Ajakherpesz és nemi herpesz - Herpes simplex fertőzések

szerző: Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász, Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A herpeszvírus 1-es típusa a bőrön és nyálkahártyákon jelentkezik, ajakherpeszt (herpes labialis), szájüregi herpeszt okozva. A 2-es típusú vírus a nemi szerveket érinti és a nemi herpeszt (herpes genitalis) okozza. Bár egy víruscsaládról van szó és hasonló a fertőzések lefolyása, az egyes fertőzések megelőzésében és kezelésében jelentős eltérések vannak.

A herpeszvírusok típusai

A herpeszt okozó herpes simplex vírusnak (HSV) két elterjedt típusa létezik, amelyek emberben betegséget okozhatnak. Az ajakherpeszt a herpes simplex 1 (HSV1), a nemi szerveken jelentkező fertőzést a herpes simplex 2 (HSV2) okozza. Közös jellemzőjük, hogy fájdalmasan viszkető hólyagocskákat okoznak, azonban más-más bőrterületeken. Megfigyeltek már a 2-es típus által okozott száj környéki elváltozásokat, illetve rekombináns vírusokat is, azonban ezek kevésbé jellemző formák.

A herpeszvírusok csoportjába (herpesviridae) tartozik a herpes simplexen kívül a varicella-zoster vírus (VZV, HHV-3, humán herpeszvírus 3), amely a bárányhimlőt és övsömört (ez utóbbi azoknál az egyéneknél alakul ki, akik már átestek bárányhimlő-fertőzésen) idézi elő, az Epstein-Barr vírus (a mononukleózis kórokozója), a cytomegalovírus (cytomegalovírus-fertőzés), a humán herpeszvírus 6 és 7 (HHV-6 és HHV-7, a roseola infantum kórokozói), és a humán herpeszvírus 8 (HHV-8, a Kaposi-szarkóma daganattípus előidézője).

A herpes simplex vírusok két típusa által okozott betegségeket értjük a hétköznapi értelemben vett herpesz alatt, a humán herpeszvírusok többi csoportját nem.

A herpeszfertőzések lefolyása

A herpes simplex vírusok gyakorlatilag mindenhol megtalálhatók, a WHO becslése szerint az emberek 67 százaléka HSV-1, míg 13 százaléka HSV-2 vírushordozó. Főleg nyál és szoros bőrkontaktus útján terjednek, például közösen használt evőeszközökkel, továbbá nemi érintkezés során.

A herpeszvírusok közös jellemzője, hogy aki egyszer megfertőződött, az élete végéig hordozó marad. Az elsődleges fertőzés a helyi (az ajkakon vagy a nemi szerveknél) jellegzetes lefolyású hólyagképződés mellett antitestek hiányában súlyos általános tünetekkel, magas lázzal, rossz általános állapottal jár.

Miután a vírus behatolt a szervezetbe, az idegdúcokban helyezkedik el, ahol évtizedekig megmarad nyugvó formában lappangva. Bizonyos körülmények hatására, amikor az immunvédekezés legyengül, a vírus aktiválódik, és a herpesz visszatér. A visszatérő fertőzések jellemzője, hogy kevésbé súlyos formában, általában körülírt területen jelentkeznek, általános tünetek nélkül, mivel ekkor már az emberi szervezet rendelkezik a vírus ellen termelt antitestekkel.

A vírus aktiválódását és a herpesz kiújulását kiválthatja az immunitás csökkenése, lázas állapot, műtét vagy betegség, antibiotikum szedése, pszichés stressz, fizikai megterhelés, UV-fény, vagy a női hormonális változások (menses, terhesség).

A herpeszfertőzések tünetei

Hólyagok

A herpes simplex vírus okozta megbetegedésre jellemző, hogy a fertőződést követően körülbelül 4-7 nap múlva jelentkeznek az első tünetek viszketés, égő fájdalom formájában. Ezt követően vörös folt jelenik meg, majd kialakulnak a jellegzetes apró, fájdalmas hólyagocskák, melyek tartalma kezdetben víztiszta színű.

Az idő előrehaladtával bennékük zavarossá válik, majd a hólyagok kifakadnak és fájdalmas fekélyek alakulnak ki helyükön. A sebek az utolsó fázisban pörkösödnek, majd általában 7-14 nap alatt heg nélkül gyógyulnak.

1-es típusú herpeszvírus-fertőzés (ajakherpesz, nyálkahártyaherpesz) - A hólyagok elsősorban az ajkakon, illetve a szájüregben a nyálkahártyán jelentkeznek, ritkábban a száj környékén, vagy az orron és az orr nyálkahártyáján jelennek meg. Sokszor ezek olyan fájdalmasak, hogy még a táplálkozást is meg nehezítik. Időnként nehezen különböztethető meg az aftától, a hólyagosság azonban csak a herpeszre jellemző. Gyakori a másodlagos felülfertőződés baktériumokkal, ez súlyosbítja a betegséget.

Ajakherpesz

2-es típusú herpeszvírus-fertőzés (nemi herpesz, herpes genitalis) - A nemi szerveket, a végbélnyílás körüli bőrt és a környező területeket érinti és igen kellemetlen tünetekkel járhat. Az elváltozások férfiakban a hímvessző bármely részén előfordulhatnak. Nőknél leginkább a szeméremtesten fordulnak elő a hólyagocskák, de a hüvelyre és a méhnyakra is ráterjedhetnek. Egyes esetekben a fertőzés a húgycsövet is érintheti, melyre vizeléskor jelentkező heves fájdalom hívhatja fel a figyelmet. Az anális (végbélen keresztül gyakorolt) nemi életet élők végbélnyílása körül és végbelében is kialakulhatnak az elváltozások. A fertőzés PCR-teszttel kimutatható.

Általános tünetek

Az elsődleges fertőzésre jellemző a magas láz, a fejfájás, az izomfájdalom és az általános rossz közérzet.

A betegség lefolyása során a helyi nyirokcsomók (ajakherpesz esetén a nyaki, nemi herpesz esetén a lágyéki) általában megnagyobbodnak és fájdalmassá válnak.

Az első fertőzés alkalmával jelentkező tünetek általában súlyosabbak, mint a későbbi kiújulások esetén.

A herpeszvírusok által okzott fertőzések legyengült immunrendszerű betegeknél (immunhiányos állapotok: pl. HIV-fertőzés, leukémia stb.) súlyosabb lefolyásúak és a test egyéb részeire is ráterjedhetnek. A terápiára gyengén reagálnak és akár hetekig is fennállhatnak. Igen súlyos lehet a gyermekkori ekcémában szenvedő kisgyermekek fertőzése, ebben az esetben az egész testfelszínen megjelenhetnek hólyagocskák. Ugyancsak veszélyes, ha az újszülött a születés során fertőződik meg, ez súlyosabb bőrtünetekkel és agyi szövődményekkel járhat.

A herpesz fertőzőképessége

A herpeszvírusok lappangó (látens) formában nem fertőzőek. A vírus az idegsejtekben marad, de nem replikálódik és nem ürül a testfelszínre. Ez a fázis évekig, évtizedekig, akár élethosszig tartóan is fennmaradhat.

A herpes simplex vírus az aktív fertőzés fázisában a legfertőzőbb az ajakherpesz és a nemi herpesz esetében egyaránt. A vírus nagy mennyiségben van jelen a hólyagok váladékában, és könnyen átadható másoknak közvetlen bőrkontaktus útján.

A herpesz ugyanakkor időnként úgy is aktiválódhat, hogy a kiújulása nagyon enyhe panaszokkal jár, akár tünetmentes is lehet. Ez az aszimptomatikus vírusürítés, ami szintén fertőző lehet, még a látható tünetek hiányában is.

A terhesség alatt a magzatnak nem adható át a vírus, ám a szülés során aktív nemi herpesz esetén igen. Elsődleges fertőzés vagy kiújulás esetén ezért a herpeszfertőzés császármetszés indokolt, lappangó fázisban erre általában nincs szükség.

Kezelési lehetőségek

A herpeszfertőzések ellen nem létezik a fertőzést megszüntető gyógymód, a cél az aktív, panaszokat okozó és a vírust terjesztő szakaszának kezelése. Egészséges immunrendszerű egyéneknél kezelés nélkül is elmúlik a herpesz, de antivirális szerekkel lerövidíthető a gyógyulás és a gyakori kiújulás is megelőzhető. Az ajakherpesz és a nemi herpesz esetén a kezelési elvek hasonlóak, ám az érintett testrész függvényében eltérő készítményekre lehet szükség.

  1. Antivirális gyógyszerek: A herpeszvírusok szaporodását gátolják és lerövidítik a gyógyulási időt az aciklovir hatóanyagtartalmú vírusellenes szerek. Ezek alkalmasak az elsődleges fertőzések és a kiújulások kezelésére, valamint gyakori kiújulás esetén orvosi felügyelet mellett megelőzésként.
  2. Tüneti kezelés: Fájdalomcsillapítókkal és helyi hatású gyulladáscsökkentőkkel enyhíthető a herpeszes sebek okozta fájdalom. A hólyagokat, fekélyeket tartsa tisztán és szárazon.
  3. Higiénia: Minden herpeszfertőzés aktív szakaszában fontos a személyes higiénia, a közvetlen érintkezés (nemi élet, csók) kerülése és a személyes használati tárgyak (pl. törölközők, evőeszközök) megosztásának elkerülése.
  4. Immunerősítés: Mivel a herpesz aktiválódásának és a tünetek kiújulásának elsődleges oka az immunrendszer átemeneti meggyengülése, ezért kiemelten fontos az egészséges táplálkozás, a testmozgás, a megfelelő mennyiségű alvás és más betegségek megfelelő kezelése.

Ajakherpesz és nemi herpesz részletesen

Lehetséges szövődmények

Súlyosabb esetben szövődmények is kialakulhatnak és akár más szerveket is megtámadhat a vírus. Ezek meglehetősen ritkák, de átlag fölötti a kockázata újszülöttek, legyengült immunrendszerű krónikus betegek esetében.

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász és Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász

Cikkajánló

Karácsony
Karácsony

Hogyan ünnepelje, ha szerette kórházban van?

Az alkoholizmus
Az alkoholizmus

Ártalmatlan poharazgatás vagy alkoholizmus?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Veress Dóra, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Prokisch József, vegyész, egyetemi docens

Segítség