Miért elengedhetetlen a cukorbetegek rendszeres önvizsgálata?

szerző: Rising Károlyné alelnök - Diabétesz-láb Szövetség
frissítve:

A rendszeres önellenőrzés és önvizsgálat az egészséges emberek számára is ajánlott, hiszen segítségükkel hamarabb fény derülhet bizonyos egészségügyi problémákra, így a hatékony kezelésre is nagyobb az esély. Nincs ez másként a cukorbetegeknél sem. Milyen lépései vannak az önellenőrzésnek?

A diabétesszel élőknek - betegségükből fakadóan - még jobban oda kell figyelni a testük jelzéseire a komoly következmények elkerülése érdekében.

Cukorbetegség fennállásakor elsődleges feladat a vércukorszint folyamatos megfigyelése, ugyanis az ingadozó, túl alacsony vagy éppen túl magas szint számos kellemetlen vagy veszélyes problémát idézhet elő rövid- és hosszú távon egyaránt. Azonban nem csupán a vércukorértékeket szükséges szemmel tartani. A test egyéb jelzéseit hasonló gondossággal nyomon kell követni, például a bőr állapotának megfigyelése is a napi rutin részét kell, hogy képezze. Ezt végezheti a beteg önállóan, illetve a közvetlen hozzátartozói bevonásával is, akik segíthetnek felismerni a korai eltéréseket.

Bővebben Miért kell a cukorbetegek vércukorszintjét beállítani?

Mire utalhatnak a bőr változásai?

Diabéteszes betegeknél már a diagnózis előtti időszakban is megjelenhetnek bizonyos bőrproblémák, amelyek a betegség jelzői lehetnek. Gyakran előfordul a cukorbetegség bebizonyosodása előtt a bőr kiszáradása vagy épp nyirkossága, a gyakori viszketés és vakarózás. Ezek a panaszok diagnosztizált betegeknél is fennmaradhatnak, azonban speciális higiéniai termékekkel (cukorbetegeknek kifejlesztett krémekkel) és megfelelő tisztálkodási rutin kialakításával kordában tarthatóak. Nagyon fontos, hogy a beteg zuhanyozást követően mindig szárazra törölje a bőrét, elkerülve ezzel a gombásodás lehetőségét. Törölközésnél kerülendő a dörzsölés, helyette gyengéden itassa fel a nedvességet.

Bizonyos bőrproblémákra ugyan vannak házi kezelési lehetőségek, azonban cukorbetegség esetén az egyszerűnek tűnő panaszokat (pl. bőrkeményedést) is tilos otthoni megoldásokkal helyrehozni.

Mindenképpen orvosi ellenőrzést igényelnek a következő állapotok:

  • bőrkeményedés, berepedezett sarkak
  • hideg, nyirkos tapintású lábak
  • elszíneződött körmök, körömgomba
  • sebek, vágások

Hogyan vizsgálja meg a lábait?

Tisztálkodást követően fontos rendszeresen szemügyre venni a sérülésre hajlamosabb végtagjait, a lábakat. Az önvizsgálatot segítheti, ha a szemrevételezéshez odakészít a szobába egy lámpát és egy tükröt. Lehetőleg minél stabilabb testhelyzetben (pl. ülve) vizsgálja meg a szárazra törölt lábait, a talpát és a lábujjai közét.

Amennyiben bármilyen elváltozást észlel, pl. bőrpírt, foltokat, a körmei eltérését, a lábujjainak változását, bőrkeményedést vagy épp a bőr elvékonyodását, készítsen róla feljegyzést és fotót. Ha tudomása van róla, hogy Önnél fennáll a diabéteszes neuropátia, hetente ismételje meg a vizsgálatot, és mindenképpen tudassa orvosával is, hogy eltérések mutatkoznak a lábán. Használjon rendszeresen diabéteszes lábápolásra alkalmas krémet.

Abban az esetben, ha sebek jelennek meg a lábán, haladéktalanul keresse fel kezelőorvosát, aki a vizsgálatot követően kezdeményezni fogja az állapotának megfelelő komplex terápiát. Mindig tartsa be az orvosa és az ápolók tanácsait, kövesse pontosan a kezelési eljárást, így elkerülhetővé válik az állapotromlás, valamint a veszélyes szövődmények kialakulása, például a fertőzés, vérmérgezés és végső esetben a végtag amputációja.

Fontos, hogy tudja, a cukorbetegek között is eltérő jellegű és fokú tünetek jelentkezhetnek, ezért nem szabad elbagatellizálni a kisebb elváltozásokat sem, inkább szakorvoshoz kell fordulni a saját egészsége érdekében. A diabétesszel együtt lehet élni, a vele járó következményeket pedig el lehet kerülni, amennyiben figyelemmel követi állapotát, illetve betartja kezelőorvosa, ápolója utasításait.

(Szerző: Rising Károlyné, a Diabétesz-láb Szövetség alelnöke, sebapolas.hu)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest