Az első napok kisbabánkkal a kórházban és otthon: 5+1 figyelmeztető jel

Mamigyógyít blog
megjelent:

Ebben a bejegyzésben megtanulhatod azokat a jeleket, amelyekre figyelned kell, hogy egy esetleges súlyos állapotot felismerj kisbabádnál. Nem azt jelentik, hogy minden esetben baj van, de figyelj oda, és bármelyiket észleled, kérd a nővérek segítségét a kórházban, otthon pedig az orvosotokét, védőnőtökét.

Napi rutin: köldökápolás, pelenkázás, öltöztetés és jelek, amikre figyelni kell

A kórházban figyelj nagyon oda a köldökápolásra, a pelenkázásra, az öltöztetésre: első alkalommal a nővér megmutatja, hogyan csináld. Ha nem vagy biztos benne, hogy magadtól is meg tudod csinálni, KÉRDEZZ és KÉRDEZZ. Ha többgyermekes anyuka a szobatársad, örülj nagyon, mert őt is megkérheted, hogy mutassa meg még egyszer a dolgokat, illetve nézze meg, hogyan csinálod.

A rokonok, ismerősök imádnak bejönni a kórházba, megnézni téged és kisbabádat. Ezt mondjuk lehet, hogy te nem nagyon szeretnéd, mert úgy érzed magad, mint egy citrom, akit kifacsartak. Bátran mondd meg a rokonságnak, hogy jöhetnek, de együtt és 5 percre. Majd otthon lesz elég idő babalátogatásra. Nehogy császáros sebbel kinn üldögélj a huzatos folyosón két óráig udvariasságból!!!

Próbálj meg minél többet pihenni és élvezni ezeket a csodálatos első együtt töltött órákat kisbabáddal.

A bölcsőhalál okai és megelőzése

A bölcsőhalál, vagy más néven hirtelen csecsemőhalál szindróma még ma is aggodalmat vált ki sokunkban. Az angol irodalomból vett rövidítéssel sokan csak SIDS-nek (sudden infant death syndrome) nevezik. A bölcsőhalál okai és megelőzése

Ha bármi „nem teszik”, gyanús a babádon, azonnal hívd a nővéreket, vagy ha már otthon vagytok, akkor az orvosotokat. 5+1 dolog, amire figyelj, mert súlyos betegségre utalhatnak:

1. A kisbabád elszürkül, hirtelen petyhüdt lesz, elengedi kezét-lábát-fejét. A szürke színen tényleg szürke bőrszínt értünk, ez nagyon ijesztő, a szája el is kékülhet. A kórházban azonnal hívj nővért és ő pedig orvost. Ha otthon történik, akkor azonnal hívj orvost vagy mentőt! Ez súlyos szívbetegségre is utalhat, minél hamarabb kórházba kell kerülnötök.

2. A babád szoptatás közben nagyon elfárad, szintén szürkül, nehezen lélegzik, úgy ahogy feljebb leírtuk. Ilyenkor is lehet szívbetegség a háttérben. (nem arról beszélünk, mikor jóízűen, normálisan szopik, majd bealszik a cicin és békésen szunyókál)

3. Besárgul a baba. A legtöbb esetben ez nem kóros, már pár nappal a szülés után, jó eséllyel még a kórházban bekövetkezik, és úgy hívjuk, fiziológiás sárgaság. Ilyenkor aggodalomra még nincs ok.

A nővérek ezt úgyis látni fogják, lehet, hogy pár nappal tovább kell bennmaradnotok. Erről fogunk írni egy másik bejegyzésben. Ha otthon történik, mindenképpen hívd ki a gyerekorvost!

4. Ha színeset pisil(= narancssárgát, pirosasat, téglaszínűt, tehát nem a megszokott halványsárga színű a pisi a pelenkában), az azt jelenti, itatni kell. Ha sárgul a bőre, aluszékony, és színeset pisil, akkor még többet kell itatni! Ha nincs még tejed, akkor itasd vízzel, és legvégső esetben, ha nem issza meg a tiszta vizet, akkor a nővérek adnak cukros vizet. Ebből persze ne legyen rendszer (!!!), de fontos, hogy igyon. Ha nem tudod megitatni, add oda a babádat a nővéreknek, majd ők megitatják az tuti.

5. Ha kisbabád tüsszent, szörtyög az orra, az nem jelenti azt, hogy megfázott: szopás után mindez reflexes. Semmi baj nincsen ilyenkor. Ha kétségeid vannak, mert például huzatos volt a szoba a kórházban, vagy te sem érzed jól magad, úgy érzed, megfáztál, hívd a gyerekorvosotokat és ő megmondja, van- e baj vagy nincs.

+1. Nagy mumus a köldökcsonk- sok variációval találkozhatsz, hogy mikor esik le. Tapasztalatunk szerint leggyakrabban 1 és 2 hetes kor körül esik le, de ha később, az sem baj. Figyelj arra, hogy ne ázzon fel, ne érje víz, mert ez egy nagyszerű behatolási kapu a kórokozóknak. Azért nem kell rögtön megijedni, ha pár csepp víz rácseppen fürdés közben. Kérdezd meg a védőnődet vagy a gyerekorvost, hogyan kell ápolni, ők egyébként amúgy is szeretnek majd többször is ránézni, hogy rendben van-e. Ha a köldökcsonk területe felpuhul, piros lesz, váladékozik, gennyes, bűzös szagot áraszt, mindenképpen hívd az orvosotokat, nézze meg, mert könnyen vérmérgezés lehet a vége.

És a legfontosabb: ne hezitálj segítséget kérni!

Főleg első gyereknél rettenetesen sok a kérdőjel: jól csinálom? Inkább kérdezz számodra butának tűnő kérdéseket az orvostól, nővértől, védőnőtől, mintsem történjen valami, ami elkerülhető lett volna.

(Mamigyógyít blog)

Cikkajánló

Alvászavar
Alvászavar

Mutatjuk, mi és hogyan segíthet. (x)

Stressz
Stressz

Milyen következményei lehetnek?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Veress Dóra, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.