Csontritkulás kezelése - Új módszer
A Strasbourgi Egyetem munkatársainak reményei szerint eljárásukkal felgyorsíthatják a sérült csontok és porcok gyógyulását.
A csontok és porcok helyreállítását segítő szereket implantátum segítségével juttatja be a szervezetbe egy új módszer, amelyről az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) számoltak be kutatók.
A csontritkulásról |
Az új módszernél a páciensek szervezetébe növekedési hormont tartalmazó implantátumot ültetnek be, ami elősegíti az őssejtek képződését, ezáltal a gyógyulást. A technikát laboratóriumi állatkísérletekben már sikeresen tesztelték - idézte kedden a The Telegraph című brit lap.
A kutatási eredmény különösen hasznos lehet az idős emberek számára, mert szervezetük képessége a törött csontok helyreállítására jelentősen csökken az életkor előrehaladásával.
Az időseknél egy combnyaktörés például tartós rokkantsághoz vagy akár halálhoz is vezethet.
A csontritkulásról |
Harmincöt éves korát követően szinte mindenki szervezete több csontot bont le, mint amennyit képez. A csontritkulás kockázata főleg attól függ, hogy mekkora csonttömegre tett addig szert az egyén és milyen gyorsan kezdi el a csonttömeget veszíteni. A csont ereje a csont alakjától, méretétől és sűrűségétől függ. A csontsűrűséget egyrészt a csont ásványi anyag tartalma (főleg kalcium és foszfát), másrészt szerves anyag tartalma (pl. kollagén-rostok) határozza meg. A csontritkulás nem befolyásolja a csontok alakját és méretét, a csontsűrűség viszont fokozatosan csökken az ásványi anyagok és a szerves alkotórészek arányos megkevesbedése miatt. Jelenleg is kutatás tárgya, hogy mi okozza ezt a változást, de a folyamat nagy valószínűséggel a csontkeletkezés zavarával kapcsolatos. A csontritkulás kockázata nagymértékben függ attól, hogy 35 éves korig mekkora csonttömegre tett szert az egyén és milyen gyorsan kezdi el a csonttömeget veszíteni a későbbiekben. Minél nagyobb volt a maximális csonttömeg, annál kevésbé valószínű, hogy az időskori csontvesztés eljut az oszteoporózis stádiumába. Az egészséges csontképzéshez elegendő D-vitaminra és kalciumra van szükség a táplálékban. A D-vitamin elengedhetetlen a kalcium bélből való felszívásához, maga a kalcium pedig azon túl, hogy a csont alkotórésze, serkenti a csontképzést. A D-vitamin és a kalcium elégtelen bevitele növeli az oszteoporózis kockázatát. Bővebben a csontritkulásról>> |
(MTI)