A 2-es típusú cukorbetegség kezelése

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

A betegség kezelése egy életen át tartó elkötelezettséget jelent rendszeres vércukorszint-ellenőrzéssel, egészséges étkezéssel, rendszeres mozgással, esetleg gyógyszeres kezeléssel.

A téma cikkei

4/1 Mi a cukorbetegség?
4/2 A 2-es típusú cukorbetegség és tünetei
4/3 A 2-es típusú cukorbetegség kezelése
4/4 A 2-es típusú cukorbetegség szövődményei

A 2-es típusú cukorbetegség kezelésének a célja, hogy a vércukorszint, amennyire lehet, megközelítse a normál értéket, amivel megelőzhető a szövődmények kialakulása. Ha túlságosan nagy falatnak tűnik az Ön számára a cukorbetegség kezelése, fontos, hogy lépésről-lépésre nézzen szembe a feladattal, és tudja, hogy nem Ön az egyetlen ezzel a bajjal. A cukorbetegség kezelésében szorosan együtt fog tudni működni orvosával, esetleg egy dietetikussal (táplálkozási szakember) is.

A vércukorszint folyamatos ellenőrzése

A kezelési tervtől függően szükségessé válthat, hogy a vércukorszintet a szükséges gyakorisággal (naponta vagy néhány havonta) ellenőrizze és az eredményeket rögzítse. Ez a rendszeres ellenőrzés az egyetlen módja annak, hogy meggyőződjön arról, hogy vércukorszintje a kívánt tartományon belül mozog.

A vércukorszintet befolyásoló tényezők

A vércukorszint kiszámíthatatlannak tűnő módon változékony, ismertek viszont azok a hatások, amelyek befolyásolják.

  • Étkezés. Az, hogy mit és mennyit eszik, befolyásolja a vércukorszintet. A vércukorszint jellemzően étkezés után egy-két órával a legmagasabb.

  • Fizikai aktivitás. A mozgás csökkenti az izmok inzulinigényét, így minél aktívabb életet él, annál alacsonyabb lehet a vércukorszintje.

  • Gyógyszerek. Sok gyógyszer befolyásolja a vércukorszintet, ezáltal időről időre felül kell vizsgálni a cukorbeteg által szedett összes gyógyszert ebből a szempontból.

  • Betegségek. Egy megfázás vagy más betegség a szervezetben olyan hormonok felszabadulásához vezethet, amelyek emelik a vércukorszintet.

  • Alkohol. A máj az alkohol lebontásához glükózt használ fel, amelyet külső glükózforrás hiányában saját raktára terhére biztosít. Emiatt az alkohol önmagában fogyasztva kimerítheti a máj glükózraktárát, amivel órákra csökkentheti a vércukorszintet. Ez veszélyes mértéket általában csak alultáplált egyéneken illetve 1-es típusú cukorbetegeken érhet el. Az alkohol ugyanakkor energiahordozó, ezért szénhidrátgazdag (a szénhidrátok cukrokból állnak) táplálékkal együtt fogyasztva az alkohol tovább növeli a kalóriabevitelt, így növeli a vércukorszintet. Jelentős mennyiségű alkohol (fent említett összetett hatása miatt) kiszámíthatatlanná teszi a vércukorszintet csökkentő gyógyszerek hatását, cukorbetegségben tehát különösen fontos az alkoholfogyasztás mérséklése.

  • Stressz. Huzamosabb ideig fennálló stressz hatására a szervezetben felszabaduló hormonok (adrenalin, noradrenalin) gátolják az inzulin hatását és növelik a vércukorszintet.

  • Nők esetén a hormonszint változása. A női hormonok szintjének változása a menstruációs ciklus során befolyásolhatja a vércukorszintet, ez különösen feltűnő lehet a menstruáció előtti héten. A gyógyszerelésen gyakran menopauza után is változtatni kell.

A napi vércukorszint-monitorozás mellett orvosa javasolhat rendszeres glikozilált hemoglobin (A1C) vizsgálatot, hogy felmérje a megelőző két-három hónapbeli átlagos vércukorszintet. Az egyszerű vércukorszint mérésnél a glikozilált hemoglobin meghatározás jobban jelzi, összességében mennyire megfelelő a cukorbetegség kezelésre.

Diéta

Ha Ön cukorbeteg lett, nem kell attól tartania, hogy egész életében unalmas, ízetlen ételeket kell fogyasztania, mindössze alacsony szinten kell tartania étrendjében a kalóriadús élelmiszereket (főleg az édességet) és mérsékelt szinten az állati eredetű termékeket. Tulajdonképpen ez olyan diéta, amely a család egészséges tagjai számára is a legkedvezőbb. Ettől függetlenül nem könnyű megtanulni, miből mennyit ehet, és főleg nem könnyű azt következetesen megtartani. Ehhez dietetikusok nyújthatnak Önnek segítséget.

Fizikai aktivitás

Mindenkinek szüksége van a rendszeres aerob (fokozott pulzus- és légzésszámot okozó) tornára, ami alól a 2-es típusú cukorbetegek sem kivételek. Kérje ki orvosa véleményét a mozgással kapcsolatosan, ezt követően válasszon egy vagy néhány olyan tevékenységet, amit Ön is élvez (pl. gyaloglás, úszás, biciklizés)!

A legfontosabb, hogy a mozgás a napirend részévé váljon. Célozzon meg legalább 30 perces sportolást a hét minden vagy legalábbis a legtöbb napjára! Gondoljon arra, hogy a mozgás természetes módon csökkenti a vércukorszintet! Abban az esetben, ha egy ideje már nem mozgott rendszeresen, kezdje lassan és csak fokozatosan növelje a terhelést. Különösen fontos a fokozatosság abban az esetben, ha Ön inzulint kap. Ebben az esetben vigyázzon azokkal a sportokkal, amelyekben rosszulléte esetén megsérülhet vagy más módon veszélybe kerülhet (pl. úszás)!

Gyógyszeres kezelés és inzulinterápia

Bár egyes 2-es típusú cukorbetegeknél elegendő a megfelelő étrend és életmód betartása, sok esetben szájon át szedhető gyógyszerekre, illetve inzulinra van szükség.

Sok szájon át adható gyógyszer áll rendelkezésre a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére. Egyes gyógyszerek serkentik az inzulintermelést, mások gátolják a májban a glükóz előállítását illetve felszabadítását raktározott formájából (glikogén), és vannak olyanok is, amelyek gátolják a cukrok felszívódását a bélből. A legmodernebb szerek a sejtek inzulinnal szembeni érzékenységét fokozzák.

Aszpirinkezelés

A cukorbetegség kezelésére szolgáló gyógyszerek mellett orvosa lehet, hogy alacsony dózisú aszpirinterápiát is rendel a szív- és keringési betegségek megelőzésére.

Előrehaladott esetben szükség lehet inzulinkezelésre is.

Mivel a gyomorban levő enzimek lebontják a szájon át bevitt inzulint, ezért azt injekció útján kell a szervezetbe juttatni. A bejuttatás többféleképpen történhet: hagyományos tűvel és fecskendővel, egy inzulinadagoló "pen" segítségével (ami úgy néz ki, mint egy golyóstoll), valamint inzulinpumpával. Ez a pumpa egy mobiltelefon nagyságú, a testen kívül hordható készülék, melynek inzulintartályát egy cső köti össze egy a bőr alá beültetett katéterrel. A pumpát úgy programozzák, hogy automatikusan meghatározott mennyiségű inzulint juttasson a has bőre alá. A beadandó mennyiség természetesen változtatható az étkezések illetve a mozgás függvényében.

Számos típusú inzulinkészítmény áll rendelkezésre, vannak gyors és rövid hatású, közepesen gyors és közepesen hosszú hatású, elnyújtott hatású, valamint kevert készítmények. Napjainkban az USA-ban már forgalomban van por alakú inhalációs (belégzésre szánt) inzulin is, ami a tüdőn keresztül szívódik fel a vérbe. Az inhalációs inzulin gyors hatású és általában étkezés előtt alkalmazandó. Ezzel persze csak a rövid hatású inzulin váltható ki.

Az, hogy az Ön esetében milyen gyógyszerre van szükség, sok tényező függvénye (vércukorszint, életmód, más egészségügyi problémák jelenléte). Előfordulhat, hogy orvosa kombinálni fogja a fenti szereket.

Tovább Hogyan erősíthetik a cukorbetegek az immunrendszerüket?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

4/2 A 2-es típusú cukorbetegség és tünetei | 4/3 | 4/4 A 2-es típusú cukorbetegség szövődményei

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest