A dúsított anyatejtől jobban fejlődik az agy
Az élet első heteiben kapott táplálék lényegesen befolyásolja az agy fejlődését - állapították meg brit kutatók.
Kiderült ugyanis, hogy azoknak a koraszülötteknek, akik dúsított anyatejet kaptak, lényegesen magasabb lett később az intelligenciahányadosuk, mint azoknak, akik normál anyatejet szoptak- adta hírül szerdán a BBC brit közszolgálati tv internetes oldala.
A hozzáadott fehérjét, zsírt, kalciumot, foszfort, vasat, cinket, rézt és néhány nyomelemet tartalmazó dúsított anyatejjel táplált koraszülötteknek hét-nyolc éves korukban magasabb volt az IQ-juk, mint azoknak, akik normál anyatejet kaptak. A különbség a fiúknál 12,2 pont volt. Később, 16 éves korra a különbség a lányoknál volt nagyobb. A feljavított tejjel tápláltak IQ-ja kilenc ponttal volt magasabb, a fiúknál az előny ekkor hét pont volt.
A 16 éveseknél az IQ-teszten kívül felvételt is készítettek az agyról. Kiderült, hogy lényeges eltérés van az agyszerkezetben. A törzsdúcokban egy képletnek, az emlékezetben és a tanulásban fontos szerepet játszó nucleus caudatusnak eltérő volt a mérete. Más agyi szerkezeti különbséget nem találták.
A kutatás további kérdéseket vet fel. Azt, hogy a dúsított anyatejnek csak a koraszülötteknél van-e ilyen hatása az agyi fejlődésre, vagy a normál időre születőknél is lenne. Továbbá, hogy a tejkiegészítőknek csak azokban az első hetekben van szerepük, amikor a koraszülötteket ilyen tejjel táplálják, vagy később is befolyásolnák az agyfejlődést.
(FH)