Cukorbetegség: jogszabályok és lehetőségek

szerző: Dr. Strényer Ferenc, diabetológus - Diabetes
megjelent:

Az utóbbi évtizedek forradalmi változást hoztak a cukorbetegek kezelésében, a vércukor-önellen­őrzés a mindennapok részévé vált. Magyarországon a legelterjedtebb inzulinkezelési formák vál­tozatlan ingyenessége mellett a biztosító 2012 óta az intenzív formában adott inzulinanalógok­nak nemcsak a bevezetését, de a kezelés fenntartását is bizonyos feltételekhez köti.

A tablettás kezelés esetén az újabb kezelési módok alkalmazása szakorvosi javaslathoz kötött. A cukorbete­gek jogosítványmegújítását is rendelet szabályozza. A súlyos fogyatékosságnak minősülő dia­bétesz kapcsán igényelhető adókedvezmény igénybevételéről külön jogszabály rendelkezik. Az V. Civil Fórumon elhangzott előadásom alapján készült rövid összegfoglalóm remélhetőleg segít eligazodni a cukorbetegséggel kapcsolatos legfontosabb törvények, rendeletek útvesztőiben.

Gyógyászati segédeszközök

Az inzulinnal kezelt cukorbetegek kezelé­si módjuktól függően támogatást kapnak a vércukormérés és az inzulinkezelés eszközei­nek beszerzésében. Aki részletesebben szeret­ne tájékozódni az általa használt gyógyászati segédeszközökről, ezt a sejk.neak.gov.hu interne­tes oldalon teheti meg. Az Online SEgédeszköz JegyzéK (SEJK) egyik célja, hogy a társadalombiztosítási támogatással rendelhető gyó­gyászati segédeszközök használóit és család­tagjaikat is széles körű információhoz juttassa. A SEJK a támogatott gyógyászati segédesz­közök teljes körére vonatkozóan tartalmaz­za a termékinformációt (leírás, használati út­mutató, kép, videó) és a támogatási adatokat (támogatás összege, kihordási idő, kihordási időre felírható mennyiség, rendelhetőségi fel­tételek, indikáció, felírási jogok).

Gyógyászati segédeszközt cukorbetegnek belgyógyász, csecsemő- és gyermekgyógyász vagy endokrinológus szakorvos, vagy javasla­tukra meghatározott ideig a háziorvos írhat fel. Az egyszerűség kedvéért az alábbiakban eze­ket a szakorvosokat „a diabetológiai szakellátó­hely szakorvosa” névvel jelölöm.

A vércukormérés eszközei

Vércukorszintmérők

Minden inzulinkezelésre szoruló diabéteszes a kezelési módtól függetlenül jogosult támo­gatott vércukormérőre. A társadalombiztosí­tás 50 százalékos támogatást nyújt a receptre felírható vércukorszintmérőkhöz. Felírási jogosultsága a diabetológiai szakellátóhely szak­orvosának van. A támogatott vércukormérők „kihordási ideje” 6 év, vagyis ezen időszakon belül újabb gép nem írható. Kihordási időn belüli végleges meghibásodás vagy elvesztés esetén egyedi méltányossági kérelmet kell benyújtani az OEP felé, ennek kedvező elbírálása esetén jogosult a beteg ismételt gépfelírásra. Diétás vagy tablettás cukorbetegeknél a jelen­leg érvényben lévő rendeletek nem támogat­ják a vércukormérő készülékek kedvezményes beszerzését.

Tesztcsíkok

Tesztcsík támogatottan a napi kettő vagy több­szöri inzulinkezelésben részesülőknek jár. Fel­írási jogosultsága a diabetológiai szakrendelés szakorvosának, valamint szakorvos javaslatá­ra a beteg háziorvosának is van, a szakorvo­si javaslat maximális érvényességi időtartama 12 hónap.

A tesztcsíkok támogatott vércukorszintmé­rőkhöz jelenleg 80 százalékos támogatást él­veznek. A nem támogatott vércukorszintmé­rőkhöz a tesztcsík dobozonként jelenleg 2062 Ft fix társadalombiztosítási hozzájárulást kap. Így a különböző tesztcsíkok havi költségében jelentős különbség lehet. Napi kétszeri inzu­linadás esetén 3 hónapra 2 doboz tesztcsík (azaz 100 db) írható fel normatív támogatással. Napi háromszori inzulinadás esetén 3 hónap­ra 6 doboz írható fel eü. emelt támogatással. Napi négyszeri vagy annál többszöri inzulin­adás esetén 3 hónapra 9 doboz írható fel eü. kiemelt támogatással.

A normatív, emelt vagy kiemelt indikáció­jú tesztcsík rendelése nem jelent árkülönbsé­get a beteg részére, az egyes dobozár minden jogosultnál ugyanaz. A biztosító ezzel szeret­né kifejezni, hogy a napi négyszeri inzulinke­zeléshez összességében több támogatást nyújt (9 doboz/3 hónap), mint a napi kétszerihez (2 doboz/3 hónap).

A 6 év alatti inzulinnal kezelt cukorbetegek­nek – függetlenül az inzulinadás számától – 3 hónapra 9 doboz tesztcsík írható fel eü. ki­emelt támogatással.

Amennyiben a jogszabályban előírt maxi­málisan felírható tesztcsík (3 hónapra 9 doboz) az intenzívebb vércukor-ellenőrzéshez nem elegendő, plusz tesztcsík támogatottan történő felírásához egyedi méltányossági kérelmet kell benyújtani az OEP felé. Ennek kedvező elbí­rálása esetén jogosult a beteg plusz tesztcsík­ra. Napi egyszeri inzulinkezelésben részesülő, valamint a tablettás cukorbetegek tesztcsíkhoz sajnos csak teljes áron juthatnak hozzá.

Az inzulinbeadás eszközei

Adagolópenek

A diabetológiai szakrendelés szakorvosa írhat­ja fel. Inzulinfajtánként 1-1 pen rendelhető, a kihordási idejük 3 év. A 18 éves kor alattiak, a terhesek, az intenzifikált inzulinkezelésben ré­szesülők, a vakok, illetve gyengén látók, vala­mint a felső végtagjukra mozgáskorlátozottak receptre 80 százalékos támogatással juthatnak hozzá a penhez. A korábbi és a jelen rendelke­zés szerint is azon felnőttek, akik nem terhe­sek és nincs látáscsökkenésük vagy felső végtagi mozgáskorlátozottságuk, napi egy- vagy kétszeri inzulinadás esetén csak teljes áron vá­sárolhatnak inzulinadagoló pent.

Eldobható, egyszer használatos penekre az előbbi korlátozás nem vonatkozik, ezek az emelt vagy kiemelt indikációhoz kötött támo­gatási kategóriákban, OEP által közleményben közzétett területeken és módon ugyanúgy ren­delhetők, mint az inzulinok.

Pentűk

Pentűt a diabetológiai szakrendelés szakorvo­sa, valamint szakorvos javaslatára a beteg há­ziorvosa írhat, a szakorvosi javaslat maximális érvényességi időtartama 12 hónap. Ezek is 80 százalékos támogatásban részesülnek. Az in­zulinkezelés típusától függetlenül penenként 3 hónapra normatív támogatással 50 pentűt le­het felírni. Erre az egy pent használók (napi egyszeri inzulinadás, keverék inzulin napi két­szeri adása) is jogosultak. A kettő pent vagy kétfajta pent használók, a napi négyszer vagy többször inzulint adók, vagyis az intenzifikált kezelésben részesülők részére tehát 3 hónapra 100 db pentű felírása engedélyezett.

Inzulinpumpa és tartozékai felnőttkorban

Felnőttkorban inzulinpumpa 1-es típusú dia­betes mellitusban szenvedő betegek számára rendelhető, akik teljesítik az indikációhoz előírt egyéb feltételeket. Közgyógyellátás jogcímen nem rendelhető. Adott eszközt csak 3 hónapos próbakezelési időszak után rendelhetik 80 szá­zalékos társadalombiztosítási támogatással az erre kijelölt pumpacentrumok. Az inzulinpum­pa kihordási ideje 4 év. Ismételt rendelés ese­tén az utolsó fél évben mért HbA1c-értékek át­lagának 8,0 százalék alatt kell lennie.

Az inzulinpumpa tartozékai, vagyis az infú­ziós szerelék, patron, adapter csak az erre kije­lölt pumpacentrumokban írható fel fél évre, 80 százalékos társadalombiztosítási támogatással.

Szakorvosi vélemény gépjárművezetői alkalmasságról

A gépjárművezetői egészségi alkalmassá­gi vizsgálatot a háziorvos végzi, őt illeti meg a gépjárművezető (-jelölt) által fizetett díjazás.

A tablettával vagy inzulinnal kezelt cukorbe­teg gépjárművezetői alkalmassága csak szak­orvosi vélemény ismeretében állapítható meg. A szakvéleményt bármelyik belgyógyászati tí­pusú járóbeteg-szakrendelés kiadhatná, de az ilyen kérések főleg a diabetológiai szakellátó­helyeket terhelik.

A meghatározott időnél korábban, soron kí­vüli egészségi alkalmassági vizsgálatnak köte­les magát alávetni a gépjárművezető, ha esz­méletvesztéssel járó rosszulléte vagy sérülése volt, illetve esetében súlyos hipoglikémia (vér­cukoresés) fordult elő.

Az 1. alkalmassági csoportra vonatkozó előírások

Cukorbetegségben szenvedő kérelmező ese­tében az egészségi alkalmasság a következők szerint állapítható meg, legfeljebb 5 év időtar­tamra:

  • Egészségi alkalmasság csak akkor állapítha­tó meg, ha a cukorbetegségben szenvedő tisztában van a hipoglikémia kockázataival és állapotát megfelelően kontrollálni tudja!
  • Olyan kérelmező részére, aki tablettás vagy inzulinkezelés alatt áll, az egészségi alkalmasság csak szakorvosi vélemény isme­retében állapítható meg, és egészségi alkalmasságát legalább ötévenként felül kell vizsgálni!
  • Egészségi alkalmatlanságot kell megálla­pítani azon kérelmező esetében, akinél is­métlődő súlyos hipoglikémia áll fenn!

A 2. alkalmassági csoportra vonatkozó előírások

Hipoglikémia kialakulásának kockázatát hordo­zó gyógyszeres kezelés esetében az egészsé­gi alkalmasság a következő feltételek együttes fennállása esetén állapítható meg, legfeljebb 3 év időtartamra:

  • a vizsgálatot megelőző 12 hónap folyamán nem fordult elő súlyos hipoglikémia,
  • a kérelmező teljesen tisztában van a hipo­glikémia bevezető tüneteivel,
  • az inzulinkezelésre szoruló kérelmező rendszeresen – legalább naponta kétszer vagy a vezetést közvetlenül megelőzően – végzett vércukorszintméréssel megfelelően kontrollálja állapotát,
  • a kérelmező teljes mértékben tisztában van a hipoglikémia kockázataival, és
  • a cukorbetegséggel összefüggésben nem áll fenn egyéb kizáró szövődmény.
Diabétesz és vezetés

Amennyiben Ön cukorbeteg, semmi akadálya annak, hogy jogosítvánnyal rendelkezzen, mindaddig, míg a betegsége jól kontrollált, és az orvosi vélemény szerint is alkalmas a vezetésre. Diabétesz és vezetés - Mire figyeljenek a cukorbetegek a volánnál?

Díjköteles-e a szakorvosi véleményezés?

2014. május 9-én az OEP főigazgatójának ki­adott állásfoglalása (E01-155/2014) szerint „...a gépjármű-vezetői alkalmassági vizsgálat, illet­ve az ahhoz kapcsolódó vagy annak érdekében végzett további vizsgálatok, szakorvosi véle­mények az Egészségbiztosítási Alap terhére nem vehetők igénybe, így azok elvégzéséért, illetve kiállításáért az egészségügyi szolgáltató térítési díjat kérhet.”

Adókedvezmény cukorbetegeknek

A 335/2009. (XII. 29.) kormányrendelet az összevont adóalap adóját csökkentő kedvez­mény igénybevétele szempontjából súlyos fo­gyatékosságnak minősülő betegségeknek te­kinti az 1-es típusú cukorbetegséget (E10 BNO kód) és a 2-es típusú cukorbetegség szövőd­ménnyel járó eseteit (E11-17 BNO kódok).

A személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján az összevont adóalap adóját csökkenti az adókedvezmény. Az adókedvezményt csak abban az esetben lehet érvényesíteni, ha az adóévben volt adózás alá eső jövede­lem. A kedvezményt kizárólag a súlyos fogya­tékosságban szenvedő magánszemély von­hatja le a saját, összevonás alá eső jövedelme utáni adóból. A személyi kedvezményt a sú­lyos fogyatékosságról szóló igazolás alapján lehet igénybe venni. A kedvezmény mértéke a fogyatékos állapot kezdő napjának hónapjá­tól, ezen állapot fennállása idején havonta az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5 százalékának megfelelő összeg.

Az összevont adóalap adóját csökkentő ked­vezmény igénybevételére jogosító igazolást a szakambulancia vagy kórházi osztály szakor­vosa vagy a jogosultságot megállapító orvosi dokumentáció alapján a beteg választott háziorvosa állítja ki.

A kedvezmény utólagos érvényesítésé­re is lehetőség van. Ha valaki évek óta iga­zoltan jogosult lett volna a személyi adóked­vezményre, akkor a kedvezményt az igazolás megszerzését követően az 5 éves elévülési időn belül, a személyi jövedelemadó bevallá­sok önellenőrzésével érvényesítheti.

Cukorbetegség - Adókedvezmény

A cukorbetegek adóigazolásával kapcsolatban az utóbbi időben több kérdés érkezett szerkesztőségünkhöz, ezért az ezzel kapcsolatos jogszabályi hátteret az alábbiakban röviden összefoglaljuk, és a leggyakoribb kérdésekre igyekszünk megadni a választ. Cukorbetegség - Adókedvezmény

Szerző: Dr. Strényer Ferenc - Dr. Strényer Ferenc a Petz Aladár Megyei Oktatókórház anyagcsere- és diabetológiai belgyógyászati osztályán dolgozik megalakulása óta. Főorvos, vezető konzultáns.

Diabetes, az Alapítvány a Cukorbetegekért lapja

Diabetes 2015/3Már 26. éve jelenik meg évi hat alkalommal a magazin, amely a cukorbetegeknek nyújt segítséget rengeteg fontos és hasznos információval a betegség kezeléséről és megelőzéséről, életmódi tanácsokkal, oktató írásokkal, receptekkel, rejtvénnyel.

Egy diabéteszesekből és egészségügyiekből álló csapat alapította, akik szívügyüknek tartották a cukorbetegséget és az érintettek kellő tájékoztatását. A szerkesztőség neves orvosok mellett több diabéteszest is foglalkoztat.

Ma szerte az országból háziorvosok, diabetológus szakorvosok írnak továbbképző jellegű cikkeket a kiadványba, hivatásos újságírók tudósítanak a különböző rendezvényekről. Segít eligazodni a betegeket érintő jogszabályok, mint pl. adókedvezmény, utazási kedvezmény vagy egyes felírhatósági szabályok között is.

A Diabetes kiadvány megrendelése

(Diabetes)

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit és Bak Marianna
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest