Keringési zavarok és idegbántalmak cukorbetegeknél
megjelent:
Az erek megbetegedései rendszerint hosszú idő alatt alakulnak ki. Némelyik alig okoz tünetet, más érbetegségek enyhe kényelmetlenséget okoznak, amelyek súlyos következményekkel járhatnak, ha nem kezelik.
Leggyakoribb a végtagok keringésének az elégtelensége, amelynek legkorábbi tüneteként a beteg azt veszi észre, hogy a lába, lábszára hideg, gyalogláskor a vádlikban fájdalom jelentkezik, de előfordulhat nyugalmi zsibbadás és bizsergés is.
A tüneteket és az érelváltozások előrehaladását mérsékelni lehet testmozgással és az életmód megváltoztatásával, a vércukor és vérzsír paraméterek normalizálásával.
A betegnek nem szabad dohányoznia, mivel az érösszehúzódást okozva súlyosbíthatja a keringési zavart.
Az alsó végtagot melegen kell tartani zoknival, harisnyával, amely megelőzi a láb és a lábszár ereinek további összehúzódását, ugyanis a láb és lábszár rossz keringése miatt a sérülések nem gyógyulnak rendesen.
Egyszerű banális sérülés, vágás vagy cipő okozta lábfeltörés elfertőződhet és kifekélyesedhet, ami ezután nem vagy csak nehezen gyógyul.
Minden nyolcadik cukorbeteg találkozik a cukorbeteg láb problémájával. Bár az esetek többségénél a betegség kialakulása után 8-10 évvel kezd igazán veszélybe kerülni a láb, ennél sokkal előbb érdemes odafigyelni a megelőzésre, hogy ne kerüljön a cukorbeteg a műtőasztalra.
A cukorbetegség jelentősen gyorsítja az érelmeszesedés folyamatát, ezért a szövődmények között szerepel:
- a szívkoszorúér és az agyi erek megbetegedése,
- a szemfenék ereinek szűkülése,
- a magas vérnyomás,
- cukorbeteg láb (keringési zavar és idegrendszeri károsodások az alsó végtagokban),
- szürke hályog,
- veseproblémák,
- potenciazavar.
A legtöbb szövődmény oka a tartósan rossz anyagcserehelyzet. Az ennek kapcsán károsodó ér-, és idegrendszerünk elváltozásai már rengeteg szervünknél okozhatnak problémát, mivel az ér-, és idegpályák teljes testünket behálózzák, és szervezetünk működését alapvetően szabályozzák.
Első hallásra furcsának tűnhet, hogy még a merevedési problémák és a lábon levő fekélyek, valamint a szürke hályog is erre vezethető vissza a legtöbb cukorbetegnél.
Ha idegbántalmai vannak a lábán, akkor a tapasztalt fájdalom lehet égő, szúró, zsibbadó jellegű, sokszor olyan apró ingerek válthatják ki, mint a takaró érintése.
Sokan hajlamosak bemagyarázni maguknak, hogy nincs komoly gond, mert a fájdalomérzés járás közben nem fokozódik, sőt néha még enyhül is. A láb ezekben az esetekben meleg tapintású és vérbőnek tűnik.
Ha nem az idegbántalmak, hanem a keringészavar okozza a cukorbeteg láb problémáit, akkor a hűvös tapintás és a járáskor érzett fájdalom a jellemző. Mindkét esetben komoly a gond.
Az idegbántalmak miatt a láb lehet érzékeny és fájó, másrészt a tapintás-, a hő- és a fájdalomérzet károsodása következtében gyakran észre sem veszi a beteg a lábat érő kisebb-nagyobb sérüléseket.
Cukorbetegségben gyakran egyszerre van jelen az érszűkület és az idegbántalom.
Mindezen elváltozások oka a károsodott mikrocirkuláció, a mikrokeringés, mely Bemer kezeléssel javítható.
Tippek: Hogyan éljünk jól cukorbetegen? |
Éljen teljes életet! Ne feledje, hogy az életünket csak 10 százalékban befolyásolja az, ami történik velünk és 90 százalékban az, ahogy reagálunk a velünk történtekre! Dr. Havasi Anett belgyógyász-nefrológus adjunktus |
Szerzők: Dr. Miléder Margit belgyógyász, diabetológus, klinikofarmakológus főorvos, Dr. Vándorfi Győző belgógyász, diabetológus, lipidológus főorvos, Vanderlich Egészségcentrum