COPD és kivizsgálás - Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha Ön dohányos, és észleli magán a COPD tüneteit, például a köhögést, a fokozott köpetürítést, illetve a légszomjat, beszéljen orvosával. Nagyon fontos, hogy gyorsan cselekedjen, ezáltal lassíthatja a betegség előrehaladását.
A téma cikkei |
5/1 A COPD és tünetei 5/2 A légúti szűkület okai 5/3 COPD - Mikor forduljunk orvoshoz? 5/4 A COPD kezelési lehetőségei5/5 Élet krónikus obstruktív légúti betegséggel |
Ha Önnél megjelentek a COPD tünetei és kórtörténetében (anamnézisében) különböző légúti irritáló anyagokkal való kapcsolat szerepel, akkor feltehetőleg orvosa az alábbi vizsgálatok közül fog Önnek előírni néhányat.
Légzésfunkciós vizsgálat
A spirometriás vizsgálat a leggyakoribb olyan vizsgálat, amellyel a tüdő funkcióját lehet megítélni. A vizsgálat során meg fogják Önt kérni, hogy egy mérőkészülékhez, a spirométerhez kapcsolódó nagy csőbe fújjon bele. Ez a készülék megméri, hogy milyen mennyiségű levegőt és milyen gyorsan képes kilélegezni. A spirometriás vizsgálat segítségével a COPD már a betegség súlyosabb tüneteinek kialakulás előtt kimutatható. Alkalmas arra is, hogy a betegség előrehaladását illetve a kezelés hatékonyságát vizsgálják vele.
Mellkas röntgen
A mellkas röntgen segítségével kimutatható az emfizéma. A vizsgálat segítségére lesz az Ön orvosának abban is, hogy más tüdő, illetve szív eredetű betegségeket kizárjon a panaszok lehetséges okai közül.
Vérgáz analízis
Ennek a vérvizsgálatnak a segítségével meg lehet azt határozni, hogy milyen hatékonyan tudja az Ön tüdeje az oxigént bejuttatni a vérbe, illetve mennyire jól tudja eltávolítani a felhalmozódott széndioxidot.
Köpetvizsgálat
A köpetben található sejtek vizsgálatával fény derülhet más betegségekre, amelyek még a panaszok hátterében állhatnak (például tüdődaganat).
Mellkas CT vizsgálat
A CT olyan módosított röntgenvizsgálat, ami a belső szervekről szerzett információt rétegenként képes ábrázolni, mintha a testet felszeletelték volna. Ezzel a CT kép így sokkal több mindent elárul, mint a hagyományos röntgen felvételek. A tüdők CT vizsgálatával kimutathatóak a bronchitiszes és emfizémás elváltozások, ezen kívül meg lehet állapítani azt, hogy a COPD kezelésében a műtét előnyös lenne-e vagy sem.
A COPD lehetséges szövődményei
- Légúti fertőzések. Ha Önnél COPD áll fenn, akkor nagyobb valószínűséggel lesz influenzás, illetve a tüdőgyulladás vagy más légúti fertőzés is gyakrabban alakul ki. Influenza elleni oltás és a rendszeres pneumococcus elleni vakcináció segíthet.
- Keringési elégtelenség. A COPD eredményeként a tüdőt ellátó erekben megemelkedik a nyomás, ami túlterheli a szívet és idővel keringési elégtelenséghez vezethet, illetve növeli bármely szívbetegség kialakulásának kockázatát is.
- Tüdőrák. A krónikus bronchitisben szenvedő dohányosoknál magasabb a tüdőrák kialakulásának kockázata, mint más dohányosoknál.
- Depresszió. A nehézlégzés akadályozza Önt azokban a tevékenységeiben, melyekben korábban örömét lelte. Emellett előfordulhat, hogy Ön nehezen tudja elfogadni, hogy a betegség progresszív és nem lehet meggyógyítani. Beszéljen orvosával, ha levertnek, tehetetlennek érzi magát, illetve ha arra gondol, hogy betegen nincs tovább értelme az életének. Bővebben a depresszióról.
(WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus)
5/3 COPD - Mikor forduljunk orvoshoz? | | 5/4 | | 5/5 Élet krónikus obstruktív légúti betegséggel |