Tíz hasznos tanács diabétesszel élőknek

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

A 2-es típusú diabétesz komoly betegség, de megelőzhető, és ha mégis kialakul, karbantartható, sőt korai stádiumban még vissza is fordítható!

A téma cikkei
11/1 Mi a cukorbetegség?
11/2 A cukorbetegség tünetei
11/3 A cukorbetegség megelőzése
11/4 A cukorbetegség gyógyszeres kezelése
11/5 A cukorbetegség várható kimenetele
11/6 Diétás szabályok cukorbetegség esetén
11/7 Életmódtippek cukorbetegeknek
11/8 Cukorbetegség - Adókedvezmény
11/9 Tévhitek és tények a cukorbetegségről
11/10 Cukorbetegség és testmozgás
11/11 Cukorbetegség és gyermekvállalás

A 2-es típusú cukorbetegség komoly betegség, kezelése az egész napra kiterjedő elkötelezettséget igényel, az erőfeszítés azonban megtérül. Megfelelő kezelése csökkentheti a súlyos, életet veszélyeztető szövődmények kialakulását.

Fontolja meg az alábbi 10 tippet a diabétesz megfelelő kezelésére!

1. Kötelezze el magát a cukorbetegség kezelése mellett!

Nézzen utána mindennek, tanuljon meg mindent a 2-es típusú cukorbetegséggel kapcsolatosan. Legyen az egészséges étrend és mozgás a napi rutin része. Kérjen segítséget a diabétesz kezelésében részt vevő orvosoktól, nővérektől, asszisztensektől.

2. Azonosítsa magát!

Hordhat például egy olyan karkötőt, ami jelzi, hogy Ön cukorbeteg. Tartson magánál glukagon kittet arra az esetre, ha a vércukorszintje leesne. Győződjön meg róla, hogy barátai és szerettei tudják, hogyan kell használni.

3. Évente menjen el kontroll fizikális vizsgálatra, köztük szemvizsgálatra!

Fizikális vizsgálat során orvosa a cukorbetegséggel kapcsolatos betegség szövődményeit fogja keresni, illetve szűrővizsgálatszerűen különböző egyéb betegségek jeleire is ki fog térni. Szemésze a retina károsodását, a szürke- illetve zöldhályog kialakulásának jeleit fogja keresni.

4. Rendszeres immunizálás!

Az emelkedett vércukorszint gyengíti az immunrendszert. Adasson be magának minden évben influenza elleni védőoltást, adasson be minden 10 évben tetanusz emlékeztető oltást. Orvosa javasolhatja még emellett tüdőgyulladást megelőző oltás illetve más védőoltások beadását is.

5. Gondozza a fogait!

A cukorbetegség érzékennyé teheti fogínyét a különböző fertőzésekkel szemben. Rendszeresen ápolja fogait, használjon fogselymet naponta egyszer, és legalább évente keresse fel fogorvosát. Azonnal forduljon fogorvoshoz, ha fogínye vérzik, pirosnak tűnik, vagy megduzzadt.

6. Törődjön rendszeresen a lábaival!

Naponta mossa meg a lábait testhőmérsékletű vízben, óvatosan szárítgassa meg őket, különösen a lábujjak között, ezután testápolóval kenje be. Minden nap ellenőrizze a lábait, nincs-e rajtuk hólyag, vágás, valamilyen seb, bőrpír, vagy duzzanat. Keresse fel orvosát, ha bármely ezek közül megjelenik és nem kezd néhány napon belül gyógyulni.

7. Vigyázzon arra, hogy vérnyomása és koleszterinszintje a normál tartományban legyen!

Az egészséges étrend és a rendszeres testmozgás sokat segíthet a magas vérnyomás és a koleszterinszint karbantartásában is. A szénhidrát-anyagcsere zavara (cukorbaj) könnyen szövődik a lipid-anyagcsere zavarával, ekkor metabolikus szindrómáról beszélünk. Metabolikus szindrómában fokozott a szövődmények kockázata.

8. Ha Ön dohányzik, kérje orvosa segítségét a leszokásban!

A dohányzás növeli számos, a cukorbetegséggel együtt járó szövődmény kockázatát, pl. szívinfarktus, stroke, ideg- vese- és szemkárosodás. Sőt, azok a dohányosok, akiknek cukorbetegsége van, háromszor nagyobb valószínűséggel fognak szív- és érrendszeri betegségben meghalni, mint a nem dohányzó cukorbetegek.

9. Ha alkoholt fogyaszt, tegye ezt mértékletesen!

Az alkohol instabil vércukorszinthez vezethet. Ha úgy dönt, hogy alkoholt fogyaszt, akkor csak mérsékelten tegye és mindig étkezéssel együtt. Kerülje azonban a túlságosan zsíros ételeket alkoholfogyasztás során. Ne feledje azt sem, hogy az alkohollal bevitt kalóriát hozzá kell adni a napi bevitt kalóriához.

10. Vegye komolyan a stresszt!

A szervezetben a stressz hatására felszabaduló hormonok megakadályozhatják, hogy az inzulin megfelelően működjön, ami rontja a cukorbeteg állapotát. Fontos, hogy szabja meg a határokat, miből mennyit vállal, továbbá rangsorolja a feladatokat és tanuljon meg relaxálni.

Hogyan előzhető meg a diabétesz?

Egészséges életmód kialakításával a 2-es típusú cukorbetegség még öröklött hajlam esetén is (amikor a családban gyakran előfordul cukorbaj) megelőzhető. Ha Önnél már felállították a cukorbetegség diagnózisát, ugyanezen egészséges életmódi változtatások megakadályozzák a szövődmények kialakulását.

  • Egészséges étrend. Válasszon alacsony zsír- és kalóriatartalmú ételeket. Elsősorban gyümölcsöket, zöldségeket és teljes kiőrlésű magvakat fogyasszon. Próbáljon meg változatosan étkezni. Fontos azonban, hogy ezekből sem egészséges nagy mennyiséget fogyasztani.

  • Sportoljon! Próbáljon meg naponta legalább 30 perc mérsékelt fizikai aktivitást végezni. Sétáljon naponta, biciklizzen, ússzon. Ha nem tud beilleszteni a napjába egy hosszabb edzést, ossza fel kisebb edzésekre és úgy végezze őket.

  • Szabaduljon meg a fölös kilóktól! Ha Ön el van hízva, már 5 kg fogyással is jelentősen csökkentheti a cukorbetegség kockázatát. Annak érdekében, hogy testsúlyát az optimális tartományban tartsa, táplálkozzon egészségesen és mozogjon rendszeresen. Motiválja magát azzal, hogy felidézi a fogyás hasznát, pl. az egészségesebb szívet, az energetikusabb életet és a fokozódó önértékelést.

Mindenekfelett fő a pozitív hozzáállás. A 2-es típusú diabétesz komoly betegség, de megelőzhető, ha mégis kialakul: karbantartható, sőt korai stádiumban még vissza is fejleszthető. Ha hajlandó megtenni ennek érdekében az Ön részét, akkor nagy valószínűséggel aktív, egészséges életet élhet a továbbiakban is.

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest