Régmúlt korok diétája - 1. rész

szerző: Kicsák Marian, dietetikus - Diabetes
megjelent:

A XIX. század végén az az orvosi felfogás volt általános, hogy a szénhidráttartalmú élelmiszerek a cukorbetegek számára károsak. A szénhidrát-megszorítást egyesek odáig fokozták, hogy csekély szénhidráttartalmuk ellenére még a zöldségféléket is megtiltották. Hosszú idő telt el, míg felismerték, hogy a túlzott fehérjebevitel káros.

Régmúlt korok diétája - 2. rész

A régmúlt korok diétájáról szóló cikksorozatunk második részében a múlt század első évtizedeiben használt nyersanyagokról olvashat. Régmúlt korok diétája - 2. rész

Az ezt követő korszak úttörői két táborra szakadtak. Egy Noorden nevű orvos napi 150 g fehérjebevitelt javasolt, míg Petrén csak napi 15–25 g fehérjét engedélyezett. A véletlen vezette Noordent annak felismeréséhez, hogy a szénhidrát bizonyos formában (zabliszt) kedvező hatású is lehet. Egy Kolish nevű orvos a táplálék mérsékelt megszorítását tartotta helyesnek. A régi idők szakirodalmából tudni azt is, hogy a korszak nagy belgyógyászai a kalóriamegszorítást szinte a koplalásig fokozták, és eljárásukkal csak az inzulinkészítmények megjelenésekor hagytak fel.

Diéta a XX. század elején

A kalóriabevitelt mérsékelten megszorítjuk, a szénhidrátbevitelt a beteg toleranciája szerint szabályozzuk és a fehérje, különösen az állati fehérje mennyiségét csökkentjük… A cukorbeteg kalóriaszükséglete ugyanakkora, mint az egészséges egyéneké, s ez mindaddig érvényes, míg a beteg vizeletében nincs cukor, mert ha megjelenik, akkor a kiválasztott cukor 100 grammonként 400 kalóriaveszteséget jelent, s azt pótolni kell – hangsúlyozták.

Az energiaszükséglet megállapításához a mellékelt egyszerű táblázatot vették alapul.

energiaszükséglet táblázat 70 kg

A gyakorlatban ezt mégis úgy alkalmazták, hogy a könnyű munkát végzőknek 25–30 kalóriát adtak testsúlykilogrammonként, ágyban fekvőknek 20–25 kalóriát ideális testsúlyra számítva. Ha a beteg elhízott volt, akkor kevesebb, ha sovány, akkor több energia bevitelét javasolták.

100 évvel ezelőtt a cukorbetegek étrendje olyan sok zsírt tartalmazott, hogy akár az energiabevitel 60–80 százalékát is zsírban kapták a betegek. Meglepő, hogy viszonylag jól tolerálták ezt az igen nagy zsírmennyiséget. Az orvosok úgy vélték, hogy a cukorbetegek diétájában a szénhidrátok jelentősége jóval kisebb, mint a nem cukorbetegek étrendjében, ezért továbbra is igen kevés szénhidrátbevitelt engedélyeztek. Ámbár azokban az időkben néhányan már különbséget tettek a szénhidráttartalmú élelmiszerek között. Tiltották az olyan szénhidrátokat, amelyek mennyiségükhöz képest aránytalanul erősen emelik a vér cukortartalmát. Azaz a cukrot, aszalt gyümölcsöket, a malátacukrot (sört).

Az alkoholos italok fogyasztásával kapcsolatban az volt az álláspont, hogy a diabetikusok étrendjét változatosabbá tehetjük, továbbá a magas zsírtartalmú ételek elfogyasztását megkönnyíthetjük, ha alkoholtartalmú italokat rendelünk. Természetesen csak azok közül választhatunk, amelyek cukrot nem, vagy csak igen kis mértékben tartalmaznak. Az alkohol elégésekor grammonként 9 kalória hő fejlődik, amit a szervezet energiaszükségletének fedezésére használ fel és ezáltal más tápanyagot megtakarít. (A cukorbetegeket hívták akkoriban diabetikusoknak.)

Diétás szabályok cukorbetegség esetén

A cukorbetegek diétájának összeállítását alapvetően a cukorbetegség fajtája (1-es vagy 2-es típus), valamint az egyéni adottságok (testsúly, életkor, társbetegségek) befolyásolják. Diétás szabályok cukorbetegség esetén

Joslin

Elliot P. JoslinAz inzulin felfedezése – az 1920-as évek elején – sokakban azt a reményt keltette, ha inzulint adnak, nem szükséges a diéta. Az inzulinkezelés mellett azonban hamar megtapasztalták, hogy a betegeknek meghatározott szénhidrátot el kell fogyasztaniuk, különben hipoglikémia alakulhat ki. Továbbá az sem közömbös, hogy a napi szénhidrátmennyiséget hogyan osztja el az egyes étkezések között a beteg. Alig telik el néhány év, és egyre több orvos azt vallja, hogy az inzulin mennyiségét a táplálék mennyiségével és minőségével összhangba kell hozni. Milyen jó szemlélet, amely még ma is megállja a helyét!

Joslin, a kor nagy diabetológusa azt mondja, hogy a cukorbeteg szénhidrát-toleranciája csak a bevitt inzulinmennyiségtől függ. Ezt a lehetőséget azonban senki sem használja ki, s még csak meg sem közelíti a bevitt szénhidrátmennyiség azt a szintet, amely egy-egy cukorbeteg ember szénhidrátszükségletét fedezné. Úgy vélem, hogy az akkori szénhidrát- beviteli javaslat (napi 60–100 g, nagyon ritkán napi 150–200 g) mai szemmel nézve mégiscsak alacsony. Pedig már adnak inzulint!

A bő táplálékfelvételt már akkor sem tartották helyesnek, mert elhízáshoz vezet, ha az nem tart lépést az energiafelhasználással. Azt is tapasztalják, hogy a jelentős testsúlynövekedés növeli az inzulinszükségletet.

Diabetes, az Alapítvány a Cukorbetegekért lapja

Diabetes 2014/1 szám

Már 25. éve jelenik meg évi hat alkalommal a magazin, amely a cukorbetegeknek nyújt segítséget rengeteg fontos és hasznos információval a betegség kezeléséről és megelőzéséről, életmódi tanácsokkal, oktató írásokkal, receptekkel, rejtvénnyel.

Egy diabéteszesekből és egészségügyiekből álló csapat alapította, akik szívügyüknek tartották a cukorbetegséget és az érintettek kellő tájékoztatását. A szerkesztőség neves orvosok mellett több diabéteszest is foglalkoztat.

Ma szerte az országból háziorvosok, diabetológus szakorvosok írnak továbbképző jellegű cikkeket a kiadványba, hivatásos újságírók tudósítanak a különböző rendezvényekről. Segít eligazodni a betegeket érintő jogszabályok, mint pl. adókedvezmény, utazási kedvezmény vagy egyes felírhatósági szabályok között is.

A Diabetes kiadvány megrendelése

(Diabetes - Kicsák Marian, dietetikus)

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
Cukorbetegközpont - Szarka Dorottya, dietetikus, táplálkozásallergia szakember
WEBBeteg - Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos, Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
Springmed - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest