Mire utalnak a bőrcsomók, göbök, kitüremkedések?
A bőrön megjelenő kisebb-nagyobb csomók, növedékek meghatározása olykor nehéz. Legtöbbször a faggyú- és zsíranyagcsere betegségei okozhatnak különböző elváltozásokat, de javasolt bőrgyógyász szakorvoshoz fordulni, aki a diagnózis felállítása után javaslatot ad a képletek megfelelő kezelésére.
A bőr faggyú- és zsírtermelésével összefüggő bőrcsomók egy része csak esztétikai jelentőségű, míg mások az egész szervezet betegségére utalhatnak. Ezek kialakulásáról és kezelési lehetőségekről beszél dr. Vincze Ildikó, bőrgyógyász szakorvos.
A pattanásos bőr és szövődményei
Pattanásos bőr kisebb-nagyobb mértékben mindenkinél megfigyelhető serdülőkorban. Kialakulásában a férfi nemi hormonok megjelenésének van fontos szerepe (mely nőkben is termelődik).
Mitesszer, pattanás (akne) - A bőrben lévő faggyúmirigyek a szőrtüszőkbe nyílnak, majd a termelődött faggyú ezen keresztül jut a bőrfelszínre, ahol a hám védelmét és zsírozását látja el. Kamaszkorban a szőrtüszőben lévő hámsejtek tapadása megváltozik, dugószerű hámtörmelék alakul ki a pórusokban, amely a faggyú elvezetődését gátolja, ez a mitesszer vagy comedo képződés. Az eltömődött pórusok begyulladhatnak, kialakul a pattanás. A pattanásos bőrrel járó akne gyakori betegség.
Faggyúmirigy-gyulladás, szőrtüszőgyulladás, nodusok - A felhalmozódó faggyú kisebb-nagyobb göböcskék kialakulásához vezet. A pangó faggyúváladékban baktériumok szaporodnak el, melyek különböző mélységű gyulladásos folyamatok kialakulásáért felelősek. Ekkor jelennek meg a gennyes, vörös csomócskák a bőrön. A pórusokat érintő pattanások mellett begyulladhat a szőrtüsző (szőrtüszőgyulladás, folliculitis), maga a faggyúmirigy, illetve kialakulhat furunkulus és karbunkulus a szőrtüszők kifejezetten mély, gennyes és fájdalmas tályogja. Amennyiben a mély gyulladt területek egymással összeolvadnak, egyre nagyobb csomókat, úgynevezett nodusokat alakítanak ki, melyek már a bőr mélyebb rétegeit is roncsolják és hegesedéssel gyógyulnak.
A kezelés során fokozzuk a hám leválását, csökkentjük a hámképződés és faggyútermelés mértékét, illetve a gyulladásos folyamatokat is kezeljük. A komplex probléma miatt egyetlen csodaszer általában nem vezet megfelelő eredményre, érdemes a kezeléstervet szakorvossal és kozmetikus szakemberrel együtt megbeszélni.
Seborrheás dermatitis |
Faggyúmirigy túlműködés miatt alakul ki a sokakat érintő seborrheás dermatitis is, melyre a homlok, szemöldök, orrszárnyak melletti terület pirossága, hámlása, illetve gyors hajzsírosodás, korpás fejbőr jellemző. A kezelés ebben az esetben is összetett, gyulladáscsökkentés és a faggyútermelődés csökkentése a cél. |
Ciszták, jóindulatú daganatok
Ciszták a bőrben: Kialakulhatnak kis tokkal bíró képletek is, ezeket cisztáknak nevezzük.
Milium: fehér, gömb alakú 1-2 milliméteres növedékek a szem körül, orcákon, homlokon, amelyek kis szarumasszát tartalmaznak, eltávolításuk egyszerű.
Ateróma: a szőrtüsző hámjából kialakuló növedék az ateróma vagy kásadaganat (atheroma), amely gyakori a fejbőrön, mellkason, herezacskó bőrén. 5 millimétertől 3 centiig változik a mérete, felszínre ürülve kásás, avas faggyút tartalmazó váladékot észlelünk. Javasolt teljes sebészeti eltávolítása, mert a visszamaradó cisztafalból ismét kialakulhat.
Fibróma: a kötőszövetből kialakuló növedékek a fibróma (dermatofibroma), melyek puha, kocsányos növedékként jelentkeznek a bőrfelszínen, általában a nyakon, hónaljakban. Elektromos késsel vagy sebészetileg eltávolíthatók.
Lipóma: a bőr alatti zsírszövet területén kialakuló tömött, elmozdítható csomók (lipóma vagy zsírdaganat), melyekből gyakran rövid időn belül több jelenik meg. Amennyiben panaszt okoz, vagy mérete jelentősen nő, sebészeti eltávolítása javasolható.
Jóindulatú bőrdaganatok |
A bőrön nagy számban fordulnak elő jóindulatú szövetszaporulatok is, amelyek elkülönítése a rosszindulatú bőrdaganatoktól azonban gyakran nehéz lehet. Részletesen A jóindulatú bőrdaganatok |
Szakértő: Dr. Vincze Ildikó, bőrgyógyász-kozmetológus - Oxygen Medical