A gyermekkori gerincferdülés
A gerincferdülés (scoliosis) a gerincoszlop kóros oldalirányú elgörbülése, melyet a csigolyák egymáson való elmozdulása, elcsavarodása okoz. A legtöbb oldalirányú gerincferdülés a pubertáskor előtt alakul ki, azaz tíz éves kor körül.
Az egészséges gerincen nincs oldalirányú görbület. A gerincferdülés (scoliosis) a gerincoszlop kóros oldalirányú elgörbülése, melyet a csigolyák egymáson való elmozdulása, elcsavarodása okoz.
Miért alakul ki a gerincferdülés?
Újszülötteken a gerincoszlop még teljesen egyenes, a természetes görbületek az ülés, állás, mozgás, járás során alakulnak ki. A gyermekek és a felnőttek csont-ízületi rendszere különbözik, mind felépítésben, mind működésben. Ennek oka, hogy a gyermekek csontjai állandó növekedésben vannak és ehhez olyan speciális anatómiai “struktúrákra” van szükség, amelyek felnőttekben nincsenek.
Ha egy fiatal csecsemőt túl hamar “felültetnek”, akkor a gerinc enyhén “púpos” ívben fog meggörbülni. Amikor egy csecsemő feláll és elkezdi megtenni első lépéseit, akkor a medence elkezdi “felvenni” a felnőttkori helyzetet, úgy formálódnak az ízületek (lumbalis lordosis kialakul), hogy a medence feletti gerincszakasz függőleges helyzetbe kerüljön.
A jó testtartást számos tényező befolyásolja, de a legfontosabb a megfelelő izomzat, mely körbeveszi a csontokat, ízületeket. A megfelelő erősségű törzsizomzat nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a helyes testtartás kialakuljon. A gerinc egyes görbületeinek aránya bizonyos határokon belül eltérhetnek egymástól, vagyis az egészséges testtartásnak is több típusát különböztethetjük meg.
Rossz testtartásról akkor beszélünk, ha a gyorsan növő gyermek izomzata gyenge ahhoz, hogy megtartsa a gerinc görbületeit, vagyis ekkor alakul ki a háti kyphosis (púpos hát), a has kidülled, a vállak előreesnek. A legkritikusabb időszak a serdülőkor, mivel ekkor a legintenzívebb a gyermek növekedése, 8-12 éves kor között találkozunk a legtöbb gerincferdüléses gyermekkel. Lányoknál kétszer olyan gyakran fordul elő, mint a fiúknál, nők esetében gyakorisága eléri a 15 százalékot.
A gerincferdülés típusai
A gerincferdülésnek számos típusát különböztetjük meg, általában “C” vagy “S” alakban görbül a gerinc.
Tudta? |
A gondosan kiválasztott iskolatáska segíthet a gerincferdülés kialakulásának megelőzésében! Lásd: Az egészséges iskolatáska |
A scoliosis az esetek kilencven százalékában a háti-ágyéki gerinc átmenetnél alakul ki. Ez a típusú gerincferdülés feltételezhetően tartási rendellenesség miatt jön létre, melynek oka a gyenge hátizomzat. Akkor alakulhat ki, ha a serdülőkori növekedés során a mozgásszegény életmód (pl. monitorok előtt eltöltött idő) következtében az izomzat fejlődése nem tart lépést a csontok, csigolyák növekedésével, ezért ezt a formát funkcionális gerincferdülésnek nevezzük.
A gerincferdülés ritkábban jelentkezhet valamilyen veleszületett betegség, vagy rendellenesség tüneteként, ilyen esetekben strukturális gerincferdülésről beszélünk.
A scoliosis harmadik megjelenési formája az ún. idiopathiás scoliosis: ismeretlen eredetű, melyet részben genetikai hajlam, rendellenes növekedés, kötőszöveti eltérések jellemeznek. Amennyiben a gerincferdülés előfordulása családi halmozódást mutat a gyermek születésétől fogva szoros ortopédiai nyomon követése javasolt. A gerincferdülés ezen formája szintén lányoknál fordul elő gyakrabban, típusától függően jelentkezhet három éves kor előtt, 3-10 éves korban, vagy a pubertás idején.
A gerincferdülés tünetei
A gyerekek többnyire nem panaszkodnak fájdalomra, általában a szüleik vagy a tanáraik veszik észre a hibás tartást. A legtipikusabb tünete az, hogy egyik váll rendszerint feljebb van a másiknál, mivel a vállak és a medence vonalának párhuzama megszűnik.
A gerincferdülés következtében a gerincoszlop és a csigolyák idő előtt elhasználódnak. A fájdalom hosszabb ideig tartó ülő vagy álló helyzet után jelentkezik, és gyakran a csípő- és térdízületre is kihat.
Nagyon súlyos esetben a gerinc görbülete olyan mértékű lehet, hogy a törzs megrövidüléséhez vezet, a mellkas és a hasüreg számára is kevesebb hely jut, és mivel a tüdőnek sincs elegendő helye, légszomj is kialakulhat.
A diagnózisban a röntgenvizsgálat szerepe még mindig uralkodó, de egyes esetekben szükség lehet CT vagy MR vizsgálatra is. Az esetek jelentős részében a növekedés befejeztéig a gerincferdülés mértéke előrehalad, még akár ezt követően is.
Tanácsok szülőknek |
Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány, a szülők számára is hasznos szempontot, “vizsgálómódszert”, amelyekkel akár hamarabb is felismerhetik a gerincferdülést.
|
A gerincferdülés kezelési lehetőségei
A gerincferdülés kezelésében a legfontosabb elem a korai felismerés. Ebben a szülők, védőnők, pedagógusok mellett legfontosabb szerepe a gyermek-, illetve iskolaorvosnak van.
A gerincferdülés kezelésében alkalmazott módszer kiválasztása a görbület mértékétől függ. A gyermekkori gerincferdülés terápiájának célja, hogy a görbülés fokozódását megakadályozzák és korrigálják az erős görbületet.
A ferdülés mértékét fokokban fejezi ki a szaknyelv.
- Húsz foknál kisebb görbület esetén elegendő a gyógytorna. A speciális gyógytorna célja a hátizomzat erősítése. A tornagyakorlatokat gyógytornászok, ortopéd szakorvosok oktatják, az arra kialakított speciális intézményekben. A fogalakozások hetente legalább két-három alkalommal szükségesek, de emellett otthon is elengedhetetlen a napi rendszerességű testgyakorlás. A speciális torna kiegészítésére leginkább az úszás (hátúszás) ajánlott. Kerülni kell azonban az ízületeket megterhelő sportokat (pl. futás).
- Húsz fok feletti görbület esetén fűző viselése lehet indokolt, manapság már minden igényt kielégítő, higiénikus és esztétikai szempontból is elsőrendű fűzők állnak rendelkezésre.
- A negyvenöt fokot elérő gerincgörbület esetén a műtét már szinte elkerülhetetlen. A beavatkozás lényege a csigolyák közötti ízületek elmerevítése oly módon, hogy a görbület mérséklődjék.
Ha már gyermek- vagy fiatalkorban megkezdik a gerincferdülés következetes kezelését, a gerincferdülés többnyire jól kezelhető. Fontos a rendszeres kontroll vizsgálat és kezelés előírásszerű folytatása.
A leggyakoribb panaszok a gyermekortopédiai szakrendelésen |
A mozgásszegény életmód, az izmok egyirányú terhelése, a félvállon hordott, nehéz iskolatáska vagy csak egyszerűen az akarat hiánya tartászavart és deformációt okozhat a gyerekek körében. Érdemes megelőzni a fájdalmas tünetek jelentkezését. A leggyakoribb ortopédiai panaszokról bővebben |
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
Felhasznált irodalom:
Trobisch P, Suess O, Schwab F. Idiopathic scoliosis. Dtsch Arztebl Int. 2010;107(49):875-884. doi:10.3238/arztebl.2010.0875
Calloni SF, Huisman TA, Poretti A, Soares BP. Back pain and scoliosis in children: When to image, what to consider. Neuroradiol J. 2017;30(5):393-404. doi:10.1177/1971400917697503
Maródi László: Gyermekgyógyászat (4. kiadás). Medicina Könyvkiadó Zrt., Budapest, 2013.
Kuznia AL, Hernandez AK, Lee LU. Adolescent Idiopathic Scoliosis: Common Questions and Answers. Am Fam Physician. 2020;101(1):19-23.