Egészségesen étkezik és rendszeresen mozog? Ettől még lehet cukorbeteg

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos frissítve:

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulása leginkább az egészségtelen táplálkozással és a mozgáshiánnyal függ össze, azonban fontos tudni, hogy minden tizedik diagnosztizált beteg egészséges testsúlyú, 0.4 százalékuk pedig kifejezetten vékony testalkatú. Eme statisztikai adat arra utal, hogy a betegség rizikófaktorai sokkal összetettebbek, mint azt eddig hittük.

Az egészségtelen táplálkozás és a mozgáshiány jelentős kockázati tényezők, de vannak más rizikófaktorok is

A betegség kialakulásában a testsúly nem az egyetlen kockázati tényező. Az idősebbek, és azok, akik családjában előfordul a 2-es típusú cukorbetegség, veszélyeztetettebbek, akárcsak a színesbőrűek vagy az ázsiai származásúak.

A zsigeri zsírok veszélye

Szakértők szerint sok vékony testalkatú embernél fordul elő, hogy a zsírpárna a belső szervek köré épül. Ez a rejtett zsír olyan hormonokat és egyéb anyagokat termel, melyek károsan befolyásolják a vérnyomást, a koleszterin- és vércukorszintet, így komoly egészségügyi gondokat, többek között cukorbetegséget okozhatnak.

A London Metropolitan University júliusi kutatása szerint az egészséges testsúlyú gyerekek mintegy 15 százalékánál volt nagyon magas a belső szervek körül kialakult zsír aránya.

A cukorbetegség 1-es és 2-es típusa

A 2-es típusú cukorbetegségnél – ami a cukorbeteg esetek 90 százalékát teszi ki – a szervezet rezisztenssé válik az inzulinra, arra a hormonra, amely a cukrot bontja le a vérben. A betegek számára fontos a speciális étrend és a vércukorszint rendszeres ellenőrzése. A cukorbetegség másik típusa az 1-es típusú cukorbetegség, olyan állapot, melyben gátolt az inzulintermelés, és nem köthető a testsúlyhoz.

A cukorbetegek száma évről évre nő, és nagyon sok a nem regisztrált beteg is. Noha a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők 90%-a elhízott, azaz 25 feletti a BMI értéke, minden tizedik beteg egészséges testsúlyú.

Fontos az egészséges életmód és a rendszeres orvosi ellenőrzés

Nagyon fontos, hogy azok, akiknél a cukorbetegség kialakulásának kockázata magas, fokozottan figyeljenek oda magukra, és mielőbb változtassanak az életmódjukon, hogy megelőzhessék a betegség kialakulását.

Mivel a betegség egyik fő kockázati tényezője az elhízás, fontos odafigyelni a megfelelő táplálkozásra és a rendszeres mozgásra. Már néhány kilogramm súlyvesztés is jelentősen csökkenti a korai halálozással járó diabétesz kialakulásának kockázatát.

Tovább

WEBBeteg.hu logó Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; dailymail.co.uk
Lektorálta: Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Miért fontos foglalkozni vele?

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit és Bak Marianna

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest