Az 1-es típusú (gyermekkori) cukorbetegség kezelése

Dr. Vas Felícia Emese
szerző: Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

Az 1-es típusú diabeteses pácienseknek az inzulinkezelés az életben maradás feltétele. Azonban, van néhány nagyon fontos egyéb kezelési szempont, amelyet érdemes megérteni, átgondolni.

A téma cikkei

4/1 Az 1-es típusú (gyermekkori) cukorbetegség és tünetei
4/2 Az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának okai
4/3 Az 1-es típusú (gyermekkori) cukorbetegség kezelése
4/4 Az 1-es típusú cukorbetegség szövődményei

A legfontosabb, hogy a gyermek elfogadja és – életkorának megfelelő mértékig – megértse a betegségét. Ezek nélkül nem képzelhető el ennek az egész életen át tartó állapotnak, betegségnek a kezelése. A gyermek sikeres kezeléséhez elengedhetetlen a megfelelő, segítő családi háttér, hogy tudjon a kérdéseivel, kétségeivel, gondjaival a szülőkhöz fordulni. A cukorbetegség ma már jól kézben tartható, nem akadályozza a gyerekek életminőségét semmiben. Készüljünk fel arra, hogy a gyermek eleinte nem fogadja el ezt az állapotot, nem probléma, ha a szülők is megengedik maguknak az elkeseredést az elején. Legyünk őszinték a gyerekkel, ismerjük el a cukorbetegséggel járó nehézségeket – de ennek terheit, a kétségeket, a félelmeinket mással osszuk meg, ne vele! Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő gyermek kivizsgálását, kezelését, gondozását centralizáltan, gyermekdiabetológiai centrumokban kell folytatni, szoros szakmai kapcsolatban a gyermek háziorvosával.

Táplálkozási szabályok

Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő gyermek nem ehet bármikor és bármit, étkezéseinek szigorú rendhez kell alkalmazkodnia. Ehhez a gyermek önfegyelme és betegségével, valamint az élelmiszerekkel kapcsolatos ismeretei elengedhetetlenek.

Széndhidrátok

A jelenleg elfogadott nemzetközi ajánlás (Gyermek és Serdülőkori Diabetes Nemzetközi Társaságának (International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes) – ISPAD 2022) a napi összenergia-bevitel 40–55%-át szénhidrátban adja meg, és ezen belül az alacsony glikémiás indexű ételeket javasolja, amelyek lassabban, fokozatosabban emelik a vércukorszintet. A természetes formában előforduló cukrot tartalmazó ételek és italok az étrend részét (az összkalória kevesebb, mint 10%-a) képezhetik, de a hozzáadott cukrot tartalmazó ételek és italok mindenképpen kerülendők. A bélcsatornából gyorsan felszívódó, a vércukorszintet hirtelen emelő egyszerű szénhidrátokat (magas cukortartalmú ételek, italok; pl. csokoládé, cukorkák, cukortartalmú szénsavas üdítőitalok) ki kell iktatni az étrendből. A többi szénhidrátot napi többszöri (kisebb “mennyiségű”) étkezéssel szükséges fogyasztani. Az étkezési időpontok rendszeressé tétele bizonyítottan javít az úgynevezett glikémiás helyzeten.

A szénhidrátok típusai

A szénhidrátok nagy csoportját feloszthatjuk egyszerű és összetett, vagy lassú és gyors felszívódású szénhidrátokra. A lassú felszívódású legnagyobb előnye, hogy – mivel lassabban szívódik fel – egyenletesebb vércukorszint-emelkedést okoz. (Más néven ezeket hívják alacsony glikémiás indexű szénhidrátoknak.)

A szénhidrátbevitel kiszámítása során az életkor mellett fontos a fizikai aktivitás, tápláltsági állapot, energiaszükséglet, az alkalmazott vércukorcsökkentő gyógyszeres kezelés formája is, ezért mindenkinek saját, egyénre szabott étrendet kell kialakítani, hiszen a megfelelő mennyiségű kalóriára mindenkinek szüksége van. Fontos, hogy ne essünk át a ló túloldalára, mert ha csak túlságosan alacsony glikémiás indexű szénhidrátokat eszünk, akkor az akár hipoglikémiát okozhat."

Zsírok

A zsírbevitelt az ajánlás az összenergia kevesebb mint 35%-ában maximalizálja. Ezenbelül a telített zsírsavak helyett az egyszeresen vagy többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmazó ételek fogyasztását javasolja.

Fehérjék

Az optimális fehérjebevitel az összenergia 15–25%-a.

OKOSTÁNYÉR

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által kidolgozott táplálkozási ajánlás, az OKOSTÁNYÉR és annak 6-17 évesek számára szóló verziója, elérhető a szervezet honlapján. Bár ez nem konkrétan cukorbetegknek készült, általános támpontokat adhat a cukorbetegnek egyébként egyénileg kialakítandó étrend összeállításához.

OKOSTÁNYÉR 6-17 éveseknek

Kép forrás: Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ)

Van, amiket érdemes kerülni

Az úgynevezett divatdiéták, mint az „alacsony szénhidráttartalmú” étrend, vagy a „ketogén” diéta nem javasoltak, gyermekekben növekedési zavart okozhatnak és fokozzák a hypoglykaemiára való hajlamot. (A ketogén diétának epilepsziás betegek kezelésében lehet szerepe, azonban cukorbeteg gyermekeknek nem javasolt!)

Fizikai aktivitás

A tévhitekkel ellentétben a cukorbetegség nem indokolja a testmozgás, sport abbahagyását, pontosan ellenkezőleg, a rendszeres mozgás a megfelelő kezelés szerves része! Rendszeres, napi szinten végzett minimum 60 perces közepes intenzitású, illetve 3x hetente nagy intenzitású mozgás végzése ajánlott. A mozgás csökkenti a szervezet inzulinigényét. A várható testmozgást számításba kell venni az étkezések és az inzulinadagok kiszámításánál. A sporttevékenység a vércukorszintet csökkenti, de magas intenzitású anaerob helyzet, versenyhelyzet vagy sport előtti magas (14 mmol/l) vércukor további vércukor-emelkedéshez vezethet.

Bővebben Cukorbetegség és testmozgás - Mit és mennyit sportoljon a diabéteszes?

Ez is érdekelheti Mire figyeljen a cukorbeteg sportolás közben? Mik a veszélyei?

Kezelés: inzulinterápia

Az 1-es típusú cukorbetegséget bioszintetikusan előállított emberi inzulinnal kezelik injekció formájában, míg a 2-es típusú cukorbetegség gyógyszerei az úgynevezett orális (szájon keresztül szedendő) antidiabetikumok, és csak később lehet szükség inzulinra. Az inzulin a vércukorszintet és a sejtek glukózfelvételét szabályozó hormon, ami ezen túlmenően a szervezet teljes anyagcseréjének, tehát mind a szénhidrát-, mind a zsír-, mind pedig a fehérje-anyagcserének a legfőbb szabályozó hormonja.

Az inzulinkezelés célja, hogy a vércukorszintet az úgynevezett céltartományban tartsuk gyakori és súlyos hypoglikémiák (alacsony vércukorszint) nélkül. Biztosítsuk a gyermek számára a normális növekedést, fejlődést, megelőzzük, illetve késleltessük a krónikus hiperglikémia (magas vércukorszint) okozta akut és késői komplikációkat. Ezek alapján határozzák meg az inzulin mennyiségét: a dózis függ a gyermek életkorától és a betegség stádiumától is. A diabetes sikeres kezelésének egyik legfontosabb feltétele az inzulinterápia, az étkezés és a fizikai aktivitás összehangolása.

Ez is érdekelheti A diabéteszes kóma előjelei és kockázati tényezői

Új technológiák a diabetes kezelésében – inzulinpumpa, szövetiglükóz-monitorozás

Az itthon forgalmazott inzulinkészítmények, inzulinrendszerek részletezése nem ezen cikk feladata. Meg kell azonban említeni, hogy az inzulinpumpa használatával csökkenthetőek a hypoglikémiás epizódok, ezáltal a fiatalok életminősége is javul, csökken a terápiával kapcsolatos félelem is. Az inzulinpumpa használata hatékonyabban csökkenti a gondozott fiatalok esetén a krónikus szövődmények kialakulását. Napjainkban a pumpakezelés kiegészítésére használt folyamatos szövetiglukóz-monitorozást rutinszerűen alkalmazzák.

Ez is érdekelheti Az inzulinpumpa-kezelésről és felírhatóságáról

Ez is érdekelheti Inzulinpumpa-kezelés - A helyes patron- és elemcsere

A kezelés követése - vércukorszint önellenőrzése

A rövid távú követést a naponta többször, tesztcsíkok segítségével elvégzett vércukorszint-ellenőrzés jelenti, melynek módját szintén meg kell, hogy ismerje a beteg gyermek. Továbbá a gyermeknek fel kell ismernie a szélsőséges értékeket, és azokra megfelelő módon kell reagálnia. Ez a diabetesmenedzselés nélkülözhetetlen eszköze. A kezelést minden esetben egyénre kell szabni, meg kell határozni a kezelési célértéket.

A hosszú távú követés során a legfrissebb ajánlások (ISPAD 2022) alapján a célérték gyermekkorban, serdülőkorban és fiatal felnőttkorban egységesen a hemoglobin A1c (HbA1c) < 7.0% (< 53 mmol/mol) érték. (A HbA1c-vizsgálat megmutatja, hogy az elmúlt 3 hónapban mekkora volt a páciens átlagos vércukorszintje.)

Oktatás és támogatás

A kezelés sikerének egy másik kulcsa a beteg és családja tájékoztatásának hatékonysága, valamint a gyermek, a család és a kezelőorvos szoros együttműködése. A családi közösség stabilitásától, intelligenciájától is nagyban függ a terápia hatékonysága. A családnak és - életkorától függően - a gyermeknek is komoly és naprakész ismereteket kell elsajátítania, melynek átadásában az orvos, esetleg dietetikus oktató tevékenységének és pszichés támogatásának is jelentős része van. Az 1-es típusú diabeteses gyermekek és fiatal felnőttek körében a depresszió, szorongás, pszichológiai distressz és evészavarok előfordulása szignifikánsan magasabb, összehasonlítva a nem diabeteses gyermekekkel és serdülőkkel. A megfelelő, eredményes oktatás jó hatással van a gyermekek szénhidrát-anyagcseréjére, optimális fejlődésére, pszichés egyensúlyára és a szövődmények megelőzésére. A legfrissebb hazai ajánlás alapján az eredményes oktatási folyamatnak az alábbi kritériumoknak kell megfelelnie:

  • legyenek világosan megfogalmazott célok és várható eredmények;
  • a megszerzett tudásnak és gyakorlatnak a gondozó/szakellátó hely
    már meglévő rutin gyakorlatához kell alkalmazkodnia;

  • el kell érnie, hogy a kezelésben részt vevők megfelelő felelősségérzettel rendelkezzenek;

  • módszertanában olyan oktatási technikákat kell alkalmazni, melyek eredményesek, motiválják a beteget és hozzátartozóit, oldják az esetlegesen indukálódó családi konfliktusokat, összességében csökkentik a helyzet által adódott stresszszituációt;

  • folyamatosan ismertetnie kell az új technológiákat, melyek egyrészt motiválják a beteget, másrészt javítják a jövőképet.

Megelőzés

A klinikai gyakorlatban az 1-es típusú diabetes megelőzésére jelenleg hatékony eszköz nem áll rendelkezésre, ezért szűrővizsgálatok és prevenció csak klinikai kutatás keretében indokolható.

A 2-es típus esetében az elhízás és az életmód szerepe jól ismert, és azt is tudjuk, hogy ezen külső tényezőknek (pl. fokozott energiafelvétel, mozgásszegény életmód) a befolyásolásával – gyógyszeres kezelés nélkül – a cukorbetegségnek ez a formája megelőzhető, progressziója lassítható. Azonban, a teljes gyermekkorú lakosságra kiterjedő szűrés (elhízott fiatalok körében) nem költséghatékony.

A Gyermek és Serdülőkori Diabetes Nemzetközi Társaság (International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD)) honlapján elérhetőek a legfrissebb (2022) klinikai irányelvek a gyermekeket, serdülőket és fiatal felnőtteket érintő cukorbetegséggel kapcsolatban.

Tovább Az 1-es típusú cukorbetegség szövődményei

Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyászForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász

Felhasznált irodalom:

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest