Cukorbetegség diagnózis a fogorvostól?

Orvostkeresek Egészségmagazin
megjelent:

A rendszeres fogászati szűrések nem csak a sajgó vagy szúvas fogak felismerését és kezelését teszik lehetővé, de a legújabb kutatások szerint akár a cukorbetegség gyanújára is felhívhatják a figyelmet. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa a figyelemfelkeltő jelekről beszélt.

Sokan nem tudnak a betegségükről

Akár a fel nem ismert cukorbetegséget vagy az ezt megelőző állapotot is felismerhetik a fogorvosok egy-egy vizsgálat során – ezt a hír jelent meg a Journal of Dental Research című szaklapban.

A Columbia Egyetem kutatói arra a megállapításra jutottak, hogy a szakemberek olyan betegeknek is felhívhatják a figyelmét a gyanús jelekre, akikben addig fel sem merült, hogy cukorbetegek lennének.

A kutatás célja az volt, hogy könnyebben felismerhetővé váljon a magas vércukorszint a fogászati pácienseknél. Már korábban is kutatták a beazonosítás lehetőségeit, de most először vontak be egy ilyen irányú tanulmányba 600, 40 éves vagy annál idősebb felnőttet. Ők valamennyien Észak-Manhattanben látogattak meg fogászati klinikákat és korábban nem született cukorbetegségről vagy az azt megelőző inzulin-rezisztenciáról szóló diagnózisuk.

Fogápolási tippek cukorbetegeknek

A cukorbetegség az egész szervezetet, így a szájat is érinti. A helyes fogápolás, orális higiénia, így különösen fontos a cukorbetegek számára, hiszen a nem megfelelő vércukorszint miatt, a szokásosnál sokkal nagyobb a kockázata az orális egészségügyi problémáknak. Fogápolás és cukorbetegség

A rizikófaktorok jeleznek

A résztvevőkből 530 páciens jelezte, hogy a rendelkezik bizonyos rizikófaktorral, tehát előfordult a családjában cukorbetegség, magas koleszterinszint, magas vérnyomás vagy elhízás. Ők fogászati szűrővizsgálaton és célzott hemoglobin A1c teszten vettek részt, ujjbegyből vett vér elemzésével.

Annak érdekében, hogy pontosítsák az eredményeket és beazonosíthassák a későbbi figyelemfelkeltő jeleket, a páciensek később visszatértek egy éhgyomri vérvételre is, amely egyértelműen kimutathatja a cukorbetegséget és az inzulin-rezisztenciát.

A kutatók szerint a rizikófaktorokkal rendelkező pácienseknél két fontos paraméterből jó eséllyel lehet következtetni a cukorbetegségre: az egyik a hiányzó fogak száma, a másik a mély parodontális tasakok aránya. Normális esetben ugyanis az íny és fog közti kis rés – az ínybarázda – legfeljebb 3 mm vagy annál kisebb.

Parodontózis teszt

A parodontózis teszt segít Önnek felbecsülni, milyen állapotban van fogínye. Természetesen nem helyettesíti a fogorvosi vizsgálatot, még abban az esetben sem, ha jó eredményt ért el. Parodontózis tesztünk

Amikor gyulladás következtében tapadásveszteség alakul ki, ez a távolság megnő, mélyebb lesz, így otthoni hagyományos fogtisztítással már nem tisztítható.

A tasak mélyén megtelepednek és elszaporodnak a baktériumok még nagyobb gyulladást okozva, ezáltal elhanyagolt esetben tovább romolhat az állapot, még mélyebb tasakok jönnek létre, tovább romlik a fog tartószövetének állapota, amely a fog mozgathatóságához és elvesztéséhez is vezethet. Ezek a tényezők a cukorbetegség gyanújára adhatnak okot.

A szűrés sok tényezőre kiterjed

Már azt is érdemes tekintetbe venni, hogy a parodontális betegségek az első komplikációk közé tartoznak, amelyek a cukorbetegségre figyelmeztethetnek – ismerteti dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa. A diabétesz korai felismerését nem lehet eléggé hangsúlyozni, hiszen így számos komoly következmény kivédhetővé válik.

Különösen jó eredményeket lehet elérni, ha a cukorbetegség megelőző állapotát, az inzulin-rezisztenciát ismerjük fel, hiszen ilyenkor az életmódbeli változtatásokkal még megelőzhető a betegség kialakulása.

Éppen ezek miatt a kevéssé közismert kockázati tényezők miatt is elengedhetetlen a rendszeres fogorvosi vizit. Ilyenkor ugyanis a szakember nem csupán a szuvas fogak, de többek közt a szájüregi daganatok után is kutat. A megelőzés és a korai felismerés pedig akár életet is menthet, illetve egy komoly betegség kialakulását akadályozhatja meg.

(Orvostkeresek Egészségmagazin)

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Az aurás migrén
Az aurás migrén

Ön is tehet állapotának javításáért.

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit és Bak Marianna
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs és Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest