Hogyan étkezzen helyesen a kamasz?

Oxygen Medical
megjelent:

Nagyon fontos a megfelelő folyadékbevitel az egész nap során. Reggelire kínáljunk az egész családnak zöld- vagy rooibos teát, esetleg tejes italokat. Jó hatású, ha még éhgyomorra megiszunk egy pohár vizet – ez beindítja a veseműködést.

Az iskolás kamasz gyerekek hajlamosak kapkodva táplálkozni, előszeretettel hagyják ki a reggelit, és választják napközben a gyorséttermek menüsorait. A szülőknek pedig sokszor az a legkényelmesebb, ha rájuk hagyják.

Holott ezek az évek nagyon fontosak a gyerekek fejlődése szempontjából, hiszen nem csak a kapcsolatot erősíthetik meg az együtt elköltött reggelik, de a szervezetbe bejuttatott létfontosságú tápanyagok későbbi betegségeket is megelőzhetnek.

Néhány szabály, amelyet érdemes betartanunk kamasz gyermekünk táplálkozása szempontjából:

  • Az anorexia

    Az anorexiás panaszok a serdülőkorral jelenhetnek meg, leggyakrabban 13-18 éves korban kezdődik, nőknél előfordulása tízszer gyakoribb. A vezető tünet egyfajta "súlyfóbia", félelem az elhízástól. Az anorexiáról részletesen
    A legfontosabb tudatosítani magunkban, hogy a gyerek csak akkor fog sportos, egészségtudatos életet élni, ha ez a természetes minta a családban. Az életmódban meglévő réseket a kamaszok azonnal észreveszik, és kihasználják. Az első lépés tehát, hogy az egész család szemléletét kell egészségesebbé tenni.
  • Ragaszkodjunk az otthoni reggelihez. Ne álldogálva kapjunk be néhány falatot, üljünk le és hagyjunk időt a nyugodt étkezésnek. Jó, ha előre kikészítjük az asztalra a müzlit, a pékárut (ha lehet, teljes kiőrlésűt), kis zöldséget, gyümölcsöt – így még nassolás jelleget is ölthet a reggeli, ami így azonnal élvezetesebbé válik.
  • Nagyon fontos a megfelelő folyadékbevitel az egész nap során. Reggelire kínáljunk az egész családnak zöld- vagy rooibos teát, esetleg tejes italokat. Jó hatású, ha még éhgyomorra megiszunk egy pohár vizet – ez beindítja a veseműködést. Semmiképpen sem nevezhetők egészséges folyadéknak a cukros, szénsavas üdítők, amelyek a rengeteg mesterséges adalékanyag mellett még hizlalnak is. Időnként beleférnek a menübe a rostos gyümölcs- és zöldséglevek, de tudni kell, hogy ezek nem helyettesítik a valódi gyümölcsöt és zöldséget. Egy-egy jó ízű, frissen préselt, cukor nélkül készített lé még a kamaszoknak is „bejöhet”.
  • Edzés előtt egy órával már nem ajánlatos magas energiatartalmú ételeket fogyasztani, mert az emésztés folyamata csökkenti a koncentráló képességet. Egy joghurt, egy saláta, egy zöldséges szendvics éppen elég a sportoló kamasznak. Inkább az óra után érdemes gazdagabban étkezni.
  • Kivédhetjük a „gyorsan hozzá kell jutnom” jelenséget, ha tartunk a hűtőben egészséges nassolnivalót, például gyümölcssalátát. Így a karnyújtásnyira lévő ételekkel megnyerhetjük a kalóriacsatát.
  • A táplálkozási zavarok

    Ügyeljünk arra, hogy a kamasz eleget aludjon. A keveset alvók nem csak rosszabbul teljesítenek, de magasabb a testzsírszázalékuk is.
  • Mindenképpen figyeljünk fel a gyermekünk táplálkozási zavaraira. A lányoknál gyakrabban előforduló anorexia és bulimia szakember segítségét igényli, de a túlzott nassolás, az egyoldalú diéták is veszélyesek lehetnek. Ha az egyre hiúbbá váló fiúk testépítésbe kezdenek, gyanús lehet a túl gyors izomtömeg növekedés. Annak is érdemes utánajárni, nem ártalmasak-e az erősítő, energetizáló készítmények, még akkor is, ha legálisan jutott hozzá.

A bulimia és más táplálkozási zavarok - Hogyan ismerjük fel?

A bulimia valójában mintegy háromszor gyakoribb jelenség, mint a korábban "egyedüli" evészavarként elfogadott anorexia, és jóval nehezebb is felismerni a bajt. A bulimia az anorexiához hasonlóan gyakran diagnosztizált táplálkozási zavar, amelyek tünetei gyakran keverednek is egymással.

Az anorexiával ellentétben itt vezető tünet a több-kevesebb rendszerességgel, de minimum heti gyakorisággal jelentkező falásrohamok, melyek során hatalmas kalóriamennyiségek elfogyasztására kerülhet sor. A bulimiás falásrohamok néha éjszaka, szinte félálomszerűen, "transzállapotban" jelentkeznek. Ezeket a "zabálásokat" szinte törvényszerűen lelkiismeretfurdalás, önvádlások követik, mely szorongásos állapotokat eredményez, bár fontos, hogy magának a falásrohamnak is többnyire szorongásoldó célja van. A bulimia és más táplálkozási zavarok - Hogyan ismerjük fel?

(Oxygen Medical)

Cikkajánló

Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

Szex 50 fölött
Szex 50 fölött

Mindkét nemnél gyakoriak a nehézségek.

WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, Irinyi-Barta Tünde
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Vas Felícia Emese

Dr. Vas Felícia Emese

Csecsemő- és gyermekgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Sófi Gyula

Gyermekpszichiáter

Budapest