A kálium-citrát segíthet a csontritkulás kezelésében
A Baseli Egyetem kutatói szerint a kálium-citrát hatásos lehet nemcsak a csontritkulás megelőzésében, hanem kezelésében is. A nyugati világ táplálkozási szokásai savas közeget teremtenek a szervezetben. Ez az állapot kalciumot von el a csontokból, így csontritkuláshoz vezethet.
Egy átlagosan táplálkozó egészséges felnőtt szervezetének sav-bázis egyensúlya minimális mértékben savas irányba tolódik. Az életkor előrehaladtával a vesék funciója beszűkül, a húgysav kiválasztása csökken, így ez az állapot rosszabbodik.
Dr. Reto Krapf és munkatársai azt vizsgálták, vajon a naponta adagolt, lúgos kémhatású kálium-citrát képes-e ellensúlyozni a sav-bázis egyensúly eltolódását. Vizsgálatukba 201 egészséges, normál csontsűrűségű időst vontak be. A résztvevőket két csoportar osztották, az egyik két éven át napi 60 mmol kálium-citrátot, míg a másik csoport tagjai placebót (hatóanyag nélküli készítmény) kaptak.
Két év múlva csontsűrűség-mérés és nagyfelbontású CT-vizsgálat történt. Az eredmények szerint a kálium-citrát képes volt ellensúlyozni a savas közeget, és a placebóval szemben számottevő mértékben és biztonságosan növelte a csontsűrűséget is. „Emellett felfedeztük, hogy a csontok szerkezete is pozitív irányba változott. Tehát nemcsak a csontok sűrűsége, hanem minősége is javult.” – mondta Dr. Krapf.
Csontritkulás (oszteoporózis) |
Az oszteoporózis leggyakoribb és legsúlyosabb szövődménye a csonttörés. Leggyakrabban a gerinc, a combnyak, a medence és a csukló csontjait érinti. Bár a legtöbb beteg viszonylag jól kezelhető műtétileg, a combnyaktörés jelentős mozgáskorlátozottságot és halált is okozhat a műtét utáni szövődmények miatt. A csontritkulásról rászletesen |
Medipress