"Rágja a körmét a gyerekem" - Az orvos válaszol
"Ötéves kisfiam állandóan rágja a körmét, már próbáltam kifejezetten erre a célra szolgáló körömlakkot is használni, de nem segített. Mit tegyek?" - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Kedves Kérdező!
A körömrágás hátterében sokszor pszichés feszültségek húzódhatnak. Ne szóljon rá a gyerekre miatta: fölösleges lenne a belső izgalmi állapotot tovább fokozni, hiszen az akarattól független zavarról van szó. Ha megfigyelik, mikor jelentkezik erőteljesebben a körömrágás, könnyebben tetten érhető a probléma gyökere.
A legfontosabb, hogy minél több tartalmas időt töltsenek együtt, meséljen a gyereknek saját félelmeiről, engedjék megnyilvánulni a kikívánkozó érzéseket. Az érzelmek szabad kifejezése, el nem fojtása az egészséges pszichés fejlődés egyik igen fontos tényezője.
Gyakori gyermekkori gondok: körömrágás, bepisilés |
A körömrágás gyakran jelentkezik olyan gyermekeknél, akik korábban szopták az ujjukat. Már „nagyok”, szeretnék elhagyni az ujjszopást, és e helyett a körömrágást kezdik el. Ezt feszültség levezetéseként is alkalmazzák. Gyakran a körömrágó gyermek nem is veszi észre, hogy megint a szájában van a keze. A tevékenység megnyugtatja, de sokszor súlyos formát is ölthet, károsíthatja a körömágyat, fertőzésekhez vezethet. A szülők természetesen folyton rászólnak a kicsire, de ez nem sokat segít, mert nem a probléma okát szünteti meg. Kicsiknél a gyakoribb személyes foglalkozás, játék szüntetheti a szorongást. Gyakori gyermekkori gondok: körömrágás, bepisilés |
(WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes családorvos)