A gesztációs diabétesz és tünetei - Ismerje fel időben!

Dr. Kónya Judit
szerző: Dr. Kónya Judit, családorvos - WEBBeteg
frissítve:

A gesztációs diabétesz (terhességi cukorbetegség) a cukorbetegségnek azon formája, amelyet első ízben a terhesség alatt ismernek fel. Magyarországon a terhességek 3-5 százalékában tapasztalható a terhességi cukorbetegség enyhébb vagy súlyosabb formája.

A téma cikkei

2/1 A gesztációs diabétesz és tünetei
2/2 A gesztációs diabétesz kezelése

A gesztációs diabétesz kialakulásának hátterében a terhesség során bekövetkező hormonális változások állnak. A várandósság idején ugyanis nemcsak a nemi hormonok szintje változik (ráadásul azoknak is van hatásuk a cukoranyagcserére), hanem más olyan hormonoké is, amelyek a vércukorszintet önmagukban is befolyásolják, vagy az inzulin (amely a legerősebb hatású vércukorcsökkentő hormon) vérszintjét módosítják.

A méhlepény is többféle mechanizmuson keresztül befolyásolja a cukoranyagcserét: olyan anyagokat termel, melyek egyrészt gátolják az inzulin hatásának kialakulását, másrészt közvetlenül lebontják magát az inzulint. Ezen hatások miatt összességében fokozódik az inzulinrezisztencia, vagyis az inzulin vércukorszint csökkentő hatása gyengül.

Rizikófaktorok

A betegség kialakulására való hajlam az alábbi esetekben fokozott:

  • 30 évnél magasabb anyai életkor;
  • elhízás;
  • fizikailag inaktív életet élő kismama,
  • PCOS-ben szenvdő kismama
  • a családban előforduló cukorbetegség;
  • előző terhesség kapcsán gesztációs diabétesz;
  • 4000 grammnál nagyobb súlyú gyermek születése;
  • ismeretlen eredetű méhen belüli elhalás;
  • ismétlődő vetélések;
  • több alkalommal előforduló méhszájgyulladás;
  • terhességi magas vérnyomás;
  • vesemedence-gyulladás;
  • ismétlődő húgyúti fertőzések;
  • fejlődési rendellenesség.

A kívánatos testsúly elérésével, a kiegyensúlyozott táplálkozás betartásával, a terhesség idején megfelelő testmozgással tudjuk a betegség kockázatát csökkenteni.

A terhességi diabétesz tünetei

A tünetek ritkán árulják el

Az emelkedett vércukorszint jelei könnyen összetéveszthetők a terhességgel normál esetben is tapasztalható változásokkal: fokozott szomjúság- és éhségérzet, gyakoribb vizeletürítés lehetnek a tünetek, de ezek hiányában is létrejöhet. Mivel nem okoz jellegzetes panaszokat, a gesztációs diabétesz felismerésében döntő szerepe van a szűrővizsgálatoknak – mondja dr. Turi Zsuzsanna, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, majd hozzáteszi: Fokozott rizikóval élők esetében egyénileg határozzuk meg ezek gyakoriságát. Tervezett terhesség esetében már a tervezés időszakában, negatív esetben az első 12. héten belül ismételjük, majd a 24-28. hét között, de szükség esetén a 16-18. héten, vagy későbbi időpontban is.

Szerencsére a magyarországi terhesgondozás hálójában a betegséget még a diabéteszre jellemző tünetek, illetve az anyai és magzati szövődmények kialakulása előtt felismerik. Így a cukorbetegség klasszikus tünetei – mint az állandó szomjúságérzés miatti fokozott folyadékfogyasztás, a bőséges vizeletürítés – ritkán alakulnak ki. A komolyabb anyagcsere-problémák miatt bekövetkező tudatzavarokkal még ritkábban lehet találkozni.

A diabétesz szokásos szövődményeinek kialakulására (szem-, vese- és idegrendszeri eltérések, bőrfertőzések, stb.) az idő rövidsége miatt nem kell számítani.

A magzat miatt is kezeltetni kell!

A terhességi cukorbetegség szűrése – és egyben diagnózisa is – az orális glükóztolerancia teszt nevű vizsgálattal, éhgyomorra történik.

A terhes nő cukorbetegsége a magzatra is hatással van. Kezelés nélkül a magzat nem fejlődik abban az ütemben, ahogyan kellene, és különböző rendellenességek alakulhatnak ki, többek közt a szívben, a tüdőben.

A cukorbetegség hatással van az erek falára is, terhesek esetén a méhlepény ereire is. Ennek következtében a méhlepény nem képes a fejlődő magzatot a számára szükséges tápanyagokkal ellátni, ami miatt súlyos cukorbetegség esetén a magzat fejlődése visszamarad, növekedése a vártnál kisebb ütemű lesz.

A cukorbeteg anyák újszülöttjei az átlagosnál gyakrabban nagy súlyú, nagy méretű babák. A nagy termet hüvelyi szülés esetén gyakran oka különböző szülési sérüléseknek.

A cukorbeteg kismamák hajlamosabbak a koraszülésre is.

Amennyiben a terhesség során az anya cukorháztartását megfelelő kezeléssel rendezik, a magzati szövődmények kialakulásának esélye igen csekély. Ezért is nagyon fontos, hogy a várandós anyák rendszeresen részt vegyenek a terhesgondozáson, megjelenjenek az előírt vizsgálatokon, az esetleges terápiás utasításokat pedig gondosan betartsák.

Bővebben A terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz) kezelése

Dr. Kónya Judit, családorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kónya Judit, családorvos

Előző oldal | 1/2 | 2/2 A gesztációs diabétesz kezelése

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest