A cukorbetegség szemészeti szövődményei

Dr. Juhász Levente Ákos
szerző: Dr. Juhász Levente Ákos, szemész, látszerész - WEBBeteg
frissítve:

A cukorbetegség a lakosság jelentős részét érintő krónikus betegség, aminek szemészeti szövődményei az életminőséget nagymértékben rontják.

A szemet érintő következményeket két csoportba sorolhatjuk. Az elsőbe tartoznak az ingadozó, vagy emelkedett vércukorszint miatti szövődmények. A másodikba a cukorbetegség miatti érkárosodás következtében kialakult keringési zavarhoz társuló elváltozásokat soroljuk.

Az emelkedett vércukorszint miatt a szövetek cukorkoncentrációja is megváltozik, ami kihat az adott szövet vagy szerv víztartalmára. Gyakran előfordul, hogy huzamosabb ideig fennálló emelkedett vércukorszint miatt megemelkedik a szemlencse víztartalma és ezzel az alakja is. Mivel a szemlencse domborúbbá válik, a törőereje, vagyis a dioptria értéke is nőni fog, aminek a következtében a beteg rövidlátóbbá válik. Ez az elváltozás a vércukorszint normalizálódása után néhány hét alatt általában rendeződik.

Az érfalak károsodásának először látható jelei az úgynevezett mikroaneurizmák. Ezek az értágulatok a kapillárisereken jönnek létre.

Érfalkárosodás

Az érfalalkárosodás egyik következménye az érfalak áteresztőképességének (permeabilitásának) megváltozása. Ez a folyamat ahhoz vezet, hogy folyadék, fehérjék és zsírok lépnek ki az erekből. Jelenlétükkel részben közvetlenül károsítják a látóhártyát, részben pedig jelentősen rontják az idegsejtek oxigénhez jutását. Az oxigénhiánnyal küzdő sejtek különböző kémiai anyagokat kezdenek termelni az oxigénellátás javítása érdekében. Ezeket az anyagokat növekedési faktoroknak nevezzük, és hatására a szervezet újabb ereket kezd növeszteni. Ezek az új erek korántsem működnek annyira jól, mint a szervezet eredeti erei, aminek az eredménye vérzés lehet a retinában vagy közvetlenül előtte.

Az újonnan képződött erek kezdetben a látóhártya síkjában növekednek, majd az üvegtesti térbe is betörhetnek, a belőlük kiinduló vérzéseket üvegtesti vérzéseknek nevezzük. Az üvegtestbe törő erek körül fibrotikus kötetek alakulnak ki, amelyek a látóhártyához tapadva zsugorodva azon szakadást, akár a teljes retinának a leválását is okozhatják.

Fontos a megelőzés

A fenti elváltozások nem megfelelően karban tartott betegség esetén törvényszerűen egymás után következnek. Mivel a kialakult elváltozások még lézerkezeléssel sem visszafordíthatók, sajnos az egyetlen hatásos megoldás a megelőzés. Az életminőséget is jelentősen befolyásoló szövődmények megelőzésének pedig a legfontosabb eszköze a vércukorszint lehető legjobb beállítása és a rendszeres szükség esetén szembogártágításban végzett szemészeti vizsgálat.

Tovább A vakság leggyakoribb oka a cukorbaj

Dr. Juhász Levente Ákos, szemész, látszerészForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Juhász Levente Ákos, szemész, látszerész

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Springmed - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor
Springmed - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest