A hatékony szoptatás - A szoptatás technikája

Dr. Szimuly Bernadett
szerző: Dr. Szimuly Bernadett, általános orvos - WEBBeteg
frissítve:

A szoptató édesanyák egyik leggyakoribb félelme, hogy nem képesek a csecsemőjük számára elegendő anyatejet termelni, vagy kisbabájuk más ok miatt nem eszik eleget.

A szoptatás téma cikkei

6/1 Az anyatejes táplálás jelentősége
6/2 Tudnivalók a szoptatásról - Alapelvek és alapvető kérdések
6/3 Mellre helyezés - Mikor és hogyan?
6/4 A hatékony szoptatás - A szoptatás technikája
6/5 A babák súlygyarapodása – Mikor aggódjunk és mikor ne?
6/6 Szoptatási nehézségek: az anyatej hiányától a mellgyulladásig

Mennyi anyatej megfelelő?

Ugyanúgy, ahogy a felnőtteké, a csecsemők étvágya is változó lehet a nap bizonyos szakaszaiban vagy az egyes napokon. Általában azt javasolják, hogy a csecsemőnek naponta 150 g tejet "kell" elfogyasztani minden testtömeg-kilogrammra számítva. Azonban bizonyos babák ennél kevesebbet, mások pedig többet igényelnek. Annak eldöntésére, hogy a szopott mennyiség megfelelő-e, a mérleg csak részben ad támpontot.

Mindezek miatt nem túl célravezető az egyes szoptatások során mérni a szopott mennyiséget, ráadásul ez a gyakorlat bizonyos kismamákat feszélyezhet is. Sokkal hasznosabb néhány naponta vagy hetente egyszer mérni a tiszta súlyt, vagyis ruha nélkül megmérni a csecsemőt a nap azonos szakában. A legtöbb baba 12-20 dekát gyarapszik hetente, a csecsemők általában féléves koruk környékére duplázzák meg a születési súlyukat. Előfordulhat, hogy egyik héten kevesebbet, máskor pedig lényegesen többet.

A szopott tejmennyiség megítélésében fontos szerepe van a vizeletes, székletes pelenkák számának. Naponta 6-8 pisis és 3-4 székletes pelenka azt jelzi, hogy a baba eleget szopott. Ugyanezt jelzi, ha a csecsemő bőre rugalmas, hangulata jó, megfelelően fejlődik szellemi és testi értelemben egyaránt.

A tejtermelés elősegítése

Amennyiben az anyatej mennyisége mégis kevésnek bizonyul, akkor van szükség a tej szaporítására. Ebben legfontosabb szerepe a gyakori (igény szerinti) mellrehelyezésnek van. Tehát, amikor a baba érdeklődést mutat a szopásra (vagyis nem csak olyankor, ha egyértelműen éhesnek tűnik), minden alkalommal mellre kell tenni.

Ha megoldható, az anya pihenjen minél többet, nyugodtan kérjen segítséget a család többi tagjától. Naponta 2-3 liter folyadék elfogyasztása is kedvezően befolyásolja a tejtermelést. A szoptató kismama étrendje legyen változatos és kiegyensúlyozott, tartalmazzon elegendő fehérjét és sok zöldségfélét.

A szoptatás technikája

A hatékony szopás érdekében a babának megfelelően kell "ráharapnia" a mellre, így jut elegendő tejhez és így kap a mellbimbó elegendő ingert a tej termeléséhez. A helyes technika elsajátítására mindenképpen érdemes időt és türelmet szentelni. Szopás közben a csecsemőnek nem csak fejével, hanem teljes testével az anya felé kell fordulnia, a száját nagyra kell nyitnia és nem csak a mellbimbót, hanem a bimbóudvar nagy részét és a szájába kell vennie.

Fontos továbbá, hogy a szopó kisbaba ne kapjon az anyatejen kívül más táplálékot (pl. cukros vizet vagy teát), természetesen ez nem vonatkozik arra az esetre, ha pótlást (női tejet vagy tápszert) kell kapnia.

Amennyiben pótlásra van szükség, azt nem helyes cumisüvegből adni, mert ez cumizavar kialakulásához vezethet. Sokkal célszerűbb (bár időigényesebb) módszer, ha kiskanállal vagy szemcseppentővel adagoljuk a pótlást. Az újszülöttek is nagyon ügyesen tudnak pohárból inni. Sajnos a játszócumi is megzavarhatja a baba szopási technikáját, illetve csökkentheti a természetes szopási késztetést.

A babák nemcsak a táplálkozás miatt szopnak, hanem a mellen töltött idő egy részében úgynevezett "komfortszopást" végeznek, csak a szopizás öröme miatt.

Aluszékony újszülött

Az újszülöttek a szülést követő órában kifejezetten éberek, majd az ezt követő napokban kifejezetten sokat alszanak. Vannak olyan állapotok, amikor az újszülött különösen nehezen ébreszthető, nem jelzi szopási igényét pl. a fiziológiás sárgaság egyes, kifejezettebb eseteiben, vagy ha az anya a szülés alatt fájdalomcsillapítókat kapott (vagy altatták) és a méhlepényen keresztül ezek a baba keringésébe is bejutottak.

Ilyen esetben a babát ébreszteni kell a szoptatásokra 2-3 óránként. Az a legalkalmasabb időpont, ha a baba az alvás felületi fázisában van, szemhéja alatt a szemgolyók mozognak. Halk szólításra, simogatásra, a hát megdögönyözésére az újszülött általában felébred. Ha mégsem, akkor vetkőztessük pelenkára (ha a szobában kellően meleg van), fektessük az anya meztelen felsőtestére. Ezek az ingerek általában felébresztik, felkeltik az érdeklődését.

Cumizavar

A cumizavar elsősorban az élet első pár hetében kialakuló állapot, amikor a baba szopását megzavarja a játszócumi vagy a cumisüveg. Ennek az az oka, hogy az anyamell szopása egészen más technikát igényel, mint a cumié (főleg, ha a cumin nagyon nagy nyílás található, amin át gyorsan folyik a folyadék). A cumizavaros baba az anyamellet egészen el is utasíthatja, vagy szopás közben nyugtalan, türelmetlen, sír, a mellet kiköpi vagy erősen ráharap. Az aggódó anyuka ilyenkor legtöbbször lefejt anyatejjel kínálja cumisüvegből, amit a baba természetesen el is fogad.

A helyzet megoldása nem is olyan egyszerű. Első lépésként teljesen hanyagolni kell a cumi használatát és sok türelemmel kell a babát újra és újra mellre helyezni. Ha nem fogadja el, akkor érdemes egy napra megvonni a mellet is, a babát pedig a lefejt tejjel pohárból vagy kiskanállal etetni.

Ha nem találkozik cumival, a baba érdeklődése nőni fog a mell iránt és lassan visszatérhet a szopáshoz.

Kapcsolódó A szoptatási nehézségekről

A mellbimbó érzékenysége és fájdalma esetén

A szoptatás kezdetén többnyire tapasztalható változó fokú érzékenység, ami azonban az idő előrehaladtával fokozatosan megszűnik. Ha a baba megfelelően kapja be a mellet, akkor nem lép fel semmilyen fájdalom.

Néha az anya mellbimbója sebes lesz, vérzik. Ennek az oka minden esetben a helytelen szopási technika, a baba nem fordul eléggé az anya felé vagy nem kapja be a bimbóudvar eléggé nagy részét. Ilyenkor a megoldás a helyes technika elsajátításán kívül a mell szellőztetése (ne viseljen a kismama melltartót), érdemes hagyni, hogy néhány csepp anyatej rászáradjon a mellbimbóra.

Kaphatók olyan hámosító kenőcsök, amik segítik a gyógyulást, ezeket általában le sem kell mosni szoptatás előtt. A szoptatást mindenképpen folytatni kell, ha a fájdalom nagyon erős, akkor esetleg egy-két napig a lefejt anyatejet is kaphatja a baba.

Kapcsolódó Stressz a szoptatás időszakában

Dr. Szimuly Bernadett, általános orvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szimuly Bernadett, általános orvos

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
Budai Allergiaközpont - Dr. Hidvégi Edit, gasztroenterológus
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Szimuly Bernadett, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Vas Felícia Emese

Dr. Vas Felícia Emese

Csecsemő- és gyermekgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Sófi Gyula

Gyermekpszichiáter

Budapest