Az 1-es típusú (gyermekkori) cukorbetegség és tünetei

Dr. Vas Felícia Emese
szerző: Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A diabetes mellitus a XXI. század egyik legnagyobb népegészségügyi jelentőségű úgynevezett civilizációs betegségei közé tartozik. Egy olyan anyagcsere-betegségről van szó, amelynek középpontjában a szénhidrát-anyagcsere zavara áll, de a kórfolyamatban másodlagosan a zsír- és a fehérje-anyagcsere is érintett.

1-es típusú cukorbetegség - A téma cikkei

4/1 Az 1-es típusú (gyermekkori) cukorbetegség
4/2 Az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának okai
4/3 Az 1-es típusú cukorbetegség kezelése
4/4 Az 1-es típusú cukorbetegség szövődményei

A cukorbetegség kialakulásához az inzulin viszonylagos vagy teljes hiánya, illetve az inzulinhatás elmaradása vezet. Gyermekkorban elsősorban az inzulinhiány áll fenn (1-es típusú diabetes), de egyre gyakrabban találkozunk náluk is az inzulinhatás elmaradásával járó kórformákkal (2-es típusú diabetes, egyéb diabeteses kórformák) is. Az egyéb diabeteses kórformák serdülőkre vagy fiatal felnőttekre jellemzőek, de leírtak már időskorban fellépő eseteket is. A diabetes az egyik leggyakoribb krónikus gyermekkori betegség.

Az 1-es típusú cukorbetegség típusosan gyermekkorban vagy fiatal felnőttkorban jelentkezik, de olyakor előfordul időskorban is. A betegség általában 35 év alatt jelentkezik, a felnőttkorban kialakuló állapot ritkának számít (általában speciális, lassan kialakuló típusról van szó). Az életkor alapján önmagában nem lehet a diabetes típusát megállapítani.

Mindezek miatt nem teljesen helytálló az 1-es típusú diabetest gyermekkori diabetesnek nevezni, mégis gyakran használják rá ezt a kifejezést.

Tények

Ismert, hogy felnőttkorban a diabetes esetek kb. 50%-a nem ismert, nem diagnosztizált, így elmondható, hogy hazánkban kb. 1,5-2 millió ember szenved ismert vagy ismeretlen módon diabetesben, illetve kórmegelőző állapotaiban. A Nemzetközi Diabetes Szövetség adatai alapján globálisan évente kb. 100.000 (<15 év), illetve 130.000 (<20 év) új diabeteses gyermek kerül felismerésre és a 20 év alatti diabeteses gyermekek és fiatalok száma mintegy 1.1 millióra becsülhető. Magyarországon – 2020-ban publikált adatok alapján – a teljes 0-18 éves korosztályban évente kb. 400 új 1-es típusú cukorbeteget diagnosztizálnak, a diabeteses gyermekek száma közel 3800.

A nemzetközi és a hazai szakirodalomban egyre nagyobb figyelem fordul a gyermek- és fiatalkorú cukorbetegekre, hiszen az adatok azt bizonyítják, hogy az 1-es típusú diabetes gyakorisága nő. Emellett az elmúlt években az is igazolhatóvá vált, hogy az elhízással párhuzamosan a 2-es típusú cukorbetegség is megjelent a serdülők körében. Ez a sajnálatos tendencia minden bizonnyal a gyermekkori elhízás egyre gyakoribb és egyre fiatalabb korban bekövetkező előfordulásával függ össze. A helytelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód már gyermekkorban rányomhatja bélyegét az egyén további sorsára.

Tünetek

Az 1-es típusú diabeteses gyermekek és serdülők esetén a klinikai képre a gyors romlás jellemző, bár a betegséghez vezető autoimmun folyamat lényegesen korábban elkezdődik. A tünetek általában néhány hetes kórelőzményt ölelnek fel:

  • az úgynevezett “3P”: polyuria, polydipsia, polyphagia, azaz a gyermek sokszor és nagy mennyiségűt pisil, folyamatos, olthatatlan szomjúságérzete van, valamint túlzott az étvágya,
  • hirtelen testsúlyveszteség,
  • fáradtság,
  • hasi fájdalom,
  • személyiségváltozás,
  • a korábban már szobatisztává lett gyermek újra bepisil,
  • látászavarok,
  • elhúzódó sebgyógyulás,
  • visszatérő fertőzések
  • iskolai teljesítmény romlása,
  • viselkedési zavarok.

Amennyiben ezen tüneteket észleljük gyermekünkön, forduljunk házi gyermekorvosunkhoz, hiszen az esetek egy részében súlyos anyagcsere-katasztrófával jellemezhető életveszélyes állapot (ketoacidosis, ami egy akut szövődmény) is kialakulhat.

A gyermekkori cukorbetegség krónikus szövődményeit feloszthatjuk mikro- vagy makrovaszkuláris szövődményekre, ám tekintettel arra, hogy a szövődmények kialakulása évek/évtizedek alatt történik, ezért jelen cikkben ezek felsorolása nem releváns. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a krónikus szövődmények szűrését 1-es típusú diabetes esetében a serdülés kezdetétől szükséges elkezdeni, illetve rendszeresen (évente/kétévente) elvégezni.

Kivizsgálás, diagnózis

A diabetes diagnózisát a klinikai tünetek és a vénás vérből (nem ujjbegyből!) történt laboratóriumi vércukorszint-meghatározás eredménye alapján lehet felállítani. A diagnózis felállítása bizonyos esetekben nem egyértelmű. Tünetmentes esetekben vagy infekció, trauma során észlelt emelkedett vércukor diagnosztikus értéke mindig kérdéses, ilyenkor ismételt vizsgálatra van szükség.

Tovább

Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyászForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász

Felhasznált irodalom:

Előző oldal | 4/1 | 4/2 Az 1-es típusú cukorbetegség kialakulása - Mi válthatja ki?

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg összeállítás - Dr. Lackó Andrea és Dr. Brasnyó Pál
Cukorbetegközpont - Dr. Porochnavecz Marietta, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest