Csecsemőtáplálás és táplálékintolerancia

Dr. Csáki Csilla
szerző: Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus - WEBBeteg
frissítve:

A táplálékintolerancia a táplálékallergiához hasonló tünetekkel jelentkező állapot, melyet valamilyen elfogyasztott élelmiszer vált ki, hátterében azonban nincsen tényleges allergiás folyamat. A táplálékintolerancia is és az allergia is sürgős orvosi kezelést igénylő komoly betegség, amely speciális táplálást igényel.

Csecsemőknél ilyen, intoleranciára utaló tünetek lehetnek a görcsös hasfájás (kólika), hasmenés, haspuffadás, gyakori bukások, nehéz etethetőség, bőrkiütések, bőrpirosodás, makacs székrekedés, rossz alvás, állandó éjszakai felsírás, ébredés.

Tejcukor-érzékenység csecsemőknél

A táplálékintolerancia legismertebb formája a tejcukor intolerancia, melynek lényege a tejcukor lebontását végző enzim csökkent működése. Mivel az anyatejben levő cukor kizárólagosan tejcukor, az első élethónapokban komoly megterhelés a baba emésztőrendszere számára a nagy mennyiségű laktóz lebontása.

A tejcukorbontó enzim, a laktáz, a bélbolyhok felszínén található, igen sérülékeny helyen. A legkisebb bélnyálkahártya károsodás is, pl. vírusos hasmenés, azonnal jelentkező és csak hosszú hetek múlva regenerálódó laktóz emésztési zavart okoz. Ezért javasoljuk pl. hasmenésben átmenetileg csökkentett laktóztartalmú tápszer adását a nem szoptatott babáknak.

Kizárólagosan szoptatott babáknál is erős hasi kólikához vezethet a tejcukoremésztési zavar. Hasfájás miatt azonban egészséges, jól fejlődő, de sokat síró csecsemőnél nem szabad a szoptatást felfüggeszteni és tápszerre átállni! A szoptatás elhagyása csak olyan súlyos esetekben válhat szükségessé, amikor más betegség, bélgyulladás, bélvérzés miatt a bélcsatorna gyakorlatilag képtelenné válik az anyatej megemésztésére.

Nagyon hasfájós, szoptatott babáknál segíthet az anyatej korai, laktózban dúsabb részéből kb. 20 ml lefejése, mindig az adott szoptatást megelőzően, amit aztán már nem adunk oda a babának.

A tápszerek gyakori mellékhatása

Tápszerrel táplált babáknál nagyon gyakran előfordul, hogy görcsös hasfájást, hasmenést okoz a tápszerek magas laktóztartalma. A tápszergyárak a tápszerek előállításakor ugyanis arra törekszenek, hogy a tápszer minél jobban hasonlítson az anyatejhez, ezért emelik a laktóztartalmat, amit viszont sok baba nem tolerál. Ilyen esetben érdemes alacsonyabb laktóztartalmú tápszert kipróbálni.

Általában igaz, hogy a magasabb laktóztartalmú tápszerek mellett gyakoribb a babák székletürítése, ezek viszont inkább hajlamosítanak kólikára, mint a keményítővel dúsított tápszerek, melyek sokszor székrekedést okoznak. Tápszer felíratásakor, vásárlásakor mindig érdemes rákérdezni, ill. megnézni az adott tápszer összetételét, milyen szénhidrátokat tartalmaz, ebből mennyi a laktóz, ill. a keményítő.

Okozhat-e intoleranciát az a táplálék, amit a szoptató anyuka megevett?

Bizonyított tény, hogy igen kis mennyiségben az anyuka által elfogyasztott élelmiszerek fehérjéi, de sajnos a bennük levő adalékok, vegyszerek is bejuthatnak az anyatejbe. Ebből következően ezek az anyagok különböző tüneteket okozhatnak a babánál is, legyen az hasfájás vagy bőrkipirosodás, kiütés.

Például, ha előzetesen az anyuka csípős ételeket, fűszereset, tengeri rákokat evett, a baba arcbőre vagy popsija másnap ettől kipirosodhat, vagy ha az anyuka szőlőt evett, a baba hasa nagyon puffad, egész nap sírós, nyugtalan.

Intolerancia esetében a kisebb mennyiségek nem okoznak panaszt, csak egy bizonyos elfogyasztott adag felett jelentkeznek a tünetek, pl. pár szem szőlő nem okoz gondot, de egy kg elfogyasztása már biztosan!

Táplálékintolerancia és hozzátáplálás

A hozzátáplálás során is gyakorta jelentkeznek a babáknál emésztőszervi panaszok, kiütések az új élelmiszerek bevezetésekor. Sokan ilyenkor rögtön allergiára gondolnak, pedig ez is legtöbbször intolerancia, ilyen pl. a paradicsom, citrusféle, sajt okozta kipirosodás a száj körül, csokoládé, banán, reszelt alma okozta székrekedés, ízesített gyümölcsjoghurt által kiváltott hasmenés.

Jellemző, intoleranciára és nem tehéntej-allergiára utaló panasz az is, ha a tehéntej hasmenést okoz, de a tápszerrel, sajttal, túróval nincs gond.

Ezekben az esetekben gyakran az élelmiszer későbbi, 1-2 hónappal későbbi bevezetése már egyáltalán nem okoz majd gondot, de a bevitt mennyiség csökkentése is segíthet a megoldásban.

Fontos annak tudatosítása, hogy nem minden emésztéssel összefüggő tünet jelent ételallergiát és nem kell azonnal szigorú diétára fogni a kisbabát!

Hozzátáplálás alatt jelentkező tünetek esetében az a leghasznosabb teendő, ha az anyuka naplót kezd a baba étkezéséről és az esetleges tünetekről, mert így lesz megállapítható az esetleges összefüggés az adott tünet és bizonyos élelmiszerek között.

Bébiételek

Hogy a baba saját készítésű ételt kap, vagy üveges bébiételt, az a szülőkön múlik. Az üveges bébiételek is kiváló minőségű, ellenőrzött alapanyagokból készülnek, tartósítószert nem tartalmaznak. Oda kell figyelni azonban, mert egyes üveges pürék cukrozottak, míg mások tejfehérjét vagy glutént tartalmaznak.
A készételek jó szolgálatot tehetnek például utazás során. Ha megoldható, mégis célszerűbb, ha az anya maga készíti a baba ételeit, ezáltal a kisgyermek már korán megszokja a családi asztalra kerülő ételek ízét.
A téma cikkei

4/1 A csecsemőtáplálásról
4/2 Csecsemőtáplálás és ételallergia
4/3 Csecsemőtáplálás és táplálékintolerancia
4/4 Szoptatós anyuka táplálkozásának szabályai

Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológusSzerzőnk: Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus; gyerek-allergia.hu

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Faar Ida, újságíró
Budai Allergiaközpont - Dr. Polgár Marianne, gyermekgyógyász, gasztroenterológus
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet - Dr. Kovács Tibor, csecsemő- és gyermekgyógyász
Budai Allergiaközpont - Dr. Hidvégi Edit, Dr. Polgár Marianne

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Vas Felícia Emese

Dr. Vas Felícia Emese

Csecsemő- és gyermekgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Sófi Gyula

Gyermekpszichiáter

Budapest