Hogyan előzhető meg a csontritkulás kialakulása?

szerző: Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

Az egészséges csontozat megtartásához három dologra van szükség: rendszeres testmozgásra, megfelelő mennyiségű kalciumra és megfelelő mennyiségű D-vitaminra, amely a kalcium felszívódásához nélkülözhetetlen.

A téma cikkei
5/1 Csontritkulás (oszteoporózis)
5/2 A csontritkulás okai és rizikófaktorai
5/3 Hogyan előzhető meg az oszteoporózis?
5/4 A csontritkulás kezelési lehetőségei
5/5 Csontirkulásban szenvedő betegek étkezése

A leghatékonyabb megelőzés a kiegyensúlyozott, a legtöbb izmot érintő és a legtöbb csontot terhelő testmozgás. A mozgás - kellő körültekintéssel - bármely életkorban elkezdhető; mindenképpen jó hatású a csontokra. A maximális hatást akkor érheti el, ha már fiatalkorban rendszeresen mozog és egész életében valamilyen sportot űz.

Kombinálja az úgynevezett erősítő és a teherviselő gyakorlatokat! Az erősítő gyakorlatok (pl. úszás, biciklizés, különböző gépi edzésprogramok) fejlesztik az izmokat és kitűnőek a leggyakoribb szív- és érrendszeri, valamint anyagcsere-betegségek (pl. metabolikus szindróma) megelőzésében, azonban nem olyan hatékonyak az oszteoporózis ellen, mint a teherviselő gyakorlatok (pl. gyaloglás, kocogás, futás, lépcsőzés, ugráló kötelezés, síelés).

Az egészséghez szükséges kalcium mennyiség az élet során változik. A szervezet kalcium igénye gyerekkorban és kamaszkorban a legnagyobb, amikor a csontváz gyorsan nő. Jelentős a kalciumigény terhesség és szoptatás alatt is. A menopauzát követően, illetve idősebb férfiakban szintén szükség van sok kalcium fogyasztására, mivel a kor előrehaladtával a szervezet egyre kevésbé hatékonyan szívja fel a kalciumot, továbbá egyre nagyobb a valószínűsége a kalcium felszívódását hátráltató betegségek és gyógyszerek jelenlétének.

Mennyi kalciumot és D-vitamint érdemes szedni?

Bár nyáron elegendő D-vitaminra tehetünk szert a napfény segítségével, ez a téli hónapokra már nem mondható el. Sok D-vitamin található a halakban és a tojás sárgájában, igaz, nem biztos, hogy ezeket minden ember napi szinten fogyasztja. Valamennyi kalcium szinte minden élelmiszerben van, de a mandulában, a brokkoliban, a szójában és a zabpehelyben nagy mennyiségben található.

Ha Ön nem kívánja a napfényre és az étrendjére bízni a megfelelő D-vitamin- és kalciumellátást, fontolja meg D-vitamin és kalcium tabletták, vagy multivitaminkombinációk fogyasztását. Ezek általában nem túl drágák, jól tolerálhatók és megfelelően felszívódnak. A kalcium tabletták néha székrekedést eredményezhetnek.

A menopauzán átesett és hormonpótlásban részesülő nők legalább 1200 mg kalciumot kell, hogy fogyasszanak minden nap. A menopauza utáni és hormonpótló kezelést nem kapó nők, a hosszú távon szteroidot szedők, továbbá a 65. év feletti férfiak legalább napi 1500 mg kalciumot kell, hogy magukhoz vegyenek. Minden felnőtt részére októbertől márciusig 1500-2000 NE D-vitamin bevitele javasolt. A D-vitamin nemcsak a csont egészsége szempontjából fontos, de fokozhatja az izomerőt és védhet bizonyos típusú daganatos megbetegedésekkel szemben is.

A D-vitamin- és kalciumtabletták akkor a leghatékonyabbak, ha együtt alkalmazzák őket és étkezés közben veszik be őket.

Kalcium és székrekedés

Székrekedés kialakulása esetén fogyasszon több folyadékot, és próbáljon meg rostdúsabb étrendre áttérni! Nézze meg azt is, milyen kalciumkészítményt használ, mivel a kalcium-foszfát és a kalcium-citrát kevésbé okoz székrekedést, mint a többi kalciumsó.

Tovább Milyen mikrotápanyagokra van szükségük csontjainknak?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

5/2 A csontritkulás okai és rizikófaktorai | 5/3 | 5/4 A csontritkulás kezelési lehetőségei

Cikkajánló

A csontritkulás (oszteoporózis) előjelei és veszélyei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Csontritkulás
Az oszteoporózis alattomos betegség, kezdetben semmilyen klinikai tünetet nem okoz. Első jele egy kisebb baleset, például egyszerű elesés miatti csonttörés lehet, előrehaladott formájában azonban már a mindennapi élet biztonságát is veszélyezteti.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Sándor Judit, újságíró

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest