Mi az a metabolikus szindróma?
A metabolikus szindróma nem egyetlen betegség. A fogalom gyakran több kóros állapot együttes fennállását, egy tünetegyüttest takar: szív- és érrendszeri betegségek, magas vércukorszint diabétesszel vagy inzulinrezisztenciával, emellett túlsúly, magas vérnyomás és magas vérzsírszint.
A téma cikkei - Metabolikus szindróma |
3/1 Mi a metabolikus szindróma? 3/2 Kialakulása 3/2 Kezelése és megelőzése |
A metabolikus (anyagcserével kapcsolatos) szindróma (tünetegyüttes) tehát több, egymással összefüggő anyagcserezavar együttes fennállását jelenti.
A metabolikus szindróma szorosan összefügg az elhízással. Aki hibásan táplálkozik, keveset mozog, könnyen túlsúlyossá válhat, aminek pedig a metabolikus szindróma kialakulása lehet a következménye. Erősen leegyszerűsítve a metabolikus szindróma a túlsúllyal, az elhízással és az ezek következtében kialakuló diabétesszel áll összefüggésben. A túlsúly a metabolikus szindróma fő kockázati tényezője. Minden második túlsúlyos ember az élete folyamán cukorbeteggé válik, ami a cukoranyagcsere zavara. Egyre több a túlsúlyos és elhízott ember, ezzel együtt pedig a cukorbetegek száma is nő.Valószínűleg az inzulin hormonra való csökkenő válaszképesség, vagyis a vele szembeni rezisztencia (ellenállás) az az alap, amelyen hosszú távon kifejlődik a metabolikus szindróma.
Önálló betegség? |
Nem minden szakértő ért egyet a metabolikus szindróma definíciójával, sőt még abban is megoszlanak a nézetek, hogy egyáltalán nevezhetjük-e önálló betegségnek. Az orvosok régóta beszélnek a rizikófaktorok ezen együttállásáról, és számos nevet adtak már neki (pl.: X szindróma, inzulinrezisztencia szindróma). Azonban ettől függetlenül a probléma valós, sajnos létezik, bárhogy is nevezzék, sőt egyre gyakoribb a rizikófaktorok ilyen jellegű együttes megjelenése, holott a kialakulása megelőzhető lenne. |
Mikor beszélhetünk metabolikus szindrómáról?
Az általánosan elfogadott definíció szerint (IDF, 2005) metabolikus szindrómáról akkor beszélhetünk, ha egy személy erősen túlsúlyos (főleg hasi elhízás jellemző rá) és emellett az alábbiak közül valamelyik két állítás is igaz rá:
1. Zsíranyagcsere-zavar
- A triglicerid és/vagy a kis sűrűségű lipoprotein, azaz a "rossz koleszterin" (LDL) szintje magas és/vagy
- a nagy sűrűségű lipoprotein, azaz a „jó koleszterin” (HDL) szintje alacsony
2. Magas vérnyomás (magasabb mint 130/85 Hgmm)
3. Inzulinrezisztencia: éhgyomorra vett vérmintában magas vércukorszint mutatható ki (magasabb 100 mg/dl-nél vagy 5,6 mmol/l-nél), vagy ha a páciensnek 2-es típusú diabétesze van. Inzulinrezisztenciában a sejtek inzulinnal szembeni érzékenysége csökkent, ami miatt több inzulinra van szükség a vércukorszint rendben tartásához, ezért cukorterhelés kapcsán a normálisnál magasabb inzulinszint mérhető ebben az állapotban. A cukorbetegség előszobájának tekinthető a csökkent glükóztolerancia is, amikor adott mennyiségű glükóz (szőlőcukor) nagyobb és hosszabb vércukorszint-emelkedést okoz, mint az normális lenne.
Miért veszélyes a metabolikus szindróma?
Ha az orvos megállapítja valakinél a metabolikus szindrómát, az nem jelenti automatikusan azt, hogy a páciensnek már biztosan szív- és érrendszeri betegsége is van, de az anyagcserehelyzet rendezése nélkül a későbbiekben nagy eséllyel alakulhat ki nála. Ugyanez igaz a többi szövődményre is, hiszen a metabolikus szindróma súlyosan veszélyezteti az egészséget. Hiszen a tünetegyüttes összetevői, tehát a csökkent glükóztolerancia (vércukorszint-emelkedésre való hajlam), a magas vérnyomás, az elhízás (főleg a hasi típusú), a magas vérzsírszint és a magas koleszterinszint, már önmagukban is fokozzák a szívkoszorúér-betegség, a szívinfarktus, a stroke és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának valószínűségét, együttesen azonban még jobban emelik a kockázatot és rövidítik az életet.
Többszörös kockázat! |
Egy vizsgálat szerint azok a férfiak, akiknél a metabolikus szindróma három komponense jelen van, majdnem kétszer nagyobb valószínűséggel kapnak stroke-ot vagy szívinfarktust, továbbá több mint háromszor nagyobb valószínűséggel kapnak bármilyen más szívbetegséget, mint azok, akiknél nincsenek jelen ezek a komponensek. A szóban forgó vizsgálat csak a férfiakat vizsgálta, de nőknél ugynúgy fennáll mindennek a súlyos szövődménynek a fokozott kockázata. |
Életmódváltásra van szükség!
Ha Önnek metabolikus szindrómája van, vagy megjelent annak bármelyik komponense, akkor eljött az ideje, hogy határozottan változtasson az életmódján!
Szerencsére a metabolikus szindróma megfelelő életmódváltással felszámolható, amelyet azért is érdemes mielőbb megtenni, mert minél hosszabb ideig áll fenn, annál több nehezen gyógyítható vagy éppen maradandó károsodást hagy hátra (pl. érelmeszesedés, szívinfarktus, stroke).
Fontos tudni! Életveszélyes helyzetek, amikor minden perc számít - Stroke és szívinfarktus
A negatív folyamatok visszafordíthatók egészséges életmóddal: kiegyensúlyozott táplálkozással, rendszeres sportolással, a dohányzás és az alkohol kerülésével, valamint a stressz oldásával sokat tehet egészségéért. Mindezzel sok esetben megakadályozható a túlsúly, a magas vérnyomás és a magas vércukorszint kialakulása (illetve elérhető az ideális testsúly és enyhe eltérés esetén a vérnyomás- és vércukorértékek normalizálódása is), valamint csökken a 2-es típusú diabétesz kialakulásának esélye is.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha tudomása szerint a metabolikus szindrómának akár csak egy komponense jelen van Önnél, pl. magas vérnyomás, magas koleszterinszint, vagy alma (hasi) típusú elhízás, akkor előfordulhat, hogy más komponensek is megvannak, csak még nem tud róluk. Érdemes ezt orvosával kivizsgáltatnia! Hiszen, ha a metabolikus szindróma egyik összetevője már kialakult Önnél, akkor nagy a valószínűsége, hogy idővel a többi összetevő is megjelenik. Minél több komponens van jelen, annál nagyobb az Ön egészségügyi kockázata.
WEBBeteg összeállítás
Szerzőink: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus és Bak Marianna, biológus szakfordító
Felhasznált forrás: Onmeda.de
Előző oldal | | 2/1 | | 3/2 A metabolikus szindróma kialakulása |