A sürgős ellátást igénylő hasfájás jelei és okai csecsemőknél

szerző: Dr. Kovács Tibor, csecsemő- és gyermekgyógyász - Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
frissítve:

A hasfájás újszülött- és csecsemőkorban is az egyik leggyakoribb panaszok közé tartozik. Nagyon fontos megjegyezni, hogy a baba sírása nem feltétlenül az éhség vagy a hasfájás jele. Lehetséges, de közel sem biztos.

A sírás annyit jelent, hogy komfortérzetében csorba esett, és ezt meglehetősen hangosan képes a környezete számára jelezni. Ugyanakkor számtalan oka lehet a sírásnak, melyek közül az egyik a hasfájás.

Abban az esetben, ha a baba étkezést követően 1/2-1 óra elteltével heves sikongatással ébred, különösen, ha pocakja feszülő, domborodó, hasfájásra kell gondolni. Sikító, „íző” vagy „éző” hangszínezetű sírás a kifejezetten erős fájdalmat jellemzi. A hasi görcsökkel paralel a sírás is vissza-visszatérően jelentkezhet, és a görcsök jelentkezésekor a lábait felránthatja a pici. Ha ehhez egyéb objektív jel is társul, mint például a felébredés, a székletürítésben és a széklet állagában, szagában bekövetkező változások (akár gyakrabban, akár ritkábban ürít székletet a baba), véres széklet, ismétlődő hányások, gyakori bukások, tartós nyugtalanság, akkor joggal vetődik fel a hasfájás lehetősége. A fájdalom alatt a baba elsápadhat, leizzadhat. Még egy fontos jel: aktuálisan a hasát fájdító baba általában nem nyugszik meg vagy csak átmenetileg, ha az édesanyja karjában tartja, megeteti.

Csecsemőkorban az általános tünetekből lehet a hasfájásra következtetni: a baba többnyire periodikusan sír, vagyis sírását rövid, megnyugvásos fázisok szakítják meg, de alapvetően nyugtalan.

Bizonyára minden hasfájásra gyanakodó szülő esetében felmerül a kérdés, hogy lehet-e komoly kórállapot a baba hasfájása mögött, mennyire sürgősen kell ezt jelezni a gyermekorvos felé

Tovább Stresszhelyzetek a gyermekkori hasfájás hátterében

A sürgős ellátást igénylő hasfájás jelei

A tünetek hirtelen kezdődnek és állandó, igen heves fájdalom jellemzi. Kezdetben csak a problémás terület felett, de az idő előrehaladtával az egész hasüreg felett deszka keménységű hasizom-összehúzódás, erőteljes puffadás tapasztalható. A kemény tapintatú has nem tévesztendő össze a sírás alatt megfeszülő hasfali izommal, utóbbi a pici belégzése során nem érezhető. Általános tünetként hányás, a székletürítés elmaradása, sápadt, hideg, verejtékes bőr, szapora, könnyen elnyomható pulzus észlelhető. Az újszülött, a csecsemő lábát felhúzza, szemmel láthatóan nincs jól.

Mi ilyenkor a teendő?

A hirtelen jelentkező hasfájás esetén a legelső teendő újszülött- és csecsemőkorban a puffadásnak a megszüntetésére irányul. Ilyenkor a szélcsövezés mellett sok gáz, széklet távozhat, a baba pocakja felpuhulhat, és a pici megnyugodhat, megkönnyebbülhet. Nagyobb csecsemő esetében, ha a megelőző napok során nem vagy nem nagy mennyiségű széklete volt csak a gyermeknek, akkor mielőbbi székletürítésre kell törekedni. Ezt otthon glicerines végbélkúp felhelyezésével próbáljuk meg elérni, ami székelési ingert vált ki. Ha esetleg a gyermek csak a kúpot nyomja ki a felhelyezést követően, akkor ismételten adhatjuk. Amennyiben sikerül a gyermeknek székletet ürítenie, és ennek folyományaként panaszai megszűnnek, akkor megoldottunk a problémát.

A sürgősségi ellátást igénylő úgynevezett akut hasi katasztrófa okai lehetnek:

  • hashártyagyulladás
  • féregnyúlvány-gyulladás
  • gyomor- vagy bélperforáció
  • bélelzáródás
  • kizáródott sérv
  • nagyfokú káliumhiány miatt bekövetkező bélmozgás leállás
  • tompa hasüregi sérülések

Amennyiben a fenti beavatkozások ellenére nem szűnnek a gyermek fájdalmai, vagy azok tovább erősödnek, romlik az általános állapota, akkor azonnali orvosi vizsgálatra van szükség, aki sebészeti vizsgálatot is elrendelhet. Ilyen esetben tilos fájdalomcsillapító és görcsoldó adása, mert elfedheti a tüneteket és késleltetheti a diagnózis felállítását!

Újszülöttkorban jellemzők: fejlődési rendellenességek miatt bekövetkező bélelzáródás, magzatszurok miatti bélelzáródás cisztás fibrózisban, vérmérgezés, bélelhalással járó bélgyulladás, vérmérgezés.

Csecsemőkorban jellemzők: bélcsavarodás, invagináció (egy bélszakasznak az utána való szakaszba történő teleszkópszerű betüremkedése), Hirschsprung-betegség, Meckel-féle vak tasak.

Fontos tudni, hogy a fenti kórképek szerencsére lényegesen ritkábban fordulnak elő a cikkünk következő részében leírt állapotokhoz képest!

Tovább a következő cikkhez Gyakori okok a babák hasfájásának hátterében - Praktikus tanácsok a megoldáshoz

Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
Dr. Kovács Tibor
csecsemő- és gyermekgyógyász
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet

Cikkajánló

A hasfájás és kezelése gyermekeknél

Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
A hasfájás egy nagyon komplex területe az orvostudománynak mind gyermek-, mind felnőttkorban. Hátterében számos megbetegedés állhat az egészen banális problémáktól a súlyos, mielőbbi műtéti beavatkozást igénylő kórképekig.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szimuly Sándor, családorvos
WEBBeteg - T. Zs., fordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Vas Felícia Emese

Dr. Vas Felícia Emese

Csecsemő- és gyermekgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Sófi Gyula

Gyermekpszichiáter

Budapest