Az iskolaorvosok több segítséget remélnek a gyermekek érdekében
A szülők közül sokan nem is tudják, hogy ki a gyermekük iskolai orvosa, hogy mikor rendel és milyen tevékenységet lát el.Dr. Poncsák Anikó, iskolaorvossal beszélgettünk mindarról, amit a tanév kezdetén mindenkinek érdemes tudni az iskolaorvosi tevékenységről.
Az iskola-egészségügyi ellátást valamennyi nevelési-oktatási intézményre kiterjesztve kell intézményenként vagy több intézmény ellátásának közös biztosításával megszervezni. Az iskolaorvosok speciális helyzetben vannak az ellátási rendszerben, mivel nekik az általános- és középiskolában, valamint óvodában kell gyógyító, megelőző tevékenységet végezniük, alkalmazkodva az oktatási intézmény rendjéhez. Sajnos az iskolaorvosok száma évről évre csökken Magyarországon.
Mit tartalmaz pontosan az iskolaorvosi tevékenység?
Dr. Poncsák Anikó: Az iskola-egészségügyi ellátás iskolaorvos és védőnő együttes szolgáltatásából áll, amelyet fogorvos és fogászati asszisztens közreműködésével látnak el. Az iskolaorvos feladatkörébe tartozik a kötelező szűrővizsgálatok elvégzése, a védőoltások beadása, valamint a különféle iskolai prevenciós előadások megtartása, emellett szükség esetén az ellátásra szoruló gyermekeket is kezeljük az iskolában. Ezen felül az oktatási intézménnyel együttműködve beteg- és gyógyuló gyermekeknek nyújthatunk segítséget a közösségbe történő visszailleszkedésben.
Ezek is érdekelhetik
A nevelési-oktatási intézmény orvosa által ellátandó iskola-egészségügyi feladatok |
1. A gyermekek, tanulók egészségi állapotának vizsgálata és követése
2. Alkalmassági vizsgálatok elvégzése
3. Közegészségügyi és járványügyi feladatok
4. Elsősegélynyújtás
5. Részvétel a nevelési-oktatási intézmény egészségnevelő tevékenységében
6. Környezet-egészségügyi feladatok
7. Az ellátott gyermekekről nyilvántartás vezetése. Forrás: Rendelet az iskola-egészségügyi ellátásról |
Az első osztályba lépő kisiskolások mikor találkoznak először az iskolaorvossal, és milyen vizsgálatokon esnek át?
Dr. Poncsák Anikó: A leendő első osztályosok szülei már beiratkozáskor magukkal hozzák a gyerekek oltási könyvét, és ha van, a szakorvosi leleteit, amiket az iskolák időben kérnek tőlük. Ez nagy segítség nekünk, hogy hatékonyabban tudjunk dolgozni. A tanév kezdetén jellemzően a testnevelési csoportbeosztás, a gyógytestneveléssel, sporttal kapcsolatos feladatok ellátása történik meg. Az iskolaorvos ugyanakkor teljes fizikális vizsgálatot, valamint szellemi- és érzékszervi vizsgálatokat is végezhet (pl. látás és hallás ellenőrzésre, testsúly és magasság követése). Az iskolai védőnők, akikkel közösen dolgozunk, nagyon sokat segítenek, mert több alkalmuk van találkozni a gyermekekkel a beosztásuk miatt.
Iskolaérettség |
A tankötelezettség a közoktatási törvény szerint abban az évben kezdődik, amelyikben augusztus 31-ig betölti a gyermek a hatodik életévet, azonban ez nem mindig jár együtt az iskolaérettség kialakulásával. Ennek a megállapítására szolgál az iskolaérettségi vizsgálat. Iskolaérettség - Készen áll a gyerek? |
Hetente mennyi időt tölthetnek az iskolai rendeléssel?
Dr. Poncsák Anikó: Jelenleg sajnos csak heti 1-2 napot tudunk egy-egy oktatási intézményben lenni, mert kevesen vagyunk. A rendelési idő reggel nyolc órától délután kettőig tart. Gyakran előfordul, hogyha sérülés éri az iskolás gyereket, és épp nem rendel az iskolaorvos, akkor az iskolatitkár vagy a pedagógiai asszisztens látja el, illetve értesíti a szülőt, súlyosabb esetben a mentőket. Gyógyszert azonban kizárólag orvos adhat a gyerekeknek az esetlegesen fennálló gyógyszerallergia miatt.
Az iskolai pszichológusok feladata miként találkozik az iskolaorvos hivatásával?
Dr. Poncsák Anikó: Az oktatási intézményekben dolgozó pszichológusokkal is szoros az együttműködésünk, számos olyan információt kaphatunk tőlük, ami olykor egy-egy betegség hátterére is fényt derít. Mire gondolok? A visszatérő hasfájásra, fejfájásra, reggeli rosszullétre, kisebbeknél a bevizelésre. Az egészségügyi problémákat igyekszünk közösen megbeszélni, orvosolni. Ehhez azonban nagyon szerencsésen kell, hogy egybeessen az iskolában végzett hivatásunk. Ezt is csak tudatos szervezéssel, olykor a munkaidőn túl vagyunk képesek megbeszélni.
Tanévkezdés után nem sokkal, egyre több gyermek lesz náthás vagy lázas beteg. Mi a véleménye arról, amikor a szülő beteg csemetéjét iskolába viszi?
Dr. Poncsák Anikó: Beteg gyermeket nem szabad közösségbe vinni, mert a többieket elfertőzi, ezt nem győzzük elégszer hangsúlyozni. Akkor sem, ha a szülő azt mondja, csak folyik az orra, és „kapar” a torka. Sokan vannak, akik nem tudják munkájuk miatt egyedül hagyni a beteg gyermeket, ezért inkább iskolába küldik, pedig a beteg gyermek nem tud koncentrálni, teljesíteni az iskolában, és pár óra múlva értesíteni kell a szülőt, hogy vigye haza. Időközben viszont az osztálytársait meg is fertőzhette a beteg gyermek. Ha nem hallgat az orvosra a család, többnyire hosszú, elhúzódó betegséggel kell szembenézniük a gyermekükkel. A rendszeres szellőztetéssel, természetes összetételű levegőfertőtlenítéssel, rendszeres kézmosással, zsebkendőhasználattal, friss levegőn tartózkodással enyhíthető a fertőzés terjedése.
Az iskolaorvos a védőoltásokról is gondoskodik. Mi a tapasztalata, létező jelenség az oltásellenesség?
Dr. Poncsák Anikó: A védőoltások nagyon fontosak! Magyarországon az oltási fegyelem Európa hírű volt pár évig, de sajnos egyre több szülő tagadja meg a kötelező védőoltásokat, amivel a közösséget veszélyeztetik, olyan betegségek megjelenését elősegítve, amelyek korábban a gyermekhalálozások számát emelték vagy maradandó egészségkárosodásokat okoztak. Ha a szülő megtagadja az oltás beadását, az iskolaorvos köteles felvenni a kapcsolatot vele személyesen is. Ilyen esetben igyekszünk teljes körű tájékoztatást adni a betegségekről, amik ellen az oltások védenek. Amennyiben ez nem sikerül, akár a Kormányhivatal Járványügyi Felügyelőihez is kerülhet az ügy, akik hivatalos eljárást indíthatnak.
Tovább Az oltásellenesség rövid története
Kötelező védőoltások |
Védőoltások rövidítése - Mi-micsoda:
|
Mennyire jellemző az ingyenesen adható HPV elleni oltás igénybevétele?
Dr. Poncsák Anikó: A HPV-fertőzés megelőzésére nagyon jó és ajánlatos a védőoltás beadása, lehetőleg az aktív szexuális élet megkezdése előtt. Ezt mi sem indokolja jobban, minthogy a mai fiatalok többsége 16 éves korában már szexuális életet él. A szélsőséges esetekről nem is beszélve, amikor általános iskolás lányok teszik ugyanezt, ráadásul mindenféle védekezés nélkül. Szerencsére egyre többen kérik az oltást, ami hetedikben még térítésmentes, később azonban több tízezer forintba kerül. Sajnálatos, hogy a fiúk számára nem ingyenes hazánkban ez az oltás - Ausztráliában például részükre is költségmentes -, így ők nem részesülnek a megelőző oltásban, hacsak nem fizetik ki a szülők. Ennek viszont számos, visszafordíthatatlan veszélye lehet mind a fiúkra, mind a lányokra nézve a későbbiekben. Ezért szükséges a szexuális felvilágosítás már általános iskolában, amit szakembernek kell tartania, tabuk nélkül.
Bővebben A HPV elleni védőoltás
Melyek az elmúlt évek leggyakoribb gyermekbetegségei, melyek az újak vagy visszatérők?
Dr. Poncsák Anikó: A kérdésre nem lehet egyértelműen felelni, mert az elmúlt években újabb és újabb vírusos vagy bakteriális fertőzések ütik fel a fejüket. A közösségi vírusfertőzések között minden évben szoros összefüggés van, rendszerint a felnőttek, a családtagok, az iskolás és az óvodás gyermekek betegségei átfedésben vannak egymással. A fertőző betegség sokkal hamarabb gyógyítható, ha tudjuk, hogy a kontaktszemélyek részesültek-e kezelésben, és az hogyan hatott. A bárányhimlő sajnos újra visszatérő betegségnek tekinthető.
A városi emberek felgyorsultabb élettempója, a több stressz, több betegséget okoz. Ezek kihatnak a gyermekek lelki fejlődésére, ami befolyásolja a testi stabilitásukat, a betegségekkel szembeni ellenálló képességüket is. Az elhízás, a mozgásszegény életmód, a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, az étel- vagy pollenallergia, a lelki eredetű betegségek sajnos mind fellelhetők már gyermekkorban is.
Forrás: WEBBeteg
Balogh Mária, újságíró
Szakértő: Dr. Poncsák Anikó, iskolaorvos