetekig, akár az izmokig hatoló, mély gyulladást, akár a szövetek elhalását okozva.

Hogyan diagnosztizálható az orbánc?

Az orbánc tünetei bár jellegzetesek, a pír és a duzzanat, heves fájdlom, esetleg viszketés alapján összetéveszthetőek lehetnek más betegségek tüneteivel, mint a heveny allergiás ekcéma, a mélyvénák gyulladása, esetleg a kezdődő üszkösödés.

A betegség felismerése és meghatározása azonban a látható tünetek alapján nem jelent gondot a vizsgáló orvos számára. A megtekintés mellett szükséges lehet különböző laborvizsgálatok elvégzésére, a vérkép, a gyulladásos paraméterek (crp, vérsüllyedés) ellenőrzése, esetleg mikrobiológiai vizsgálat végzése megerősítheti a diagnózist.

Baktériumtenyésztésre kerül sor, amennyiben:

  • van hólyag, annak bennékéből,
  • ha fekély van, annak alapjáról,
  • arci fertőzésnél az orr-garatváladékból,
  • tartós láz esetén a vérből.

Gyakori kiújulás

Bizonyos betegeknél az orbánc gyakori kiújulása észlelhető. Erre hajlamosítanak:

  • a folyamatosan fennálló lábszárfekélyek,
  • a körömágyak gyulladását is okozó lábköröm gombásodása,
  • bypass műtét hege a lábszáron,
  • egyéb okokból rossz vénás vagy artériás keringési zavarok;
  • a cukorbetegség,
  • rosszindulatú daganat,
  • HIV-fertőzöttség.

Orbánc deréktájon

Mit tegyek orbánc ellen?

Gyakori kérdések Orbánc van a lábamon. Ezután már nem vehetek fel mezítláb cipőt? Kell-e valamilyen krémet használni, hogy többet ilyen ne forduljon elő? A lábamon fog valami látszani? Dr. Csuth Ágnes válasza az orvos válaszol rovatban

Az orbánc kezelése

Mivel a betegséget különböző baktériumok okozzák, az orbánc kezelésének alapja a megfelelő antibiotikumok megválasztása, sokszor kombináltan és gyakran izomba, esetleg vénásan adott injekcióban vagy infúzióban. Fontos a kezelés mielőbbi megkezdése. A gyógyszerek hatásának kialakulása általában vontatott, emiatt gyakran tévesen korai antibiotikum váltásra kerül a sor.

Ahhoz, hogy a vizenyőt, a duzzanatot csökkentsük, az adott testrészt - általában az alsó végtag érintett - fel kell polcolni, hűsítő, gyulladáscsökkentő kenőcsök használata mellett óvatos jegelést lehet alkalmazni, mely a gyulladáscsökkentő hatása mellett a fájdalmat is csillapítja.

Kezelni kell a "behatolási kaput" is, legyen az sebzés, fekély, gombás, ekcémás bőrterület, stb. Fontos, hogy minimálisra csökkentsük a baktériumok bejutásának lehetőségét. Ez elősegíthető a bőrsérülésért felelős alapbetegség (pl. diabétesz, keringési zavarok) kezelésével, egyensúlyban tartásával. Emellett fontos a fennálló gombás, ekcémás gyulladás gondozása, az óvatos pedikűrözés, a megfelelő higiéné, az apró sérülések megfelelő sebellátása.

A súlyos, szövetelhalással járó ritka formákban azonnali sebészeti beavatkozás szükséges. Minél hamarabb el kell távolítani az élettelen, gyulladt szöveteket, mivel a belőlük felszabaduló toxinok az életet veszélyeztető állapotot hozhatnak létre.

Bővebben A streptococcusok okozta fertőzések

Dr. Gál Mónika, bőrgyógyászDr. Sarkadi Adrien, infektológus

Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
Aktualizálta: Dr. Sarkadi Adrien, infektológus

Cikkajánló

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása
Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása

Ügyeleti rend.

WEBBeteg - Dr. Müller Mariann
WEBBeteg - Dr. Sándor Éva infektológus
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kádár Eszter
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos, Dr. Reinhardt István

Segítség