Élet krónikus obstruktív légúti betegséggel

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus frissítve:

A COPD egy fokozatosan súlyosbodó, a légutak krónikus gyulladásával, szűkületével, a tüdőfunkció romlásával járó gyulladásos betegség. Ez az állandóan fennálló gyulladás károsítja a tüdő szöveteit, rontja a szervezet oxigénellátását, akár a súlyos légzési elégtelenségig.

COPD - A téma cikkei
5/1 A COPD és tünetei
5/2 A légúti szűkület okai
5/3 COPD - Mikor forduljunk orvoshoz?
5/4 A COPD kezelési lehetőségei
5/5 Élet krónikus obstruktív légúti betegséggel

Következményként gyakran társulnak hozzá egyéb szervi betegségek, társbetegségek, mint például szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, csontritkulás, daganatok. A COPD-s beteg eleinte csak a nagyobb fizikai terheléssel járó feladatokat nem tudja ellátni, később saját maga ellátása is nehézségbe ütközik. A folyamat előrehaladtával már nyugalomban is nehézlégzés lép fel. A betegek a mozgásszegény életmód miatt veszítenek izomerejükből, izomtömegükből, egyre ritkábban mozdulnak ki otthonról, elszigetelődhetnek, nem ritkán depresszióssá válnak. Ezt a folyamatot a korszerű gyógyszeres és nem gyógyszeres kezeléssel és életmódváltással le lehet lassítani, vagy akár megállítani.

Együtt élni a COPD-vel nehéz feladat. A COPD-s betegnek szüksége van a családja és környezete támogatására is.

A COPD-vel élő betegnek nehéz kérdésekkel kell szembenéznie, pl. hogy mihez fog kezdeni, ha a későbbiekben nem fogja tudni ellátni önmagát. Ossza meg ezeket a félelmeit és érzelmeit családjával, barátaival és orvosával!

Fontolja meg, hogy csatlakozik egy betegkörhöz, ahol COPD-ben szenvedő betegek gyűlnek össze rendszeresen! Abban az esetben, ha a hangulata nyomott, túl soknak érzi ezeket a gondokat, előfordulhat, hogy pszichés támogatásra is szüksége lesz.

Életviteli tanácsok COPD-ben szenvedő betegeknek

Ha Ön COPD-ben szenved, az alábbiak segítségével hozzájárulhat ahhoz, hogy jobban érezze magát és betegsége ne súlyosbodjon.

Ne dohányozzon!

A COPD-ban szenvedő dohányosok számára a legfontosabb teendő a dohányzás abbahagyása. Ez a leghatékonyabb módja annak, hogy a COPD további romlását lelassítsa. Köztudott, hogy a dohányzás abbahagyása egyáltalán nem könnyű feladat. Ha úgy érzi, hogy egyedül kevés hozzá az akaratereje, beszéljen orvosával a különböző nikotinhelyettesítő készítmények alkalmazásáról, illetve kérje ki véleményét azzal kapcsolatban is, hogy hogyan előzze meg a visszaeséseket. A dohányzás mellőzése mellett fontos az is, hogy elkerülje azokat a helyeket, ahol mások dohányoznak. A passzív dohányzás is hozzájárulhat a további tüdőkárosodásokhoz.

Szabályozza a légzését!

Beszéljen orvosával vagy egy légzésterapeutával azzal kapcsolatosan, hogy milyen technikák segítségével tudja a légzését a leghatékonyabban kontrollálni a nap során. Fontos továbbá, hogy beszéljenek a különböző légzési pozíciókról és relaxációs technikákról, amiket akkor alkalmazhat, ha légszomja van.

Tisztítsa légútjait!

A COPD-ben a nyák összegyűlhet a légutakban és nehéz ennek eltávolítása. Inhalátor készülék segítségével, bő folyadékfogyasztással, speciális gyógyászati segédeszközzel segíthet ezen az állapoton.

Mozogjon rendszeresen!

Nehéznek tűnhet a sportolás, ha Önnek problémát okoz a légzés. Ettől függetlenül a rendszeres mozgás növeli az Ön általános állóképességét és erősíti a légzőizmokat. Légzésrehabilitációs szakember, gyógytornász segíthet az állapotának megfelelő gyakorlatok összeállításában. Hasznos mozgásforma a rendszeres séta a szabadban.

Egyen egészséges ételeket!

Ha Ön sovány, orvosa javasolhat különböző táplálékkiegészítőket.

Ha Ön elhízott, a felesleges túlsúlytól való megszabadulás jelentősen javítja majd a légzését, különösen mozgás közben. Megfelelő mennyiségű fehérje, gabonafélék, rostdús zöldségek, gyümölcsök fogyasztása és a megfelelő folyadékpótlás hozzájárul erőnléte fokozásához, az ideális testsúly eléréséhez.

Savtúltermelés és refluxbetegség (a gyomortartalom egy része visszafolyik a nyelőcsőbe) esetén szüksége lehet gyomorsavcsökkentő gyógyszerekre.

Rendszeresen keresse fel orvosát!

Fontos, hogy rendszeresen monitorozzák az Ön tüdejének állapotát, oxigénszintjét. Fontos az esetleges társbetegségek idejében történő felismerése és kezelése is. Bármilyen kérdése, problémája van, vagy ha úgy érzi, nem tud bizonyos feladatokkal megbirkózni, forduljon bizalommal orvosához, keressen fel pszichológust vagy pszichoterapeutát, és bátran kérjen segítséget családtagjaitól, barátaitól.

Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta, klinikai farmakológusDr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta, klinikai farmakológus
Aktualizálta: Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus

5/4 A COPD kezelési lehetőségei | 5/5 | Következő oldal

Cikkajánló

A COPD és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus
COPD
A COPD a tüdőben lévő légutak tartós beszűkülésével (légúti szűkület) járó betegség, amely az egyik fő halálozási tényező világszerte. A betegség visszafordíthatatlan károsodásokat okoz, a tüdő szerkezetének helyreállítására nincs lehetőség.
A torokfájás
A torokfájás

Hogyan segíthetünk gyermekünknek?

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit és Dr. Hangonyi Csilla
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Brugós László, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Brugós László, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus