Az ekcéma kiváltó okai és típusai

szerző: Dr. Horváth Balázs, Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász - WEBBeteg összeállítás
frissítve:

Az ekcémák általában elhúzódó, vissza-visszatérő megbetegedések. A kiváltó ok tisztázása és a kezelés hosszadalmas. A kellemetlenségek a pácienseket türelmetlenné és orvosukkal szemben bizalmatlanná tehetik.

Az ekcéma téma cikkei

6/1 Ekcéma - Mi okozhatja, és hogyan kezeljük?
6/2 Az ekcéma kiváltó okai és típusai
6/3 Az ekcéma tünetei
6/4 Csecsemőkori ekcéma megelőzése és kezelése
6/5 Tények és tévhitek az ekcémáról
6/6 Fémallergia, ekcéma, gyógyszerallergia

Mi az ekcéma?

Az ekcéma vagy más szóval dermatitis, a leggyakoribb, számos ember életét megnehezítő, a bőr gyulladásával járó betegség. Ekcéma esetén a bőr eleinte kipirosodik, viszket, apró hólyagok alakulnak ki rajta, majd a vakarás következtében apró sebek, pörkök, illetve hámlás jelenik meg. Ez az úgynevezett akut forma, amely ha nem ismert, vagy nem kivédhető ok miatt tartósan fennáll, akkor szubakut, majd krónikus formába mehet át. Ilyen esetben a bőr már tartósan gyulladt, vörös, hámlik, utcakövezetszerűen megvastagodik, rajta vonalas kivakarások, illetve pigmentációs eltérések (fehér vagy barnás foltok) jelenhetnek meg.

Mi váltja ki az ekcémát?

Az ekcémákat számos ok válthatja ki, melyeket így két nagy csoportra oszthatjuk:

  • Az exogén ekcémákat külső, többnyire környezeti hatások okozzák. A bőrre kívülről rákerülő exogén allergének az arra fogékony embereken bőrgyulladást váltanak ki. Ilyenek lehetnek pl. növényi (porok, pollenek) és állati eredetű anyagok (szőrök), különböző vegyszerek, fémek, stb.
  • Az endogén ekcémák esetén egyedi hajlam, fogékonyság szükséges a bőrtünetek kialakulásához. Ide soroljuk pl. az atópiás dermatitiszt, mely során az ekcémás bőrtünetek általában már csecsemő-vagy gyermekkorban megjelennek. Endogén ekcémát okoznak a szervezetben vagy a bőrön elszaporodó baktériumok, gombák antigénjei is.

Az ekcémákat az alapján is csoportosíthatjuk, hogy irritatív vagy allergiás mechanizmusok váltják-e ki:

  • Irritatív ágensek egyéni hajlam nélkül, mindenkinél kiválthatnak bőrgyulladást a behatás idejének és erősségének függvényében. Ilyenek például az erős vegyszerek.
  • Allergiás mechanizmussal kialakuló ekcémákhoz egyéni érzékenység, úgynevezett szenzibilizáció szükséges. Ilyen allergének pl. a fémek, állati eredetű szőrök, porok, pollenek.

Minden bőrkiütés ekcéma?

A bőrön jelentkező tünetek sok esetben komplex kivizsgálást és személyre szabott kezelést igényelnek. Az orvosi vizsgálat előtt otthon kipróbált terápiák nemcsak, hogy nem hoznak megfelelő eredményt, de így a módosult klinikai kép a diagnózis felállítását nehezíti az orvos számára. Öngyógyítás helyett érdemesebb tehát szakember tanácsát kérni a bőrpanaszok kezeléséhez. Így megelőzhetők a hosszas kivizsgálások, valamint hibás diagnózisok alapján hosszasan alkalmazott, kevésbé hatékony kezelések és azok mellékhatásai.
Bővebben Minden bőrkiütés ekcéma?

Diszhidrotikus ekcéma

A diszhidrotikus ekcéma (dyshidrosis, pompholix) a kéz és láb ekcéma formája. Tenyéren, talpon és az ujjak egymás felé néző felszínén megjelenő apró, víztiszta hólyagok, és gyulladás jellemzi. Gyakori a másodlagos bakteriális felülfertőzöttség, mely nyirokérgyulladás útján az egész szervezetet érintheti. Nehéz meggyógyítani, hosszú tünetmentes periódusok után is visszatérhet. Lehet egyéb bőrgyulladás (pl. atópiás ekcéma) részjelensége. A stressz szerepet játszhat a kiújulásában.

Kezelésében borogatás, kortikoszteroid tartalmú krémek és kenőcsök, illetve - bakteriális vagy gombás érintettség esetén - antibiotikumok és gombaellenes szerek jönnek szóba.

Egyedül nem megy

A viszketés és a nedvezés a pácienseket türelmetlenné, és orvosával szemben bizalmatlanná tehetik. Fontos, hogy a kezelőorvos a betegnek elmagyarázza az elhúzódó kezelések és a lassú javulás okát, és megnyerje a beteg együttműködését, mert ezzel elősegítheti a sikeres kezelést. Sok kórformában a pszichés stressz fontos provokáló és a betegséget fenntartó tényező.

Szeborreás ekcéma

A szeborreás ekcéma (seborrhoeás dermatitis) Csecsemőkori formája általában hat hónaposnál fiatalabb csecsemőkben fordul elő, nem különíthető el egyértelműen az atópiás bőrgyulladástól. A fejbőrön sárgás, zsíros tapintatú felrakódás (“koszmó") keletkezik, alatta piros kiütések jelentkeznek, melyek az arcra, ritkán a törzsre is ráterjedhetnek. Legtöbbször kezelés nélkül is elmúlik, legkésőbb a nyolcadik hónapra.

Célszerű a felrakódásokat leválasztani karbamid tartalmú samponok, testápolók segítségével. Használatosak továbbá bőrnyugtató és a bőr kiszáradását megelőző krémek is.

Felnőttkori formájának enyhébb eseteiben a hajas fejbőr korpás hámlása az egyetlen tünet. Kifejezettebb formáját a fejbőr viszketése, gyulladása kíséri, az arcon pedig bőrpír jelentkezhet.

A kezelés célja felpuhítani és leválasztani a korpás hámpikkelyeket, megnyugtatni az irritált hajas fejbőrt és megelőzni a hajas fejbőr kiszáradását. Sokszor elegendő valamely “korpásodás elleni" sampon használata, azonban ha a tünetek nem múlnak, kérjük ki bőrgyógyász vagy kozmetológus tanácsát.

Nummularis (mikrobás) ekcéma

A betegségre a kerek (érmeszerű), gyulladt, élénkvörös, hámló bőrelváltozások jellemezőek, melyeken gyakori a hólyagocska. Kínzó viszketés kíséri. Időskorban és száraz bőrű egyéneknél gyakoribb, elsősorban a végtagokon alakul ki. Gyakori a hámfosztott területeken egyes baktériumok megtelepedése.

Javasolt a hámpörkök eltávolítása borogatással (csapvíz, kamillatea, fertőtlenítő oldat). Ezután a baktériumok vegetációit kell eltávolítani antibakteriális kezeléssel, melyet a bőrgyulladást megszüntető kortikoszteroid tartalmú krémekkel, kenőcsökkel egészítenek ki.

A bőr kiszáradását meg kell előzni, ezért az elváltozások speciális kezelése mellett a bőr hidratálása is ajánlott.

Ekcémás bőr ábra

Vénás eredetű ekcéma

Az úgynevezett vénás eredetű ekcéma (stasis ekcéma, stasis dermatitis) krónikus vénás elégtelenség talaján kialakuló ekcémaforma, így az alsó végtagon visszértágulatok, pigmentáció, bőrmegvastagodás jelei láthatók. A lábszáron, a bokák körül a bőr élénkvörössé és hámfosztottá válik, melyek felülfertőződnek. A vénás eredetű ekcéma gyakran lábszárfekély bevezető betegsége.

Kezelésében a vénás keringés javítását kell elsősorban elérni (kompressziós kötések, láb mozgatása, felpolcolása). A felülfertőződés megszüntetésére és megelőzésére fertőtlenítő borogatás, a gyulladás csökkentésére helyi kortikoszteroidok jótékony hatásúak.

Ekcéma kézfejen
Ekcéma kézfejen

Kiszáradás miatti ekcéma

Az életkor előrehaladtával a faggyúmirigyek működése csökken, ezért idős korban gyakori tünet a bőr szárazsága. Ez vezet a kiszáradás miatti ekcémához (exsiccatiós dermatitis, asteatoticus ekcéma). A száraz bőr viszket, amit az illető fokozott tisztálkodással, esetleg szárító készítmények (pl. hintőpor) használatával próbálhat ellensúlyozni.

A viszkető bőr vakarása apró horzsolásokhoz, hámhiányokhoz vezet, melyek felülfertőződve tovább rontják az állapotot. Nem ritka, hogy a viszkető folyamatra "tévesen" helyileg kortikoszteroidtartalmú készítményt alkalmaznak, ami súlyosbítja a bőr szárazságát, rontja a bőr regenerációs képességét, és fogékonnyá teszi a bakteriális fertőzésekre. Jellemző esetben a bőr száraz, repedezett, lemezekben hámlik és a bőrfelszínt hámfosztott területek tarkítják.

A kezelés célja a bőr megfelelő zsírtartalmának biztosítása krémek, kenőcsök segítségével. Kerülendőek a bőrt szárító szappanok és borogatások, továbbá ülőfürdő helyett zuhanyozás javasolt. Hintőpor, rázókeverék használata nem ajánlott.

Terhesség és ekcéma - Gyakori kérdések

12 hetes kismama vagyok, jelenleg mindkét kezemen kiújult az ekcémám. A kérdésem az lenne, hogy használhatom-e az évek alatt jól bevált kevert krémet vagy sem?
Dr. Pétervári László, szülész-nőgyógyász szakorvos válasza az Orvos válaszol rovatban

Dr. Horváth BalázsDr. Bodnár Edina, bőrgyógyász, onkológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőink: Dr. Horváth Balázs, Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász, onkológus

Cikkajánló

Ekcéma - Mi okozhatja, és hogyan kezeljük?

Dr. Vincze Ildikó, bőrgyógyász-kozmetológus
Ekcéma
Vörös, viszkető foltok, nedvedző hólyagocskák, rohamszerű viszketési inger. Az ekcéma jól látható tünetei mögött sok esetben nehéz felfedezni a kiváltó okokat. Táplálkozás, stressz, öröklött hajlam, kozmetikum vagy ékszerek?
Melanoma
Melanoma

Milyen vizsgálatokkal diagnosztizálható?

Magyar férfiak
Magyar férfiak

Mit mondanak a statisztikák?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Budai Allergiaközpont - Dr. Garaczi Edina, bőrgyógyász, allergológus
Budai Allergiaközpont

Segítség