A tartós cukorbetegség növeli a szélütés veszélyét

MTI
megjelent:

Az már régóta ismert, hogy a cukorbetegség a szívinfarktus és az agyi katasztrófa egyik legfontosabb kockázati tényezője, egy újabb nagy vizsgálat eredménye azt is bizonyította, hogy tíz évnél hosszabb fennállása esetén ez a veszély háromszorosára növekszik.

A vizsgálat elindítói a szélütés kockázati tényezőivel foglalkoztak. Manhattan ideálisan példázza az Egyesült Államok sokféle eredetű, többféle bőrszínű lakosságát, így igen alkalmas színhely arra, hogy az amerikai népesség egészségi állapotát fölmérhessék. A vizsgálatban 3298 felnőtt ember adatait gyűjtötték össze.

Arra voltak kíváncsiak, hogy az idő előrehaladásával a cukorbetegek között hány esetben fordul elő agyi katasztrófa. A nagy beteglétszám lehetővé tette, hogy a cukorbetegségen kívül minden egyéb tényezőt külön-külön is figyelembe vegyenek, például az életkort, a dohányzást, a vérnyomást és a rendszeres testmozgás mértékét.

A szélütés kockázata rohamosan növekszik

A Mitchell Elkind vezette kutatócsoport megdöbbent, amikor azt tapasztalta, hogy az öt-tíz éve cukorbetegség miatt kezelt emberek kórházi felvétele tíz esztendő után szélütés következtében a háromszorosára növekedett. Természetes, hogy ebben az életkor előrehaladása is szerepet játszott, de a statisztikai értékelés során a kutatók ezt figyelembe vették.

Az Amerikai Cukorbetegek Társasága azonnal nyilvánosságra hozta, hogy az Egyesült Államok területén élő mintegy 26 millió cukorbajosnak több mint a fele 65 évesnél fiatalabb és ezeknek szélütés kockázata rohamosan növekszik.

A vizsgálatot végző orvosok hangsúlyozzák, hogy a cukorbetegek gondos kezelése mellett a szélütés egyéb kockázati tényezőire az eddigieknél is nagyobb figyelmet kell fordítani. A dohányzás abbahagyása, a súlytöbblet, a magas vérnyomás és az emelkedett koleszterinszint csökkentése ugyancsak lényeges feladat.

Az Észak Manhattan Tanulmány legújabb eredményeit a Stroke márciusi száma közölte.

A stroke rizikófaktorai

A cukorbetegség a stroke egyik fő rizikófaktora. Ha Ön 2-es típusú cukorbeteg, szervezete nem képes megfelelően kezelni a cukrot és valószínűleg a zsírokat sem, továbbá a vérnyomása is magasabb a szükségesnél. Hajlamos Ön a stroke-ra? A stroke rizikófaktorai

(MTI)

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Sport térdpanaszokkal
Sport térdpanaszokkal

Mit sportolhatok artrózisos térdeimmel télen?

Halfogyasztás
Halfogyasztás

Miért és mit ajánlanak a dietetikusok?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest