Vércukorcsökkentő gyógyszerek hatása a testsúlyra és a vérnyomásra

szerző: Prof. Dr. Jermendy György, belgyógyász - Diabetes
megjelent:

A cukorbetegség (diabetes mellitus, a közbeszédben diabétesz) kezelésére használatos vércukorcsökkentő gyógyszerek (antidiabetikumok) fő hatása értelemszerűen a vércukorcsökkentés, hiszen ezeket a készítményeket azért választjuk, hogy a diabétesz alapvető jellegzetességét, az emelkedett vércukorértékeket a normális tartományhoz közelítsük.

Mivel a cukorbetegek jó része emellett hipertóniás, túlsúlyos, gyakran elhízott, kezeléskor célszerű olyan antidiabetikumot választani, amely a társbetegségeket is előnyösen befolyásolja.

Ma már a készítmények igen széles választéka áll rendelkezésünkre. Inzulint használunk az 1-es típusú (régebbi elnevezés szerint inzulinfüggő) cukorbetegség kezelésére, de a 2-es típusú (nem-inzulinfüggő) cukorbetegek egy része is a hosszú kórlefolyás során végül inzulinterápiára szorul.

A 2-es típusú cukorbetegség kezelése azonban általában szájon keresztül szedhető gyógyszerekkel kezdődik. Kezdetben egyfajta készítményt választunk, később rendszerint két vagy több gyógyszer egyidejű adására, kombinációs kezelésre kell váltanunk. Ma már ismeretesek olyan injektábilis készítmények is, amelyeket az inzulinhoz hasonlóan a bőr alá kell kis szúrással beadni, de mégsem tartalmaznak inzulint.

Cukorbetegség és antidiabetikumok

A szénhidrát-anyagcsere, vagyis a szénhidrátok egyszerűbb vegyületekké (cukorrá) bontása a bélben, a cukor felszívódása, a vérből az inzulin közvetítésével a sejtekbe jutása, majd felhasználása, illetve a felesleg elraktározása soklépcsős, enzimek és hormonok szabályozta folyamat. Legismertebb szabályozó hormon az inzulin, e nélkül a cukor nem tud bejutni a sejtekbe, a vérben marad, ekkor mérhetünk magas vércukorszintet.

Az egyes típusú cukorbetegségben elpusztulnak az inzulint termelő sejtek, külső inzulinpótlás nélkül a magas vércukorszint a beteg halálát okozza.

Kettes típusú betegségben van saját inzulintermelés, az inzulin hatékonysága azonban különböző okok miatt nem megfelelő, ami szintén emelkedett vércukorszintet eredményez. A tartósan magas vércukorszint súlyos szövődményeket okoz! A vércukorszint ebben a betegségtípusban diétával és a mozgásmennyiség növelésével is csökkenthető, ha ez nem elegendő, a kezelőorvos antidiabetikumo(ka)t rendel. Az antidiabetikumok különböző hatástani csoportjai az említett anyagcserefolyamat más-más lépéseit befolyásolják, vagy az inzulint pótolják, illetve hatékonyságát növelik, így csökkentve a vércukorszintet, javítva az anyagcserét.

Tovább Étrendi javaslatok inzulinkezelés mellett

Túlsúly
A testsúlytöbblet, az elhízás a cukorbetegeket halmozottan hátrányosan érinti. Az elhízás, a cukorbetegség, a hipertónia együttes jelenléte drámaian megnöveli a szív- és érrendszeri szövődmények kockázatát felnőttkorban. Az elhízás egyúttal megnehezíti a cukorbetegek anyagcseréjének egyensúlyba hozását is.

Mai tudásunk szerint a cukorbetegség egy életre szóló megbetegedés, ezért az érintettek időszakos, de rendszeres ellenőrzésre, gondozásra szorulnak. A cukorbetegség elég gyakran társul hipertóniával. Az együttes előfordulás főleg a 2-es típusú diabéteszre jellemző, egyes adatok szerint az ebben a diabétesztípusban szenvedők közel 90 százalékának magas a vérnyomása. Kisebb arányban, de nem ritkaságként, a hipertónia megjelenhet 1-es típusú diabéteszben is, főleg ha veseszövődmény alakul ki. Ma már az 1-es típusú, inzulinfüggő cukorbetegek életvárandósága – megfelelő kezelés mellett – eléri a nem cukorbetegekét, azaz pl. egy fiatalkorban cukorbeteggé váló egyén életvárandósága több évtizedben adható meg. Az ilyen betegeknél – felnőttkorba kerülve – veseszövődménytől függetlenül is megjelenhet a hipertónia, elsősorban az elhízásnak köszönhetően.

A cukorbetegek legnagyobb félelme a kezeléssel összefüggésben kialakult, tüneteket, esetleg életveszélyt is okozó túl alacsony vércukorszint, a hipoglikémia. Mindig tekintettel kell lenni az adott gyógyszer hipoglikémia-kockázatot esetlegesen növelő hatására is, mert gyakran előfordul, hogy a betegek félnek a túl alacsony vércukorérték okozta kellemetlenségektől, s ezért – mintegy megelőzés-képpen – az előírtnál többet esznek, ami előbb-utóbb testsúlynövekedéshez vezet.

A fentiek nyomán kézenfekvő, hogy a cukorbetegség kezelésére rendelkezésre álló antidiabetikumok választásakor komoly szerepet kap az a körülmény, hogy az adott gyógyszer – a vércukorcsökkentő tulajdonságon túlmenően – hogyan hat a vérnyomásra és a testsúlyra. Ezen a téren az antidiabetikumok egyedi tulajdonsággal rendelkeznek, amelyekről ér-demes a betegeknek is tudniuk. A választási lehetőség a 2-es típusú diabétesz kezelésére kifejlesztett gyógyszerekkel kapcsolatos, 1-es típusú diabéteszben az inzulinkezelés kötelező, hiszen az a betegek életét menti meg. Sajnos a hosszan tartó inzulinterápia testsúlygyarapodást okozhat. Ezért is nagy jelentőségű az előírt diéta betartása, hogy a testsúlynövekedés elkerülhető legyen, vagy legalábbis annak ütemét a minimálisra lehessen visszaszorítani.

Tovább Az inzulinok típusai - Humán és analóg inzulinok

A mellékelt táblázat tartalmazza a diabéteszben leggyakrabban használatos hatástani gyógyszer-csoportokat. Az egyes készítmények, az adott hatástani csoporton belül végül receptre felírt gyógyszer megválasztása természetesen orvosi feladat. Helyes azonban, ha a döntésbe a beteget is bevonjuk, hogy a gyógyszer tablettaként vagy kis injekcióval kerüljön a szervezetbe. Komolyan mérlegelendő az is, hogy milyen potenciális mellékhatásra lehet számítani.

A mellékhatás azonban nemcsak kedvezőtlen lehet (pl. nő a testsúly), hanem előnyösen is alakulhat (pl. csökken a vérnyomás, a testsúly). Noha hazánkban valamennyi készítményt támogatja a társadalombiz-tosítás, azok ára egymástól eltérő, így a választáskor mindig igazodnunk kell a beteg anyagi teherbíró képességéhez is.

A leggyakrabban használt vércukorcsökkentő gyógyszerek (hatástani csoportok) egyedi tulajdonságai

vércukorcsökkentő gyógyszerek egyedi tulajdonságai táblázat

A táblázatból látható, hogy vannak olyan új készítmények, amelyek használatakor csökken a testsúly és mérséklődik a vérnyomás is, ezeket a készítményeket érdemes előtérbe helyezni a hipertóniával szövődött, testsúlyfelesleggel rendelkező 2-es típusú cukorbetegek körében. Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy az adott antidiabetikum vérnyomáscsökkentő hatása csak kedvező kiegészítő hatás.

(Diabetes - Prof. Dr. Jermendy György, belgyógyász)

Hypertonia magazin

Hypertonia magazin 2016 lapszám

2008-ban új betegtájékoztató folyóiratot indítottunk útjára a magas vérnyomással élők ismereteinek bővítésére a Magyar Hypertonia Társaság és a Magyar Nephrologiai Társaság szakmai támogatásával. A lap hasznos tudnivalókat tartalmaz a betegségről, kezelésének módjáról, szövődményeiről és elkerülésük lehetőségeiről.

A Hypertonia kiadvány megrendelése

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Melyek a leggyakoribb tévhitek, és mi az igazság?

Terhesség
Terhesség

Kockázatot jelentenek-e a terhességi visszerek?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
Diabetes - Dr. Hidvégi Tibor, belgyógyász, diabetológus, lipidológus
WEBBeteg - Dr. Laczkó Andrea diabetológus; Cs. K. fordító
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest