Túlérzékeny gyermekek: tippek szülőknek a dührohamok megelőzésére

szerző: Dr. Madarassy-Szücs Anna, gyermekpszichiáter - Vadaskert Gyermekpszichiátria
megjelent:

„Furcsán” viselkedik a gyerek? Hevesen reagál a zajokra, fényekre, nem eszik meg bizonyos ételeket, dührohamot kap néhány ruhadarabtól? Szenzoros érzékenységgel élni nem könnyű, sem a gyereknek, sem a szülőnek. A Vadaskert Gyermekpszichiátria erre a jelenségre hívja fel a figyelmet, amely egyre több család mindennapjait nehezíti meg.

A szenzoros problémákkal küzdő gyerekek gyakran viselkedhetnek környezetünk szerint különösen. Hevesen reagálhatnak a hangos zajokra, az erős fényre, esetleg arról panaszkodhatnak, hogy zavarja őket a ruhájuk. Egyes gyerekek szélsőséges viselkedést mutathatnak, például sikítanak, ha az arcuk vizes, kezük maszatos lesz.

A túlérzékeny gyermekek számára a hétköznapinak tűnő érzékszervi ingerek gyakran elviselhetetlenek, reakciójukat nem tudják kontrollálni, ezért az érintettek gyakran frusztráltak, esetleg még dührohamot is kapnak. Dr. Madarassy-Szücs Anna, a Vadaskert Alapítvány gyermekpszichiátere néhány praktikus ötlettel segíti az érintett szülőket.

Stresszmentes öltözködés: Válasszunk puha, egyszerű, varrás- és cipzár-, illetve gombmentes ruhadarabokat, ezek megkönnyítik a mindennapokat.

Hallás- és szemvédelem: Ha a gyermek érzékeny a környezet bizonyos hangjaira (például a hajszárító vagy porszívó hangjára) a hangszűrő fejhallgatóktól a habszivacs füldugókig számos eszköz segíthet az ingerek kiiktatásában otthon és még akár a közlekedési eszközön is. Ha érzékeny a fényre, beszerezhetünk egy kényelmes és enyhén színezett napszemüveget a vakító fény kivédésére.

Szagoktól való viszolygás esetén: A rágógumi, a mentolos cukorkák, illetve az aromaterápia az erősebb illatokhoz való hozzászokást segíthetik elő – szagokra, illatokra érzékeny gyermekeknél bármelyik jó szolgálatot tehet.

Rutinok kialakítása: A szenzoros gyerekek akkor teljesítenek a legjobban, ha tudják, mire számíthatnak a nap folyamán. A következetes rutin segít nekik abban, hogy érzékszerveik kevésbé legyenek túlterheltek.

Legyünk kapcsolatban az óvodával, iskolával: A szenzoros gyerekeknek az óvoda/iskola részéről is támogatásra lehet szükségük. Érdemes az intézménnyel engedélyeztetni a sötét szemüveg viselését vagy a füldugó használatát az órán.

Kérjük szakember segítségét!: Szenzoros integrációs terápia során a gyermek idegrendszeri érésének elősegítése és fejlesztése mozgás és speciális eszközkészlet segítségével történik, mindez játékos formában.

Tovább Dühkitörés: figyelmeztető jelek a szülőknek

(Vadaskert Gyermekpszichiátria - Dr. Madarassy-Szücs Anna, gyermekpszichiáter)

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Vas Felícia Emese

Dr. Vas Felícia Emese

Csecsemő- és gyermekgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Sófi Gyula

Gyermekpszichiáter

Budapest