Cukorbetegek előkészítése endoszkópos vizsgálatokra

szerző: Dr. Bakó Barnabás, diabetológus - Diabetes
megjelent:

Magyarországon évente 125 endoszkópos munkahelyen körülbelül 330 000 endoszkópos vizsgálatot végeznek, ezek 15-20 százalékát cukorbetegeken. Az endoszkópos beavatkozások éhgyomorra történnek, az étkezés kimaradása vércukoresést provokálhat.

A hipoglikémia megelőzhető, ha a tervezett vizsgálat előtt a beteg kellően alapos tájékoztatást kap. A betegoktatás idő hiányában gyakran elmarad, vagy nem terjed ki minden részletre, ezért ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.

Az endoszkópos vizsgálatok jelentősége

Az endoszkópos vizsgálatok segítségével lehetővé válik a hasonló tüneteket előidéző gyomor-bélrendszeri betegségek elkülönítése. Például székletritmus-változást gyakran okoz diabéteszes neuropátia (a bélmozgást szabályozó idegek károsodása révén), de ugyanezt a tünetet látjuk vastagbéldaganat esetén is. A biztos elkülönítő diagnózishoz vastagbéltükrözés szükséges.

A cukorbetegség ugyanakkor nehezítheti az endoszkópos vizsgálatok előkészítését: neuropátia okozta gyomorürülési zavarban előző napi ételmaradék zavarhatja meg a gyomortükrözést, a beidegzési zavar miatt lelassult bélműködés pedig a vastagbéltükrözést teheti nehezebbé. Egy klinikai tanulmányban a diabéteszes és a nem diabéteszes betegek előkészítésének eredményességét hasonlították össze vastagbéltükrözés előtt. Azt találták, hogy cukorbetegek körében csak 62 százalékos volt a megfelelő kitisztulás, szemben a nem diabéteszes egyének 97 százalékos arányával. Az elégtelen előkészítés miatt az esetek közel tizedében meg kellett ismételni a vizsgálatot.

Cukorbetegekre vonatkozó általános szempontok

Endoszkópos felvétel közben

  • A beteg jelezze diabéteszét, így lehetőség van a vizsgálatok sorában előrevenni.
  • A fokozott hipoglikémia-kockázat miatt szorosabb vércukorkontroll szükséges.
  • A beteg vigyen magával vércukormérőt és hipoglikémia elhárítására alkalmas élelmiszereket (szőlőcukor-tabletta, cukros üdítő).
  • Hipoglikémiára gyanús tünetek esetén mérje meg a vércukrát, és tájékoztassa erről az egészségügyi személyzetet.
  • Vércukorcsökkentő gyógyszereit és aznapra szánt reggelijét vigye magával (a vizsgálat után reggelizhet).

Előkészítés az egyes endoszkópos vizsgálatok előtt

Gyomortükrözés (gasztroszkópia)

A gasztroszkópiára vonatkozó előkészítés általában a vizsgálat előtti napot nem érinti, a beteg nyugodtan vacsorázhat, ha lefekvés előtti (bedtime) inzulint kap, azt is beadhatja a szokásos dózisban. Gyomorürülési zavar klinikai tünetei esetén azonban indokolt lehet hosszabb éhgyomri periódus biztosítása, ez esetben a vizsgálat előtti napon a vacsora kihagyása javasolható. A gasztroszkópia éhgyomorra történik, emiatt a vizsgálat napján a beteg ne reggelizzen, vércukorcsökkentő tablettáit se vegye be. Ha inzulint kap, a rövid hatású inzulin kimarad, a reggeli bázisinzulinját beadhatja.

Gasztroszkópos vizsgálat előtt a garatreflexek kikapcsolása céljából lidokaint tartalmazó sprayt alkalmaznak, amelynek a hatása körülbelül egy óra múlva szűnik meg, ezért ennyi időt várni kell az étkezéssel a vizsgálat befejezése után a félrenyelés veszélye miatt. Egy óra elteltével a beteg reggelizhet, gyógyszereit beveheti, ha étkezési inzulint kap, azt beadhatja.

Elhúzódó vizsgálat esetén javasolt a reggeli étkezés kihagyása az étkezési inzulinnal együtt, mert a több órával megcsúsztatva beadott reggeli előtti inzulin átfedésbe kerül a déli inzulinnal. Az étkezési inzulinok közötti átfedésre akkor számíthatunk, ha a humán gyors hatású inzulinok beadása között 6 óránál rövidebb, az ultragyors inzulinanalógok beszúrása között 3-4 óránál kevesebb idő telik el.

A cukorbetegek gondozása

Ha valakinél diagnosztizálják a cukorbetegséget, legyen az 1-es típusú vagy 2-es típusú cukorbetegség, akkor az alkalmazott terápia mellett a betegnek fontos a folyamatos gondozás. Milyen vizsgálatokat, orvos-beteg találkozásokat sorolunk a a cukorbetegek gondozásának körébe? A cukorbetegek gondozása és az ajánlott vizsgálatok

Vastagbéltükrözés (kolonoszkópia)

A vastagbél betegségeinek felderítésére a vastagbéltükrözés a legeredményesebb vizsgáló eljárás. A vizsgálat értékét nagymértékben ronthatja, ha a vastagbél előzetes tisztítása nem hozott megfelelő eredményt. A székletmaradványok megnehezítik a nyálkahártya megítélését, megnő egyes elváltozások fel nem ismerésének aránya, nagyobb a szövődmények esélye, hosszabb a vizsgálati idő, vagy akár lehetetlen elvégezni a beavatkozást.

Diétás megszorítások: fontos, hogy a páciens a kolonoszkópia előtt több nappal már ne fogyasszon apró magvakat tartalmazó ételeket, gyümölcsöket, rostszegényen, bő folyadékbevitellel étkezzen.

A vércukorcsökkentő gyógyszerek adagolása kolonoszkópia előtt módosításra szorul! A vizsgálat előtti napon ebédre már csak „üres” levest ehet a beteg, a vacsora kimarad, illetve a vizsgálat reggelén sem ehet a páciens. A kimaradó étkezések miatt fokozott hipoglikémia- rizikóval kell számolnunk, amelynek kivédése érdekében a vércukorcsökkentő gyógyszerek adagolása az alábbiak szerint módosítandó:

Szájon át alkalmazott (orális) vércukorcsökkentő kezelés esetén fokozott hipoglikémia- kockázattal akkor kell számolnunk, ha a beteg szulfanilurea csoportba tartozó gyógyszert kap. Ezek a legrégebben alkalmazott, tablettás készítmények. Szulfanilurea csoportú gyógyszerek az alábbi felsorolt hatóanyagok valamelyikét tartalmazzák: glibenclamid, gliclazid, gliquidon, glimepirid. A vizsgálat előtti napon a szulfanilurea típusú gyógyszer adagja felére csökkentendő! Valamennyi orális készítmény kihagyandó a vizsgálat reggelén, amikor a beteg éhgyomorra marad! Vércukorkontroll ajánlott a vizsgálat előtti napon 17 és 21 órakor, illetve a vizsgálat napján reggel.

Endoszkópos felvételekNapi egyszeri bázisinzulinnal kiegészített tablettás kezelés (BOT) esetén a vizsgálat előtti napon a hosszú hatású inzulin dózisa megfelezendő, ugyanez vonatkozik a szulfanilureákra is!

Napi kétszeri előkevert inzulint kapó beteg a vastagbéltükrözés előtti napon este a szokásos inzulindózisnak csak a felét adja be. Mivel a keverék inzulin gyors hatású komponenst is tartalmaz, az inzulinbeadás után 20-25 gramm szénhidrátot tartalmazó folyadék (2-2,5 dl gyümölcslé, nem színes cukros üdítő) elfogyasztása szükséges.

Bázis-bólus kezelés esetén a kolonoszkópia előtti napon az esti, lefekvés előtti (bedtime) inzulin adagját felére javasolt csökkenteni! A vizsgálat előtti napon a vacsora kimarad, emiatt gyors hatású inzulin beadása nem javallt! Másik lehetőség, ha vacsoraidőben (18 óra körül) 20-30 százalékkal csökkentett adagú gyors hatású inzulint ad be a beteg, majd gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmazó folyadékot fogyaszt, 2-2,5 dl gyümölcslé, cukros üdítő formájában. (Az inzulindózis pontos megadásához vegyük figyelembe, hogy a cukros üdítők, illetve gyümölcslevek 100 ml-enként 10-12 g szénhidrátot tartalmaznak.) Későn befejeződő endoszkópos vizsgálat esetén a reggeli teljes elhagyása javasolt a reggeli rövid hatású inzulinnal együtt (kerülendő az elcsúsztatva beadott reggeli és a déli gyors hatású inzulinok közötti átfedés, ami hipoglikémiát provokálhat).

Ajánlott folyadékbevitel a kolonoszkópos előkészítés során

Cukormentes tea, víz, ásványvíz, tésztát nem tartalmazó leves, diétás (cukormentes, nem színes) üdítő az előkészítés során bármikor fogyasztható. A leggyakrabban alkalmazott polietilén-glikolos (PEG) előkészítés esetén a beteg 10-12 óra különbséggel 2-2 liter folyadékot iszik meg. Ennél nagyobb mérvű folyadékbevitelt nem forszírozunk (a betegek sem igénylik, bizonyos esetekben még az előírt előkészítő folyadék bevitele is nehézséget okoz). Ha a hashajtó készítmény kis mennyiségű (Fleet Phospho-soda, X-PREP-75 oldat, Picoprep), akkor a hasmenés okozta folyadékveszteség ellensúlyozására az előkészítés alatt 2-3 liter folyadék több részletben történő elfogyasztása ajánlott, ami egyben a jobb kitisztulást is segíti.

A fenti ajánlások betartásával a hipoglikémia elkerülhető, az eredményes előkészítés pedig garantálja a sikeres vizsgálatot, rövidíti annak időtartamát. Ha az endoszkópos előkészítéssel kapcsolatosan kérdés merül fel, akkor kérjük ki a vizsgálatot elrendelő gasztroenterológus tanácsát! Ha a vércukorcsökkentő gyógyszerek dózismódosítása nem egyértelmű, akkor a diabetológiai gondozást végző orvostól javasolt útmutatást kérni.

Diabetes, az Alapítvány a Cukorbetegekért lapja

Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség borítókép

Már 26. éve jelenik meg évi hat alkalommal a magazin, amely a cukorbetegeknek nyújt segítséget rengeteg fontos és hasznos információval a betegség kezeléséről és megelőzéséről, életmódi tanácsokkal, oktató írásokkal, receptekkel, rejtvénnyel.

Egy diabéteszesekből és egészségügyiekből álló csapat alapította, akik szívügyüknek tartották a cukorbetegséget és az érintettek kellő tájékoztatását. A szerkesztőség neves orvosok mellett több diabéteszest is foglalkoztat.

Ma szerte az országból háziorvosok, diabetológus szakorvosok írnak továbbképző jellegű cikkeket a kiadványba, hivatásos újságírók tudósítanak a különböző rendezvényekről. Segít eligazodni a betegeket érintő jogszabályok, mint pl. adókedvezmény, utazási kedvezmény vagy egyes felírhatósági szabályok között is.

A Diabetes kiadvány megrendelése

Dr. Bakó BarnabásDr. Bakó Barnabás 1986-ban végzett a Debreceni Egyetem Általános Orvosi Karán summa cum laude eredménnyel. Az egyetemi évek után a B.-A.-Z. Megyei Kórház II. Belgyógyászatán kezdett el dolgozni, munkahelye azóta sem változott. 1991-ben belgyógyászatból, 1994-ben endokrinológiából tett szakvizsgát. 1998-ban szerezte meg a Magyar Diabetes Társaság diabetológus orvosa minősítést.

(Diabetes - Dr. Bakó Barnabás, diabetológus)

Cikkajánló

Melanoma
Melanoma

Milyen vizsgálatokkal diagnosztizálható?

Magyar férfiak
Magyar férfiak

Mit mondanak a statisztikák?

WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit és Bak Marianna

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest