Cukorbetegek és fogamzásgátló tabletta

szerző: Dr. Laczkó Andrea diabetológus; Cs. K. fordító - WEBBeteg
frissítve:

A fogamzásgátló tabletták segítenek a nem kívánt terhesség megelőzésén túl az elhúzódó, fájdalmas menstruáción is. Jogos kérdés ugyanakkor, hogy a hormonháztartást befolyásoló hatásuk miatt cukorbetegek is használhatják-e?

A fogamzásgátlás bonyolult kérdés a cukorbetegeknél. Általánosságban nem tiltottak a hormontartalmú fogamzásgátló készítmények 1-es és 2-es típusú diabétesz esetén sem, azonban használatuk körültekintést igényel. Mindenképpen konzultáljon diabetológusával, mielőtt fogamzásgátló alkalmazása mellett dönt, kis dózisú fogamzásgátlók alkalmazása esetén is szoros kontroll szükséges.

A fogamzásgátlók hatása a vércukorszintre

Fogamzásgátló tablettákból elsősorban az igen kis hormontartalmúak a javasoltak.

A kombinált fogamzásgátló tabletták általában kisebb mértékű változást okoznak a vércukorszintben, amely azonban általában jól kontrollálható. A fogamzásgátló tabletta szedésének kezdeti időszakában előfordulhat, hogy nehezebb beállítani a vércukorszintet, ám ez a probléma az adagolásban történő kismértékű változtatással orvosolható. A hormontartalmú implantátumok is hasonlóan biztonságosak a cukorbetegek számára.

Súlyos cukorbetegség esetén a fogamzásgátló ösztrogéntartalma növelheti a vércukorszintet, ezzel párhuzamosan pedig csökkenti a test inzulinválaszát. A fogamzásgátló progeszterontartalma ugyanakkor inzulin túltermelést okozhat. Mindezen hatások ellensúlyozására szoros kontroll és a kezelés újbóli beállítása szükséges.

Fogamzásgátlók és a cukorbetegség szövődményei

A hormonális fogamzásgátló tabletták szedése leginkább azoknál a cukorbetegeknél okoz problémát, akik a diabétesz valamilyen szövődményétől is szenvednek. Éppen ezért kerülendők 35 év felett, dohányzás, magas vérnyomás, magas vérzsírszint és diabéteszes érszövődmény esetén.

A fogamzásgátló tabletta esetleges mellékhatásai ugyanis fokozzák a diabétesz szövődményeinek kockázatát. A mellékhatások nem gyakoribbak cukorbetegek esetében sem, ugyanakkor a következmények esetükben nagyobb kockázattal járnak. Ilyen például a magas vérnyomás, mely növeli a cukorbetegek kockázatát a szem- és veseproblémákra.

A fogamzásgátló tabletta használatával kapcsolatban leginkább az jelent gondot, hogy vérrögképződésre hajlamosít. Ez akkor lehet probléma, ha a betegnek már vannak károsodott artériái, magas vérnyomástól vagy túlsúlytól szenved. A családon belüli szívproblémák vagy stroke előfordulása is a fogamzásgátló tabletta használata ellen szól a megnövekedett rizikó miatt. Azoknak a cukorbetegeknek, akik dohányoznak, szintén ajánlott másfajta fogamzásgátlási módszert használni.

Összefoglalóan: szakemberek csak a 35 évnél fiatalabb, nem dohányzó, egészséges nők számára javasolják a hormonális fogamzásgátlási módszerek alkalmazását, akik nem szenvednek a diabétesszel összefüggő komplikációktól.

Inzulinos cukorbetegek és a menstruációs ciklus

A menstruációs ciklus, mégpedig a női nemi hormonok szintjének változása hatással van az inzulinigényre, ezen keresztül a vércukorszintre. A menstruációt megelőző napokban, egy hétben (premenstruum) a legnagyobb az inzulinigény. Ilyenkor akár - egyénektől függően - 6-10 E-el is nőhet az inzulinigény.
Amennyiben valaki változatlan inzulinmennyiséget ad be, akkor értelemszerűen ebben az időszakban kevésnek bizonyul, úgyhogy emelkedik a vércukorszint. A menstruáció alatt már visszacsökken az inzulinigény.
Ettől lehetnek egyedi eltérések, a lényeg, hogy mindenki tapasztalja ki a saját rendszerét.

WEBBeteg logóSzerző: Dr. Laczkó Andrea, belgyógyász, diabetológus; Cs. K. fordító - WEBBeteg
Felhasznált forrás: What to Know About Birth Control and Diabetes (Verywellhealth)

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Igaz vagy hamis?
Igaz vagy hamis?

7 mítosz a megfázással kapcsolatban.

Téli sportok
Téli sportok

Gyaloglás, kocogás, biciklizés télen.

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Erdődi Balázs, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Erdődi Balázs nőgyógyász, Dr. Csuth Ágnes családorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest